کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89270
محل سکونت : خراسان رضوی

کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

کاروانسرای عباسی

کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران است که بعضی از خارجی‌ها وقتی به اصفهان سفر می‌کنند، فقط می‌خواهند در این هتل بخوابند، وگرنه حتی تا مرز انصراف از سفر به ایران پیش می‌روند.

به گزارش توریست‌ها به نقل از ایسنا، داستان پافشاری برخی مسافران و گردشگران خارجی برای اقامت در هتل یا همان کاروانسرای عباسی کاملا واقعی است. این را بارها مدیران آژانس‌های گردشگری گفته‌اند که چون نتوانسته‌اند اتاقی را در این هتل قدیمی که به کاروانسرایی تاریخی شهره است، رزرو کنند، گردشگران از رفتن به اصفهان منصرف شده‌اند یا آژانس طرف خارجی از فرستادن تور به ایران انصراف داده یا زمان اجرای تور در اصفهان جابه‌جا شده‌ است.

هتل عباسی با تبلیغ «کهن‌ترین هتل جهان» که روی سایت اینترنتی‌اش دیده می‌شود و نمایش تصاویری از شاهکار معماری ایرانی و مکتب اصفهان، گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به گذراندن حتی یک شب زیر این سقف تاریخی وسوسه می‌کند؛ ولی شرایط، قیمت و نظام هتلداری در این کاروانسرای قدیمی و البته دولتی به‌حدی دست‌وپاگیر است که خیلی‌ها را بر آن می‌دارد تا خود را درگیر این بازی چالش‌برانگیز نکنند.

این کاروانسرای قدیمی به‌دستور «شاه‌سلطان حسین صفوی» ساخته و به مادرش پیشکش شد و در زمان یورش افغان‌ها نیز تقریبا متروک شد. کاروانسرا در زمان «ظل‌السلطان» یک‌بار دیگر تعمیر و بعدها به آمادگاه پادگان اصفهان تبدیل شد. بنا را بار دیگر در سال ۱۳۳۶ تعمیر کردند که با قرار ماهانه ۳۰هزار ریال در اجاره‌ی اداره‌ی قند و شکر اصفهان درآمد. می‌گویند این بهره‌برداری‌های نامناسب، کاروانسرای صفوی را از پا انداخت تا این‌که در سال ۱۳۳۶ به پیشنهاد «آندره گدار» که زمانی مشاور اداره کل باستان‌شناسی بود، شرکت‌ سهامی بیمه‌ی ایران آن را به مهمانخانه تبدیل کرد.

آماده‌سازی کامل بنا تا سال ۱۳۴۵ طول کشید. پس از آن به مدت دو سال، یک گروه هتلداری فرانسوی اداره‌ی این کاروانسرای تاریخی احیاشده را برعهده گرفت تا این‌که مدیریت آن به ایرانی‌ها سپرده شد، یعنی همان شرکت سهامی بیمه‌ی ایران. بعدها از کارمندان همین شرکت به‌عنوان مدیران این هتل بهره‌ گرفته شد، روندی که ظاهرا تا کنون ادامه دارد.

اقامت در این هتل دولتی برای بسیاری از ایرانی‌ها گران است؛ قیمت یک شب اقامت در اتاق معمولی یک تخته، براساس آنچه در سایت این هتل اعلام شده، ۱۷۲هزار تومان است. گران‌ترین اقامت در این هتل نیز به سوییت صفوی با معماری باقی‌مانده و احیاشده‌ی دوره‌ی صفوی، به قیمت هر شب ۷۰۰هزار تومان اختصاص دارد. سوییت‌های قاجار سبز و آپارتمان سه‌خوابه‌ی هتل نیز بین ۵۰۰ تا ۶۷۰هزار تومان برای هر شب قیمت دارند که در ردیف گران‌ترین‌های این هتل به حساب می‌آیند.

اما آنچه این روزها و با نزدیک شدن تعطیلات نوروز مورد بحث است، شیوه‌ی خاص هتلداری در این کاروانسرای قدیمی است که دردسرهایی را درست کرده، به‌طوری که آژانس‌های ایرانی تا زمانی که طرف خارجی اعلام درخواست نکرده باشد، ترجیح می‌دهند سراغ تنها هتل «۵ ستاره‌» در اصفهان نرود.

کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

محمدعلی واقفی – قائم‌مقام جامعه‌ی تورگردانان ایران - با متفاوت دانستن نظام هتلداری تنها هتل «۵ ستاره» شهر گردشگری اصفهان، به خبرنگار ایسنا گفت: در قرارداد این هتل، بندی وجود دارد که به هر تور در ازای هر چند اتاق، یک سوییت هم داده می‌شود. این تقریبا یک اجبار است که معمولا ما را برای تقسیم این اتاق‌ها و سوییت‌ها بین گردشگران به دردسر می‌اندازد و در بسیاری از مواقع، گردشگران را ناراحت و معترض می‌کند که چرا در سوییت اقامت داده نشده‌اند، بعد از همه‌ی این دردسرها و سرانجام کار، هتل فاکتوری با قیمتی عجیب برای این بند اجباری می‌فرستد.

او اظهار کرد: این هتل برای این بند اجباری پول می‌گیرد، در حالی که در همه جای دنیا و حتی دیگر هتل‌های ایران، شرایط این‌طور است که وقتی برای اتاقی درخواست می‌دهیم و هتلدار قبول می‌کند؛ اما در زمان تحویل، آن اتاق خالی را در اختیار ندارد و مجبور می‌شود اتاق دیگری را حتی اگر شرایط بهتری داشته باشد، در اختیار گردشگر قرار دهد، باز هم همان پول اتاق قبلی را می‌گیرد؛ اما هتل عباسی این‌طور نیست و شرایط خاص خود را دارد، یعنی اگر به جای اتاق رزرو شده، سوییت هم بدهد، پول همان سوییت را حساب می‌کند نه اتاقی که از قبل درخواست داده بودیم.

این تورگردان سپس به شیوه‌ی رزرواسیون این هتل در تعطیلات نوروزی که به‌صورت دوره‌های چند روزه تنظیم شده است، اشاره و بیان کرد: این دوره‌ها معمولا سه شبه هستند که اگر گردشگر چهار شب یا زمانی بین دو دوره‌ی سه‌ شب را در این هتل اقامت داشته باشد باید پول شش شب را بدهد. تشریح این شرایط برای آژانس‌ها و گردشگران خارجی واقعا سخت و پیچیده است.

واقفی ادامه داد: به‌خاطر این شرایط خاص، تلاش ما این است که تا حد امکان، زیر بار رزرو اتاق در هتل عباسی نرویم و حتی آن را به خارجی‌ها پیشنهاد نکنیم، مخصوصا این‌که کیفیت ارائه‌ی خدمات این هتل اصلا متناسب با ظاهرش نیست و معمولا مسافر را متعجب می‌کند؛ ولی گاهی خارجی‌ها آن‌قدر اصرار و پافشاری می‌کنند که چاره‌ای برای ما نمی‌گذارند.

او در عین حال به نوعی به این کاروانسرا حق داد که هزینه‌های گرانی داشته باشد و افزود: در هر حال عباسی، کاروانسرایی تاریخی و قدیمی با هزینه‌ای بالا برای نگهداری است که باید به‌عنوان یک موزه به آن نگاه کرد. معمولا در دنیا چنین هتل‌هایی،‌ هزینه‌های بالایی دارند و از این نظر نمی‌توان ایرادی گرفت؛ ولی در اصفهان به‌خاطر محدودیت اقامت، بخصوص برای خارجی‌ها باید اصلاحاتی در شیوه‌ی هتلداری صورت گیرد.

محمدابراهیم ابراهیمی – دیگر عضو جامعه‌ی تورگردانان ایران - نیز به این موضوع اشاره کرد که اگر به برخی گردشگران خارجی گفته شود کاروانسرای عباسی، اتاق خالی ندارد از آمدن به ایران منصرف می‌شوند و گفت: بسیاری از آژانس‌های خارجی می‌دانند قرار است در چه جایی اقامت داشته باشند، آن را قبلا دیده‌اند و به گردشگران خود پیشنهاد می‌کنند؛ ولی وقتی اعلام می‌کنیم این هتل پر است آن‌ها سخت توجیه می‌شوند.

وی ادامه داد: شاید این شیوه‌ی خاصی که در هتل عباسی برای رزرو اتاق اجرا می‌شود به رفتار برخی آژانس‌های ایرانی گردشگری مربوط شود که معمولا ترکیب واقعی رزرو خود را به‌درستی مشخص نمی‌کنند یا وقتی انصراف می‌دهند، آن را با تأخیر اعلام می‌کنند. در هر حال باید این روش‌ها از هر دو طرف اصلاح شود، چون ما با گردشگر خارجی طرف هستیم که برای خدماتش از قبل پول داده و امکانات متناسب می‌خواهد، ضمن آن‌که آبروی کشوری را هم که به مهمان‌نوازی مشهور است باید در نظر بگیریم.

سیروس اعتمادی هم که عضو جامعه‌ی تورگردانان ایران است، به خبرنگار ایسنا گفت: واقعا عجیب است که هتل عباسی تا اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ حتی دو اتاق خالی هم ندارد، این باورکردنی نیست، آن هم در شرایطی که آژانس‌های همکار اعلام می‌کنند در هتل عباسی نتوانسته‌اند اتاقی را رزرو کنند. واقعا نمی‌دانم این اتاق‌ها را چه کسی از قبل رزرو کرده است!

اما عباس پیرمرادیان، یک راهنمای تور با اصالت اصفهانی است که گردشگران زیادی را به این هتل می‌برد. او به خبرنگار ایسنا گفت: وقتی می‌گویند برای این هتل مسافر داریم، واقعا به وحشت می‌افتم، تفاوت و تناقضی که در قیمت اتاق‌ها و شرایط هتلداری این کاروانسرای قدیمی دیده می‌شود، همیشه ما را در چالش با گردشگران می‌اندازد.

وی اضافه کرد: فکر می‌کنم عباسی جزو معدود هتل‌ها در ایران باشد که قیمت اتاق روبه حیاط با خیابان در آن، تفاوت دارد. ما این را چطور می‌توانیم به گردشگر خارجی بگوییم؟! گردشگر فقط به این فکر می‌کند که قرار است در هتلی پنج ستاره که کاروانسرایی قدیمی نامیده می‌شود اقامت کند؛ اما هنگام واگذاری و تقسیم اتاق‌ها با اتفاقی مواجه می‌شویم که سرانجام آن، شکایت گردشگر و آژانس خارجی است.

ظاهرا به‌جز موضوع اتاق‌های گران با قیمت‌هایی متفاوت و شیوه‌ی خاص هتلداری در این کاروانسرای قدیمی و البته دولتی که با برخی شرکت‌های نفتی نیز طرف قرارداد است، مسأله‌ی هلدینگ‌ها (شرکت‌های عمده‌فروش) هم وجود دارد که رزرو عمده می‌کنند و گاه باعث می‌شوند این هتل برای مدت زیادی جای خالی نداشته باشد و دست رد به سینه‌ی آژانس‌های گردشگری که مسافران خارجی دارند، بزند و درخواست گردشگر خارجی هم در نهایت بی‌جواب بماند و همان‌طور که آژانس‌ها می‌گویند، کلا از آمدن به ایران و اصفهان منصرف شود.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

چهارشنبه 27 آذر 1392  5:04 PM
تشکرات از این پست
papeli dehghdny mtd1995 rezasad borkhar rasekhoon_weblog lindhfvhidld sayyed13737373 HOSNA1390 mahdiyeh2000
ali201355
ali201355
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1390 
تعداد پست ها : 792
محل سکونت : سیستان و بلوچستان

پاسخ به:کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

امروزه متاسفانه فقط نام کاروانسرا هست اما از کاروانسرا خبرینیست

چهارشنبه 27 آذر 1392  6:20 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1 borkhar sayyed13737373
ahmadfarm
ahmadfarm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1390 
تعداد پست ها : 7792
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

چه مکانهای با صفایی دارد اصفهان. ممنون که ما را با آنها اشنا می کنید.

پنج شنبه 28 آذر 1392  7:41 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1 borkhar sayyed13737373
mgmoheby1
mgmoheby1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 5196
محل سکونت : تهران

پاسخ به:کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

والا ما که ایرانی هستیم از وجود یه همچین جاهایی تو مملکت خودمون خبر نداریم حالا خارجی ها چجوری مطلع میشن خدا عالمه ولی فکر کنم بعلت گرانی شدید باشه که با بودجه خیلیا سازگار نیست

چهارشنبه 9 بهمن 1392  6:11 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1 liasam
alikhatar20
alikhatar20
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 26
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

با تشکر از مطلبتون اما میخواستم این نکته رو بگم که هتل عباسی قدیمی‌ترین هتل جهان نیست قدمت هتل عباسی تنها 320 سال است در حالیکه قدیمی ترین هتل مربوط به هتلی در ژاپن با قدمتی در حدود 1300 سال است و چندین هتل دیگر با قدمت 700 تا 800 سال وجود دارد.

چهارشنبه 9 بهمن 1392  7:42 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
lenditara1
lenditara1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 9088
محل سکونت : همین دورو ورا

پاسخ به:کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

تا حالا توشو ندیده بودم 

ممنونم

(لندیطارا ؛ ( نام قدیمی امام زمان در هزاره های قدیم هند

به امید ظهور او که صد البته نزدیک است

شنبه 26 بهمن 1392  9:49 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1 zendeyad afsoon77 hooman290
javadtel
javadtel
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 107
محل سکونت : البرز
شنبه 26 بهمن 1392  10:29 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
lindhfvhidld
lindhfvhidld
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : فروردین 1391 
تعداد پست ها : 3867
محل سکونت : بوشهر
یک شنبه 27 بهمن 1392  12:33 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
bashardoost
bashardoost
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1392 
تعداد پست ها : 164
محل سکونت : البرز

پاسخ به:کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

خیلی زیباست

یک جای دنج و سنتی برای استراحت و راحت خوابیدن

یک شنبه 27 بهمن 1392  6:12 PM
تشکرات از این پست
afsoon77 khodaeem1
2309042
2309042
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1392 
تعداد پست ها : 36
محل سکونت : خراسان شمالی

پاسخ به:کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

واقعا خیلی خیلی خیلی قشنگه هرچی بگم از زیبایش کم گفتم

یک جمله هست

میگن

معمارم معمارهای قدیم

یک شنبه 27 بهمن 1392  6:12 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
afsoon77
afsoon77
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 173
محل سکونت : اصفهان- نجف آباد

پاسخ به:کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

واقعا" زیباست . با وجود اینکه معماری آن قدیمی است ولی جزو  مکان های زیبای  کشورمان ایران است .

یک شنبه 27 بهمن 1392  10:54 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
hooman290
hooman290
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 12
محل سکونت : مازندران
چهارشنبه 4 تیر 1393  10:17 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
liasam
liasam
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1393 
تعداد پست ها : 1143
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

شما یکم به عنوان مطلب دقت کن! کهن ترین هتل ایران

**بسم الله القاصم الجبارین**

سه شنبه 4 آذر 1393  1:00 AM
تشکرات از این پست
khodaeem1
mahdiyeh2000
mahdiyeh2000
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1394 
تعداد پست ها : 195
محل سکونت : یزد

پاسخ به:کاروانسرای عباسی، کهن‌ترین هتل ایران

خیلی زیباست

ولی شبیه کاروانسرایای قدیمی نیست از بعضی هتلا شیک تره

جمعه 16 مرداد 1394  2:19 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
parseinfo
parseinfo
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1395 
تعداد پست ها : 2
محل سکونت : اصفهان

هتل عباسي اصفهان

هتل عباسي اصفهانامكانات هتل عباسي:
رستوران چهلستون در 2 طبقه با ظرفيت 1000 نفر که با نقاشي و آينه کاري خود شاهکاري از هنر ايراني است
رستوران چشم انداز واقع در بام مياني هتل با ظرفيت 70نفر
رستوران باغ واقع در حياط هتل يکي از زيباترين رستوران باغ هاي ايران است
سفره خانه سنتي با ظرفيت 70 نفر
چايخانه سنتي به همراه ارائه آش رشته
كافه ترياي باغ عباسي
تالار و رستوران عالي قاپو
پارکينگ اختصاصي با ظرفيت 300 خودرو
ماهواره
دستگاه خودپرداز
آسانسور
نمازخانه
فروشگاه صنايع دستي و سوغاتي
فروشگاه فرش
تلويزيون در لابي
صندوق امانات
تاکسي سرويس 24 ساعته
کارکنان مسلط به زبان عربي و انگليسي
سالن آمفي تئاتر
سالن اجتماعات
سالن تشريفات
سالن کنفرانس
سالن همايش
استخر، سونا خشک و بخار، جکوزي، استخر كودك، حوضچه آب سرد
سالن بدنسازي
روم سرويس
پذيرش 24 ساعته
خشک شويي
خدمات پزشکي
ناهار در اتاق
خدمات اجاره خودرو
تبديل ارز
خدمات تور
خدمات تهيه بليط
اينترنت پرسرعت رايگان در اتاق
خدمات پرينت ، اسكن ، فكس ، كپي
روزنامه
خياط خانه
خدمات اتو
كتابخانه
موزه قرآن
امكانات اتاق هاي هتل عباسي:
صبحانه بوفه رايگان
تلفن
سيستم گرمايش و سرمايش مركزي و كولر گازي
يخچال و ميني بار متنوع
تهويه مطبوع
صندوق امانات
حمام با دوش و وان
سشوار
تلويزيون LCD متصل به ماهواره
پنل هاي مجهز به پخش راديو و موسيقي
تهيه قهوه و چايي در اتاق
اينترنت وايرلس
مبلمان
قفل الكترونيكي درب اتاق
سرويس فرنگي
سرويس ايراني در راهرو
كفپوش موكت و فرش
آباژور
حوله
سيستم اطفاء حريق
كمد لباس و دراور
صبحانه و ناهار در اتاق

تلفن رزرواسيون: 37763032 - 031

هتل عباسي

هتل عباسي

شرکت تجارت الکترونیک 

سه شنبه 5 مرداد 1395  11:48 AM
تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها