0

شگفتیهای جهان آبزیان:

 
gps0064
gps0064
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 1751
محل سکونت : اصفهان

شگفتیهای جهان آبزیان:

ارثیه چشمگیر

نوزادهای همه ماهی   ها پس از تولد ارثیه ارزنده ای از مادر خود دارند که نقش عمده ای در زنده ماندن آنها در طول مراحل اولیه رشد و نمو دارد. نوزادها پس از تولد اکثراً قادر به گرفتن غذا نیستند چون هنوز ساختار دهان و باله های آنها کامل نشده است. این ارثیه، ذخیره عالی ترین نوع غذا در کیسه زرده است که مقدار آن به نوع ماهی، درجه حرارت آب و سرعت رشد نوزاد بستگی دارد. نوزاد برخی از گونه ها حجم زیادی از زرده را از مادر خود بدست می آورند. در شکل نوزاد نوعی کوسه پهن که طول آن حدود 10سانتی متر است، با حجم زیادی از زرده دیده می شود.

 

ماهی   های پرنده

برخی ماهی ها برای فرار از دست دشمن، در طول زمان یاد گرفته اند که از آب خارج شوند و فاصله ای گاهی تا 90 متر را به طرف جلو در هوا پرواز و دشمن خود را گمراه کنند. این ماهی ها برای انجام پرواز تکامل خاصی حاصل نموده اند. عکس بالا ماهی پرنده اقیانوسی با نام علمی  Cypsilurus lineatus   است. عکس پایین سمت چپ نوعی تبرزین ماهی آب شیرین از جنس  Carnegiella   ، و عکس سمت راست نوعی پروانه ماهی پرنده آفریقایی با نام علمی  Pantodon buchholizi   است.

 

رنگ پوست ماهی   ها

رنگ بندی پوست ماهی ها در اثر وجود رنگدانه های سیاه، قهوه ای، خاکستری، قرمز و یا رنگ های دیگری به وجود می آید که به آنها ملانین گفته می شود. تغییر رنگ ماهی ها در اثر تغییر حالت رنگدانه ها به وجود می آید. برای مثال ملانین های سیاه رنگ در ماهی های تیره اگر منبسط یا گسترده شوند رنگ ماهیتیره و اگر منقبض شوند، رنگ ماهی روشن تر می شود. در شکل ملانین های منبسط شده در وسط و منقبض شده در اطراف به صورت نقطه دیده می شوند. بدیهی است در محل انبساط ملانین ها، رنگ تیره و در جایگاه انقباض آنها، رنگ روشن است.   

 

پنهان شدن از دید دشمنان

همه حیوانات به گونه ای در موارد لازم، نیاز به پنهان شدن و دور ماندن از چشم دشمنان خود را دارند. این پنهان شدن ها به روش های گوناگونی در حیوانات مختلف از جمله ماهی ها انجام می گیرد. نوعی سوزن ماهی با نام علمی  Siphostoma typhle   در طول زمان یاد گرفته است خود را بین نوعی علف دریایی به نام علف مار ماهی  (Zostrea)   به گونه ای قرار دهد که دشمنان آنها نتوانند وجودشان را از گیاه یاد شده تشخیص دهند و به شکار آنها بپردازند. البته مشابه این روش در انواع دیگری از ماهی ها نیز دیده می شود .

جمعه 16 مرداد 1388  1:06 PM
تشکرات از این پست
omid78
omid78
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 184
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به: شگفتیهای جهان آبزیان:

مفيد بود .ممنون

 انسان فرزندکار وزحمت خویش است

یک شنبه 18 مرداد 1388  9:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها