سفير عراق در ايران: شيعه و سني در عراق با هم متحد و همراه هستند

 
alifanoodi
alifanoodi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 17222
محل سکونت : خراسان جنوبی

سفير عراق در ايران: شيعه و سني در عراق با هم متحد و همراه هستند

سفير عراق در ايران: شيعه و سني در عراق با هم متحد و همراه هستند

گفتگوی ویژه خبری، بررسی تحولات عراق با حضور محمد مجید شیخ ، سفیر عراق در تهران

سفیر عراق در ایران، جنگ و اختلاف بین شیعه و سنی را خواست دشمنان نامید که با هوشیاری مراجع، علما، نخبگان سیاسی و آگاهی مردم خنثی شده است.

به گزارش پایگاه اراده ملی از واحد مرکزی خبر، محمد مجید الشیخ در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما، هدف داعش را سرنگونی حکومت مبتنی بر مردم سالاری دانست و گفت: آنها به موصل آمدند و برخی متاسفانه همکاری و بعضی افسران و درجه داران خیانت کردند.

وی افزود: این خیانت های داخلی موجب شد تا آنها بتوانند بخش هایی را تصرف کنند.

الشیخ تصریح کرد: آنها می خواستند از چند محور به بغداد برسند ولی نتوانستند، ارتش دوباره سازماندهی شد و با کمک مرجعیت و مردم آنها را متوقف کردند.

وی گفت: الان مرقدهای مقدس در امنیت کامل است و با یک فتوا 3 میلیون نفر نام نویسی کردند و در ایران هم کسانی با سفارت یا خود من تماس گرفته و اعلام آمادگی برای دفاع از این مرقدها می کردند ولی آقای نوری مالکی گفت که نیازی به پول و نیروی انسانی نداریم.

سفیر عراق در ایران افزود: آنچه نیاز داریم حمایت معنوی است و این که برخی رسانه ها با انقلابی نامیدن داعش، به این تروریست ها روحیه ندهند.

وی شیعه و سنی در عراق را همراه هم دانست و گفت: در خیلی از مناطق از جمله بغداد شیعیان و سنی ها در کنار هم زندگی می کنند، همسایه هستند و گاهی با یکدیگر نسبت خانوادگی دارند.

الشیخ افزود: هیچ گونه دشمنی بین شیعه و سنی نبوده است بلکه این امر خواسته القاعده، داعش و برخی کشورهای خارجی است که چنین فتنه ای را دنبال می کردند ولی با آگاهی و حکمت مرجعیت، علما، نخبگان سیاسی و مردم چنین اختلاف و جنگی آغاز نشد.

سفير عراق در ايران: شيعه و سني در عراق با هم متحد و همراه هستند

وی تصریح کرد: وقتی آیت الله سیستانی فتوا داد، خیلی ها اعم از شیعه و سنی لبیک گفتند و همه برای دفاع از عراق و اماکن مقدس آن چه متعلق به شیعیان و چه سنی ها آماده شدند، حتی علمای اهل سنت هم فتوای آیت الله سیستانی را تایید کردند.

سفیر عراق در ایران اولویت حکومت آینده این کشور را امنیت و خدمات شهری ذکر کرد و گفت: تامین زیرساخت ها بسیار مهم و حساس است.

وی در ادامه با ابراز امیدواری از خروج هر چه سریعتر منافقین از خاک عراق افزود:‌ بارها با سازمان ملل و دبیرکل آن صحبت کردیم و دو سال است که پافشاری می کنیم ولی هیچ کس نمی تواند آنها را قبول کند.

الشیخ گفت: ما نمی توانیم قبول کنیم و اجازه نمی دهیم که این افراد هیچ گونه عملیاتی حتی سیاسی علیه ایران، عراق یا سوریه انجام دهند.

وی در پایان آینده عراق را پربار دانست و افزود: این بحران ها موجب می شود که ملت و مسئولان عراقی آبدیده شوند و نفع آن در آینده به عراق خواهد رسید.

سفير عراق در ايران: شيعه و سني در عراق با هم متحد و همراه هستند

 

196.04 مگابايت دانلود فایل تعداد دانلود: 18
 

 

جمعه 24 مرداد 1393  4:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها