0

ويژگی های امنيتی ASP.NET

 
hosseinb68
hosseinb68
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 1269
محل سکونت : بوشهر

ويژگی های امنيتی ASP.NET

بررسی مختصر مساله امنيت در برنامه های ASP.NET در نحوه ارتباط آن با کاربر
مقدمه
امنيت يکی از مسائل اصلی برای توسعه دهندگان و معماران برنامه های کاربردی است. همانطور که تعداد بيشماری از سايتهای وب با انواع امنيت ها مورد نياز است، توسعه دهندگان نيز بايد بدانند چگونه با مقوله امنيت کار کنند و چه مدل امنيتی مناسبی برای برنامه های کاربرديشان انتخاب کنند.


بعضی از سايتهای وب اطلاعات خاصی را از کاربر معمولی دريافت نمی کنند، اما اطلاعات موجود در خود را منتشر می کنند. همانند موتورهای جستجو در حاليکه سايتهای ديگری وجود دارند که نيازمند جمع آوری اطلاعات حساس از کاربرانشان هستند (برای مثال شماره کارت های اعتباری و ديگر اطلاعات شخصی). اين سايتهای وب به پياده سازی امنيت مستحکم تری برای جلوگيری از حمله احتمالی موجوديت های خارجی نيازمندند.


تفاوت جريان امنيتی ASP و ASP.NET
جريان امنيتی صفحات ASP.NET از جريان امنيتی ASP کلاسيک متفاوت است. در ASP، بصورت پيش فرض IIS خود را به عنوان يک کاربر معتبر معرفی می نمايد در حاليکه در ASP.NET توسعه دهنده کنترل بيشتری بر روی تنظيم امنيت در سطوح مختلف را دارا می باشد.

عمليات اساسی امنيتی ASP.NET


Authentication: عبارت است از روند اعتباردهی هويت يک کاربر به پذيرفتن يا رد کردن يک درخواست، يعنی دريافت گواهی نامه ها (برای مثال نام کاربر و کلمه عبور) از کاربران و اعتبار دهی آن. بعد از اينکه هويت بررسی شد و معتبر تشخيص داده شد، کاربر بصورت قانونی مطرح می شود و درخواست های دسترسی به منابع انجام می شود. بصورت ايده آل درخواست های آتی همان کاربر تا هنگام خروج از سيستم مرتبط با روند Authentication نيست.


Authorization: عبارت است از روند تضمين نمودن اينکه کاربران با هويت های معتبر مجاز به دسترسی به منابع مشخصی هستند.


Impersonation: اين روند يک برنامه کاربردی را قادر می سازد تا به نوبت هويت کاربر و درخواستهای بعدی او برای ساير منابع را تضمين کند. دسترسی به منابع متناسب با هويت کاربری که جايگزين شده است (Impersonated) تاييد يا رد می گردد. به عبارت ديگر Impersonation يک پروسه سرويس دهنده (Server Process) را قادر می سازد تا با استفاده از امنيت گواهی نامه سرويس گيرنده ها (Client) اجرا شود.

دوشنبه 13 آذر 1391  8:06 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها