0

10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

 
emewolfgan
emewolfgan
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 301
محل سکونت : سیستان و بلوچستان

10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

 

برنامه‌هایی که در ویندوز به آن‌ها نیاز نداریدبرنامه‌هایی که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید
 

کاربران ویندوزی عمدتا به انواع برنامه‌های بهینه سازی و سیستمی عادت کرده اند، اما واقعیت این است که بر خلاف اکثر تبلیغاتی که پشت این برنامه‌ها قرار دارد، کمتر برنامه‌ای وجود دارد که برای بهینه سازی عمکلکرد ویندوز ضروری باشد. تنها کاری که این برنامه‌ها برای شما انجام می‌دهند کاهش سرعت و توان رایانه شما و البته صرف وقت و هزینه‌ی اضافی برای شماست.

 

از ما می‌شنوید از خیر برنامه‌های غیرضروری بگذرید و به زندگی ساده‌ی ویندوزی خود ادامه دهید چرا که تعداد برنامه‌های ضروری بسیار کمتر از برنامه‌های موجود و مورد تبلیغ است. در ادامه با تعدادی از این برنامه‌ها، آشنا خواهیم شد.

تمیزکننده‌های Registry

بنا بر گفته‌ی بسیاری از سازندگان این نوع برنامه‌ها، این ابزارها ایرادات موجود در رجیستری ویندوز را برطرف می‌کنند ولی واقعیت این است که چنین مشکلات، بسیار اندک و انگشت شمارند و این نرم افزارها چندان تأثیر خارق‌العاده‌ای بر رایانه شما نخواهند گذاشت. در واقع با اجرای چنین برنامه‌هایی آن هم به صورت مکرر مشکلات رایانه نه تنها کم نمی‌شود بلکه افزایش هم پیدا خواهد کرد. قبول کنید که رجیستری به اندازه کافی حجیم هست و پاک کردن چند مورد از آن تأثیری محسوسی برای شما نخواهد داشت.

Registry

اگر هنوز هم برای استفاده از چنین ابزارهایی مصر هستید می‌توانید به جای پرداخت پول یا ریسک کرک کردن، از ابزارهای رایگان استفاده کنید.

PC Cleanerها

این ابزارها هم مثل همتایان قبلی خود جزو نرم افزارهای کم ارزش محسوب می‌شوند. درست مثل Registry Cleanerها که صرفا جنبه‌ی تبلیغاتی دارند این ابزارها هم بیشتر از سودشان ضرر عایدتان خواهند کرد!

FIXIO-PC-Cleaner

البته توجه کنید که این ابزارها مثلا با پاک کردن فایل‌های موقت رایانه می‌توانند به سرعت کار شما را بهبود دهد اما چنین کاری را با ابزارهای داخلی ویندوز (Disk Cleanup) نیز می‌توان به خوبی انجام داد و نیازی به تهیه و نصب برنامه‌ای خارجی نیست.

بهینه‌سازهای حافظه

یکی از وظایف اصلی سیستم عامل‌ها بهینه‌سازی عملکرد حافظه و سایر اجزای رایانه است، بنابراین دیگر نیازی به نصب نرم افزار خارجی برای این کار نیست. البته در زمان ویندوز ۹۵، چنین برنامه‌هایی نسبتا پرکاربرد و به شدت به درد بخور بودند اما امروزه و در دنیای ویندوزهای ۸ و رم‌های هشت گیگابایتی دیگر نیازی به آن‌ها دیده نمی‌شود. در واقع با استفاده از چنین ابزارهایی حتی ممکن است سرعت رایانه شما کاهش هم پیدا کند چرا که چنین برنامه‌هایی ممکن است فایل‌های قرار گرفته در حافظه را پاک کنند و در نتیجه وقت شما برای بازنویسی چنین فایل‌هایی روی رم مجددا گرفته خواهد شد!

wise-memory-optimizer

به خاطر داشته باشید که سیستم عامل‌های مدرن از حافظه‌ی رم برای هر چه بیشتر کردن سرعت کار شما استفاده می‌کنند. به نظر ما بهتر است به ویندوز حداقل در این مورد اعتماد کنید و عمل بهینه سازی را به خودش بسپارید.

تمیزکننده‌های Driver

بازهم داستان قدیمی شدن ابزارهای قدیمی! بهتر است از خیر این ابزار‌ها هم بگذرید. کافی است برای اطمینان از سلامت درایورهای نصب شده از درایورهایی استفاده کنید که با به روزرسانی‌های ویندوز همراه هستند.

driver-cleaner

تنها استثنایی که در این مورد وجود دارد درایورهای گرافیکی است که آن هم بیشتر برای بازیخورها به کار می‌آید.

شتاب‌دهنده‌های بازی

در واقع رایانه‌های امروزی نیاز چندانی به چنین ابزارهای ویژه بازی ندارند. این ابزارها با متوقف کردن عملیات‌های پس‌زمینه قول افزایش سرعت کافی برای اجرای بازی‌ها را می‌دهند ولی حقیقت این است که نیازی به چنین کاری نیست و رایانه شما بدون چنین ابزاری نیز قادر به اجرای مطلوب بازی‌ها هست.

pc-game-booster-benchmarks

البته اگر شما در حال دانلود کردن، آن هم مثلا با بیت‌تورنت یا برنامه‌های دانلودگر هستید عملکرد رایانه شما برای بازی‌ها کاهش پیدا می‌کند. چاره کار توقف این برنامه هاست که از نصب و تنظیم برنامه‌های جدید بسیار آسان تر است!

برنامه‌های Defragmentation

همان طور که حتما می‌دانید ویندوز به طور داخلی یک برنامه‌ی Defragmentation دارد و همانطور که انتظار می‌رود همین برنامه برای شما کافی است.

image49

در واقع اگر شما یک کاربر معمولی ویندوز باشید عملا نیازی به Defragmentation دستی نخواهید داشت، پس نیازی هم به نصب برنامه‌ی دیگری نیست.

بهینه‌سازهای SSD

خب دیسک‌های SSD دیگر نیازی به Defragmentation ندارند پس شرکت‌های برنامه‌سازی بهتر است سراغ قسمت دیگری برای کسب درآمد بروند! جایگزین، برنامه‌های بهینه‌ساز SSD است. در واقع ایده آن‌ها این است که دیسک‌های SSD برای عملکرد با نهایت سرعت خود نیاز به بهینه سازی دارند ولی تاکنون شواهد چندانی از افزایش سرعت با چنین برنامه‌هایی به دست نیامده است.

windows-8-optimize-drives

در واقع سیستم‌عامل شما به حد کافی در زمینه بهینه‌سازی سرعت خوب عمل می‌کند و بسیاری از برنامه‌های خارجی حتی سطح دسترسی کافی برای بهینه سازی تا این حد را ندارند!

Uninstallerها

این حقیقت دارد که Uninstaller ویندوز چندان عالی و بی نقص عمل نمی‌کند و گاهی بخشی از فایل‌های برنامه را باقی می‌گذارد. برخی از کاربران برای رهایی از شر این فایل‌ها به برنامه‌های Uninstaller متوسل می‌شوند.

box ashampoo uninstaller 3 800x800

هر چند نمی‌توان گاهی از مزایای این برنامه‌ها گذشت اما در واقع حتی بدون استفاده از چنین برنامه‌هایی با باقی ماندن تعداد کمی فایل در درایوهای شما تاثیر چندانی بر سرعت و عملکرد شما دیده نخواهد شد، پس ضرورتی به نصب برنامه‌ی دیگری نیست!

به‌روز رساننده‌ها

ویندوز (حداقل در برنامه‌های دسکتاپ) راه و روش معینی برای چک کردن به روزرسانی برنامه‌های نصب شده بر روی آن ندارد، بنابراین هر برنامه موظف است تا کدهای مرتبط با به‌روز رسانی‌های خود را به همراه داشته باشد و مدیریت به‌روز رسانی‌های خود را به دست بگیرد. برخی ترجیح می‌دهند تا مدیریت به‌روز رسانی‌هایشان را به دست برنامه‌های دیگری بسپارند و با چنین ترفندی از بروزرسانی‌های برنامه‌ها با خبر شوند.

internet-explorer-install-new-versions-automatically

شاید چند سال پیش وجود چنین برنامه‌هایی ضروری به نظر می‌رسید مثلا برنامه‌ای همچون Adobe's Flash Player را در نظر بگیرید که به دلایل ضعف‌های امنیتی بیشمار نیازمند به‌روز رسانی‌های مکرر بود. اما امروزه دیگر تقریبا هر برنامه‌ای که نیازمند به‌روز رسانی‌های سریع باشد، کد به‌روز رسانی مخصوص به خود را دارا است و در اکثر موارد می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. تنها چیزی که نباید فراموش کنید این است که به برنامه‌ها اجازه بررسی وجود به‌روز رسانی‌ها را بدهید.

Firewallها

از زمانی که مایکروسافت Windows XP SP2 را عرضه کرد. شرکت‌های مشغول در زمینه‌ی دیوارهای آتشین قدری نگران شدند. آن‌ها تمرکز خود را بر ویژگی‌هایی قرار دادند که دیوار آتش ویندوز ارائه نمی‌داد. ویژگی‌هایی همچون کنترل جزیی دسترسی برنامه‌ها به شبکه که برای کاربران عادی ویندوز چندان کاربردی نیست.

outbound-firewall-prompt

به هر حال اگر کاربر معمولی ویندوز هستید، در صورتی که به برنامه‌ای اعتماد ندارید بهتر است آن را نصب نکنید تا نیازی هم به کنترل دسترسی آن به شبکه نداشته باشید.

بسته‌های امنیتی

توجه کنید که هیچ کس منکر اهمیت آنتی ویروس‌ها نیست و به دلیل زیاد بودن آسیب پذیری‌ها، داشتن یک آنتی ویروس مناسب بسیار لازم است. اما حکایت بسته‌های امنیتی چیز دیگری است. در واقع این بسته‌ها هر ویژگی را که به ذهن سازندگان می‌رسید با خود همراه دارند. ویژگی‌هایی که عملا برای کاربر معمولی چندان کاربردی نخواهند داشت. بدتر از همه اینکه بسیاری از این نرم افزارها بسیار سنگین هستند و از سرعت رایانه شما می‌کاهند.

screenshot 05

در نهایت باید گفت که هیچ برنامه‌ای (حتی یک ویروس) بدون کاربرد و بی ارزش نیست، نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که کاربر می‌بایست به نسبت نیاز خود از این برنامه‌ها استفاده کند. مطمئنا بسیاری از برنامه‌هایی که در بالا گفته شد در شرایط خاص بسیار مفید و ضروری هستند. برای مثال ممکن است شما بخواهید برنامه‌ای را که به صورت معمولی از رایانه شما پاک نمی‌شود پاک کنید اینجاست که اهمیت Uninstaller برای پاکسازی رایانه شما خود را نشان می‌دهد و یا وقتی که می‌خواهید دسترسی برخی برنامه‌های را به شبکه محدود کنید استفاده از دیوار آتش ضروری می‌شود. پی همواره سعی کنید از برنامه‌ها به طور صحیح و به‌جا استفاده کنید تا بهترین عملکرد را از رایانه خود بگیرید. نکته‌ای که ما قصد بیان آن را داشتیم این است که نباید تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفت و هر برنامه‌ای هر چند غیرضروری را نصب کرد.

