0

رعایت جمال و زی شرافتمندانه‏

 
haj114
haj114
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 3991

رعایت جمال و زی شرافتمندانه‏

رعایت جمال و زی شرافتمندانه‏
ائمه (ع) به تناسب شرایط زمانی و مسؤولیت‏های اجتماعی خود، زندگی می‏کرده‏اند. 
در حالات علی (ع) دیده شده است که آن حضرت در دوران حکومت و فرمانروایی خویش، کفش‏هایش را خود وصله می‏زد و از ساده‏ترین و کم بهاترین جامه‏ها استفاده می‏کرد، ولی آن حضرت شیوه‏ی زندگی خود را برای همگان تجویز نمی‏نمود و می‏فرمود: من چون حاکم جامعه هستم، وظیفه‏ی خاصی دارم و باید در حد پایین‏ترین طبقات جامعه زندگی کنم تا آنان با مشاهده‏ی وضع من، در خود احساس آرامش و رضایت کنند. اما سایر امامان، از آنجا که مسؤولیت حکومت را بر عهده نداشته‏اند و در شرایط اجتماعی ویژه‏ای زندگی می‏کرده‏اند، که چه بسا استفاده از لباس‏های کم بها و وصله‏دار موجب تضعیف موقعیت اجتماعی آنان و توهین به شیعه می‏شد، و بازتاب منفی داشته است، بر اساس وظیفه، آداب صحیح اجتماعی را رعایت کرده، به جمال و زی شرافتمندانه در جامعه اهتمام می‏ورزیده‏اند. 
امام باقر (ع) حتی در مورد چگونگی اصلاح محاسن خویش به مرد پیرایشگر رهنمود می‏دهد. [1] و در انتخاب لباس برای خویش، عزت و شرافت و زی شایسته را در نظر دارد! چنان که گاه لباس فاخر و تهیه شده از خز می‏پوشید. [2] و برای لباس رنگ‏های جذاب و پر نشاط انتخاب می‏کند. [3] . امام باقر (ع) از این که در اندام او آثار رخوت و کسالت و پژمردگی ظاهر باشد، متنفر بود. 
حکم بن عتیبه می‏گوید: امام باقر (ع) را دیدم که حنا بر ناخن‏ها نهاده است. 
امام به من فرمود: نظرت درباره‏ی این کار چیست؟ عرض کردم: درباره‏ی کار شما چه می‏توانم بگویم (شما خود آگاهتر هستید و جز کار بایسته انجام نمی‏دهید)، ولی در آداب و رسوم اجتماعی ما، جوانان ناخن‏هایشان را با حنا می‏آرایند! 
امام فرمود: ای حکم! وقتی که انسان تنظیف می‏کند و با دارو، موهای زاید بدن را می‏زداید، دارو بر ناخن‏ها اثر گذاشته و رنگ آن را شبیه ناخن مردگان می‏سازد. رنگ آن را با حنا می‏توان تغییر داد. [4] . این احادیث در مجموع می‏رساند که امام باقر (ع) به چگونگی وضع لباس و زی خویش در جامعه توجه داشته، بی‏قیدی و بد منظری و بی مبالاتی را نمی‏پسندیده است. 

پی نوشت ها:
[1] عن محمد بن مسلم، قال: رأیت اباجعفر (ع) والحجام یأخذ من لحیته فقال: دورها. بحار 46 / 299. 
[2] قال: رأیت علی ابی‏جعفر محمد بن علی (ع) جبة خز و مطرف خز. طبقات ابن‏سعد 5 / 321؛ سیر اعلام النبلاء 4 / 407. 
[3] عن مالک بن اعین، قال دخلت علی ابی‏جعفر (ع) و علیه ملحفة حمراء شدیدة الحمرة. بحار 46 / 292. 
[4] رأیت اباجعفر (ع) و قد اخذ الحناء و جعله علی اظافیره فقال: یا حکم! ما تقول فی هذا؟ فقلت: ما عسیت ان اقول فیه و انت تفعله، و ان عندنا یفعله الشبان، فقال: یا حکم ان الأظافیر اذا اصابتها النورة غیرتها حتی تشبه اظافیر الموتی، فغیرها بالحناء. کافی 6 / 509؛ بحار 46 / 299. 

 

  *  عَزیزٌ عَلَیَّ اَنْ اَرَی الْخَلْقَ وَلا تُری  *
********
یک شنبه 14 اردیبهشت 1393  11:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها