0

زمین‌لرزه ای به بزرگی 5.4 ریشتر، قصرشیرین را لرزاند

 
amirhossian1390
amirhossian1390
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1391 
تعداد پست ها : 1660
محل سکونت : اصفهان

زمین‌لرزه ای به بزرگی 5.4 ریشتر، قصرشیرین را لرزاند

 

/تازه ترین اطلاعات زلزله قصرشیرین درگفت‌و‌گو با دکتر زارع/

 

زمین‌لرزه ای به بزرگی 5.4 ریشتر، قصرشیرین را لرزاند

map_image46058.L.png

زمین‌لرزه ای به بزرگی 5.4 در مقیاس امواج درونی زمین، پیش از ظهر امروز، مناطق مرزی ایران و عراق در حوالی قصرشیرین را لرزاند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، کانون روزمرکزی این زلزله در 9 کیلومتری Hanaqin عراق و 17 کیلومتری قصرشیرین در استان کرمانشاه گزارش شده است.

شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت 10 و 21 دقیقه و 24 ثانیه بامداد جمعه اول آذرماه رخداد این زمین لرزه را ثبت کرده اند.

متعاقب این زلزله تاکنون چند پس لرزه در منطقه قصر شیرین ثبت شده است که بزرگترین آنها با بزرگی 3.4 در مقیاس امواج درونی زمین، 11 دقیقه بعد از زلزله اصلی رخ داده است.

دکتر مهدی زارع، رییس مرکز ملی پیش‌بینی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این که زلزله 5.4 ریشتری صبح امروز در ژرفای حدود 10 کیلومتر در 27 کیلومتری غرب سر پل ذهاب و 17 کیلومتری جنوب قصرشیرین در ناحیه مرزی ایران و عراق رخ داده، اظهار داشت: این زلزله به احتمال زیاد در اثر جنبایی گسل ذهاب - از گسل‌های سامانه گسله پی سنگی خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس - رخ داده است.

وی خاطرنشان کرد: در تاریخ زلزله های این منطقه می توان به زلزله های تاریخی و شدید سال 958 میلادی، سال 1150 میلادی ذهاب و زلزله 1967 میلادی با بزرگی 5.6 و زلزله سال 1983 با بزرگی 5.1 اشاره کرد.

فرهاد فروزی، مسوول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه هم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، گفت: شدت زمین‌لرزه بامداد امروز که در شمال خانقین رخ داد به حدی بود که در استان‌های کرمانشاه و ایلام نیز احساس شد.

وی گفت: با توجه به فاصله مرکز زلزله تا استان کرمانشاه، بعید است تلفاتی در استان ما داشته باشد.

گفتنی است، وقوع این زمین لرزه را مردم شهرهای غربی استان کرمانشاه از جمله قصرشیرین به خوبی احساس کرده و به خیابانها آمدند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

نشانی وبسایت منبع: www.isna.ir


 

جمعه 1 آذر 1392  12:39 PM
تشکرات از این پست
elahekhatami
دسترسی سریع به انجمن ها