 

خدایا همان ده که همان به

سه شنبه 16 مهر 1392  9:21 AM
تشکرات از این پست
siryahya mehdi8888677 oghab6668 fateme74 zahra7720 amirhmz
appleapple
appleapple
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 242
محل سکونت : اصفهان
چهارشنبه 27 آذر 1392  4:58 PM
تشکرات از این پست
farshid142 ahmad25
SoleymaniMeysam
SoleymaniMeysam
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 1

پاسخ به:10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

به نظر من که جز فایروال به بقیش نیاز نیست

چهارشنبه 25 دی 1392  6:55 PM
تشکرات از این پست
ayesh1344
ayesh1344
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389 
تعداد پست ها : 5083
محل سکونت : خوزستان

پاسخ به:10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

با تشکر از شما بابت این مطلب مفید فایده

جمعه 11 بهمن 1392  7:46 AM
تشکرات از این پست
emewolfgan
milad85
milad85
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : اسفند 1391 
تعداد پست ها : 641

پاسخ به:10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

البته نیاز به انتی ویروس خیلی ضروریه

 

یا علی

جمعه 11 بهمن 1392  11:07 AM
تشکرات از این پست
yousefimr
yousefimr
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1392 
تعداد پست ها : 75
محل سکونت : چهارمحال و بختیاری

پاسخ به:10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

به نظذ من داشتن یک سیستم قوی هم خودش تمام مشکلات رو حل می کنه
یک شنبه 27 بهمن 1392  7:15 PM
تشکرات از این پست
soheyl53
Mirhosein
Mirhosein
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1392 
تعداد پست ها : 8
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

بعضی از این موارد کاربرد بسیار زیادی نداشتند وفقط سرعت کامپیوتر را کاهش میدادند ویا وقت ما را تلف می کردند.از کسانی که این مطلب مفید را ارائه کردند متشکرم.

چهارشنبه 30 بهمن 1392  8:38 PM
تشکرات از این پست
rezajon
rezajon
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : اسفند 1391 
تعداد پست ها : 93
محل سکونت : سیستان بلوچستان

پاسخ به:10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

ممنون-عالي بود

خدایا آلودگی آدمها از حد گذشته ،دنیا رو چند روز تعطیل نمی کنی؟

چهارشنبه 20 فروردین 1393  10:04 AM
تشکرات از این پست
emewolfgan
mehdi8888677
mehdi8888677
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 118
محل سکونت : مازندران

پاسخ به:10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

من فقط از تون اپ استفاده میکنم اون هم خیلی به ندرت - انصافا برنامه خوبیه

هیئت عشاق الحسین (ع) شهرستان قائمشهر:

http://oshagh-qaem.ir

oshaghqaem@yahoo.com

چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393  5:37 PM
تشکرات از این پست
oghab6668
oghab6668
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 644
محل سکونت : گیلان

پاسخ به:10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

احسنت بر نویسنده

من که با این پست موافقم، سیستم عامل ویندوز در راستای انحصاری کردن و هماهنگی  بیشتر بین نرم افزارها، بیشتر نرم افزارهای ضروری رو در خودش داره و این مورد در هر نسخه بیشتر و به روزتر و بهینه تر مشاهده میشه...

موفقیت تحرک بجا می خواهد نه توقف

چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393  5:46 PM
تشکرات از این پست
takround emewolfgan
assassin
assassin
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 614
محل سکونت : خراسان شمالی

پاسخ به:10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

تون اپ خوبه ولی فاتحه سیستم من رو خونده بدجوررررررررررررررررر

یک شنبه 7 اردیبهشت 1393  12:02 PM
تشکرات از این پست
takround
takround
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1392 
تعداد پست ها : 5906
محل سکونت : خراسان رضوی
یک شنبه 7 اردیبهشت 1393  12:09 PM
تشکرات از این پست
emewolfgan
server0098
server0098
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1393 
تعداد پست ها : 31
محل سکونت : اذربایجان شرقی

پاسخ به:10 نوع برنامه‌ای که در ویندوز به آن‌ها نیاز ندارید

البته مورد های دیگه ای هم وجود دارن

|  باهوش بودنتان را کلماتتان می گویند ... |

سه شنبه 19 اسفند 1393  3:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها