0

نقش بی بدیل ماه رمضان در تربیت دینی

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12866
محل سکونت : قم

نقش بی بدیل ماه رمضان در تربیت دینی

 


خدای رحمان هر آنچه را که واجب اعلان فرموده برای جسم و جان و جوهر فردی و اجتماعی انسان نه تنها مفید بلکه لازم و ضروری است و هر آنچه را که تحریم فرموده برای انسان مضر و مخرب نابود کننده ذهن و زندگی آدمی می باشد.


جوشن

به راستی که باید با تمام وجود فریاد بزنیم: ای خدای رحمان و رحیم! ما لایق این همه خوبی و زیبای و موهبت و محبت تو نیستیم در قبال این همه نعمت ها و مهربانی ها و لطف و کرم توجه کنیم؟ در برابر بارش بی وقفه و بی پایان نعمت ها زیبایت که رایگان و بدون هیچ منتی در اختیار ما نهاده ای چگونه سپاسگزار باشیم؟ ما حتی در برابر نفس کشیدنمان که هدیه بزرگی است توان تشکر و سپاس را نداریم:

هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است؛ و چون بر می آید مفرح ذات، پس در هر نفسی دو نعمت موجود، و برهر نعمتی شکر واجب

از دست و زبان که برآید                        کز عهده ی شکرش بدر آید

رمضان و روزه از مهمترین و زیباترین نعمت ها  موهبت های الهی است که جسم و جان انسان را از آلودگیهای مادی و غیر مادی پاک می سازد

برشمردن آثار و برکات نورانی روزه و رمضان در این مقال آنهم به قلم نگارنده ناتوانی چون من بسیار مشکل و بلکه غیر ممکن است اما:

 اگر آب دریا نتوان کشید                        هم به قدر تشنگی باید چشید

اشاره ای کوتاه و مجمل برای خوانندگان فرهیخته و روزه داران عزیز شاید تلنگری باشد برای جولان در دامنه گسترده ی فکری و ذهنی .

چه رابطه ای بین رمضان و تربیت دینی وجود دارد؟ چگونه می توان ازاین فرصت و فضای طلایی برای تعالی و تزکیه و تربیت دینی بهره گرفت؟ آیا در ماه ها و روزهای دیگر تعلیم و تربیت صورت نمی گیرد؟ چه مشخصه های بارزی این ماه عزیز را از سایر ماهها و روزها متمایز می کند؟

در عظمت ماه رمضان همین بس که: این ماه حتی از ماههای حرام (ذی قعده، ذی حجه، محرم، رجب) که آن همه در فضیلت و اهمیت شان تأمل و توجه و تأکید شده با فضیلت تر و با عظمت تر است نام هیچ یک از ماههای دوازده گانه سال قمری در قرآن نیامده جز رمضان.

در فضا و فرصتی که دست و پای شیطان در زنجیر و درهای بهشت باز و درهای جهنم بسته و بارش برکات معنوی بیش از پیش، ترک محرمات آسانتر و انجام واجبات روانتر و عمیق تر خواهد بود لذا تربیت و تزکیه و پاکسازی اعمال و رفتار بهترو سریعتر صورت خواهد گرفت

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: ماه شعبان ماه من و رمضان ماه خداست پس کسی که در شعبان روزه بگیرد من شفیع او در قیامت و کسی که در رمضان روزه بگیرد [و عبادت کند] خدا در روز قیامت گناهان او را می آمرزد.

لیله القدر در این ماه است که[یک شب] بهتر از هزار ماه است [لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْ ] نه تنها نزول قرآن در این ماه [انزل فیه القرآن] صورت گرفته بلکه همه کتب آسمانی در این شب نازل شده اند.

اگر چه در همه ماهها و روزهای خدا میهمان خالق مهربانمان هستیم اما در این ماه میهمانی ویژه ای برقرار است برای پاک شدن برای تمرین و تربیت و هماهنگی با میزبان به تعبیر رسول گرامی اسلام در این ماه نفس ها تسبیح، خواب ها عبادت، اعمال مقبول، دعاها مستجاب، نیت ها پاک و ثواب ها 70 برابر می شود.

اما به جای توضیح واضحات، تأملی برآثار تربیتی این ماه این مقال مجمل را مفیدتر کاربردی تر خواهد کرد.

1- رمضان و روزه (براساس آیات قرآن) باید به تقوا ختم شود. آنجا که خداوند می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید برشما روزه مقرر شد، همچنانکه برپیشینیان مقرر گشته است باشد که تقوا پیشه کنید (پرهیزگار شوید).

رمضان

با توجه به این مهم و نیز تأکید بر اینکه روزه تنها عبادتی است که در آن ریا و دوگانه گرایی راهی ندارد لذا روزه داران تلاش می کنند با عنایت به توصیه ها و سفارشات تربیتی و اخلاقی معصومین علیهم السلام مراقب افکار، گفتار و رفتار خود باشند.

روزه داری که در تابستان (روزهای طولانی و گرم) توفیق مدیریت و مراقبت از خود در برابر خواسته های نفسانی و غریزی(خوردن، نوشیدن، ارتباط زناشویی و...) را بدست آورده هرگز زیر بار گفتار آلوده به گناه [غیبت، تهمت، دروغ، چاپلوسی، سخن چینی و...] نخواهد رفت.

در فضا و فرصتی که دست و پای شیطان در زنجیر و درهای بهشت باز و درهای جهنم بسته و بارش برکات معنوی بیش از پیش، ترک محرمات آسانتر و انجام واجبات روانتر و عمیق تر خواهد بود لذا تربیت و تزکیه و پاکسازی اعمال و رفتار بهتر و سریعتر صورت خواهد گرفت.

جالب است بدانیم که بر اساس تحقیقات انجام شده در این ماه آمار آسیب های اجتماعی در همه حوزه به صفر نزدیکتر شده و نسبت به ماههای دیگر کاهش چشمگیری می یاید با مراجعه به دادگاههای خانواده اداره آگاهی، پزشکی قانونی، پلیس راه و حتی بیمارستان ها این واقعیت آشکارتر می شود که آمار تصادفات خشونت ها، خیانت ها، سرقت ها، و حتی بیماران در مقایسه با ماههای دیگر سال به حداقل می رسد اینجاست که رابطه رمضان و تربیت دینی به وضوح روشن می شود.

2- ماه رمضان را ماه توبه و استغفار نیز نامیده اند در این ماه بخصوص در شبهای قدر دل و جان و روح روان روزه داران آماده یک انقلاب درونی و یک دگرگونی واقعی می شود.

روزه تنها عبادتی است که در آن ریا و دوگانه گرایی راهی ندارد لذا روزه داران تلاش می کنند با عنایت به توصیه ها و سفارشات تربیتی و اخلاقی معصومین علیهم السلام مراقب افکار، گفتار و رفتار خود باشند

برای بهره گیری اثرگذار از این معجزه ممتاز رمضان (توبه) توجه به نکات تربیتی آن از ضروریات قطعی و از پیش نیازهای اساسی به شمار می آید چرا که توبه زمانی مورد پذیرش بوده و توبه واقعی است که این محورها مورد تأکید جدی قرار گیرد.

1- پشیمانی از گناه یا گناهانی که مرتکب شده ایم

2- تصمیم گیری برای عدم تکرار

3- به جا آوردن و دادن حق الناس اگر مال یا جان یا آبروی کسی را مورد تهدید و تجاوز قرار داده ایم باید حسابرسی نموده و رضایت وی را جلب نماییم

4- حق الله را بپردازیم که نماز و روزه ای قضا شده واجبی ترک شده به جا آوریم

5- با خوبی ها، بدیها و زشتی های گناه را دفن و دفع کنیم

همانطور که ملاحظه می شود با انجام تکالیف و طی فرآیند فوق نه تنها خود و خانواده خود را از آلودگیها دور نموده و با معیارهای تربیتی و اخلاقی و عرفانی دینی مدیریت نموده ایم بلکه اطرافیان، دوستان، خویشان و شهروندان خود را نیز به نوعی تربیت و تزکیه نموده ایم رفتار و گفتار معطوف به محترم شمردن حق دیگران (چه در حوزه امور مادی و چه در امور غیر مادی) موجب اشاعه فرهنگ و تربیت دینی در جامعه خواهد شد.  

 

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

دوشنبه 14 مرداد 1392  3:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها