0

بوئینگ ۷۸۷

 
alifanoodi
alifanoodi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 17248
محل سکونت : خراسان جنوبی

بوئینگ ۷۸۷

 

B787 flyby Farnborough.jpg
بوئینگ ۷۸۷ در مراسم رونمایی
نوع هواپیمای جت مسافربری پهن پیکر
سازنده هواپیماهای تجاری بوئینگ
اولین پرواز ۱۵ دسامبر ۲۰۰۹
وضعیت در حال تولید
قیمت ۳-۷۸۷: ۱۵۰-۱۵۵٫۵ میلیون دلار آمریکا

۸-۷۸۷: ۱۶۱-۱۷۱٫۵ میلیون دلار

۹-۷۸۷: ۱۹۴-۲۰۵٫۵ میلیون دلار

بوئینگ ۷۸۷ دریملاینر (به انگلیسیBoeing 787 Dreamliner) یک هواپیمای جت مسافربری دو موتوره و پهن پیکر است که در شرکت هواپیماهای تجاری بوئینگساخته شده‌است. تعداد مسافران قابل حمل توسط این هواپیما بسته به تعداد و نوع صندلی‌ها ۲۱۰ تا ۳۳۰ نفر خواهد بود. این هواپیما نسبت به دیگر هواپیمای مسافربری بوئینگ از لحاظ مصرف سوخت دارای بازده بالاتری است و اولین بوئینگی است که کامپوزیت در بیشتر بدنه آن بکار رفته‌است.

در ۲۸ ژانویه ۲۰۰۵ (میلادی)، نام طرح توسعه هواپیمای ۷ئی۷ (۷E7) به ۷۸۷ تغییر یافت. پس از مدتی کوتاه، تصاویری از نوع کانسپت این هواپیما منتشر شد که نشان از طراحی پیچیده این هواپیما بود؛ همچنین سطح بدنه این هواپیما که انحنای بالایی دارد گویای این واقعیت است. در ۲۶ آوریل ۲۰۰۵ —یک سال پس از آغاز برنامه ۷۸۷— آخرین طراحی‌های بدنه این هواپیما به اتمام رسید؛ هواپیمایی با بینی پست و دم معمولی.

بوئینگ برای نخستین بار در تاریخ ۸ ژوئیه ۲۰۰۷ با تشریفات گسترده از این هواپیما رونمایی کرد. این هواپیما، سریع-فروشترین هواپیمای مسافربری تاریخ است و سفارش خرید آن بیش از ۸۰۰ فروند است. پیش از این انتظار می‌رفت که این هواپیما در ماه مه ۲۰۰۸ وارد خدمت شود اما برنامه ورود به خدمت آن با کمی تاخیر به سال ۲۰۱۰ منتقل شد، ولی بعد از آن نیز بار دیگر تحویل آن را به تاخیر انداخت و به ۲۰۱۱ موکول کرد.

 

مشتریان

نیپون ایرویز بوئینگ ۷۸۷-۸

در حال حاضر شرکت ژاپنی آل نیپون ایرویز با ۵۵ سفارش از این هواپیما بزرگترین مشتری آن است. بیشتر سفارش‌های ۷۸۷ از سمت شمال شرق آسیا ثبت شده.

آینده ۷۸۷

بویینگ قصد دارد در آینده مدل ۷۸۷-۱۰ را نیز وارد بازار کند که از طول بیشتری نسبت به دیگر مدل‌های ۷۸۷ برخوردار است. همچنین باید منتظر مدل باری آن (کارگو) نیز بود.

نقصهای فنی

اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده آمريکا در پي فرود اضطراري يک فروند هواپيماي مسافربري بويينگ 787در غرب ژاپن، پروازهاي اين هواپيما را به طور موقت ممنوع اعلام کرد. گفته ميشود نقص فني در باطري اين هواپيما باعث فرود اضطراري آن در ژاپن شده است.

بدنبال بروز چندين نقص فني پي درپي در هواپيماي بويينگ 787، اداره هوانوردي فدرال آمريکا، امنيت پرواز اين مدل از هواپيماي بويينگ را تاييد اما همزمان دستور بازرسي کامل فني و تحقيق در خصوص ايمني آن را صادر کرد.

ترک برداشتن شيشه مخصوص کابين، اتصال الکتريکي و نشت روغن موتور و سوخت از جمله نقص‌هاي گزارش شده در اين مدل از هواپيماي بويينگ است. هيچکدام از اين نقص‌هاي فني باعث وارد آمدن آسيب به هيچ مسافر و خلباني نشده است.

سه شنبه 28 مرداد 1393  1:25 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها