0

10 قدم تا پایان خستگی

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

10 قدم تا پایان خستگی

 

  سیکل تکمیل خواب انسان 90 دقیقه است که اگر بین این سیکل بیدار شوید، احساس خستگی می‌‌کنید به همین علت است که اگر در طول شب 7:30 بخوابید، بعد از بیدار شدن کمتر احساس خستگی می‌کنید.

 

خبرگزاری فارس: 10 قدم تا پایان خستگی

 

  خستگی ‌های روزمره می‌‌تواند به مرور به یک خستگی مزمن تبدیل شود که اگر درمان نشود تأثیر بدی بر روی کار و روابط ما خواهد گذاشت و باعث به وجود آمدن مشکلاتی در زندگی روزانه ما خواهد شد.

انواع مختلفی از قرص‌ها و نوشابه‌های انرژی زا به بازار آمده‌اند با این ادعا که قادرند بر احساس خستگی‌ غلبه کنند و سطح انرژی‌ را بالا ببرند ولی اینها راهکارهای موقتی هستند. قرص‌های انرژی زا اغلب فقط باعث شادی‌های ناگهانی می‌ شوند و مصرف مداوم آنها تاثیرات سویی روی بدن شما خواهد داشت.

آیا می‌خواهید راز واقعی کنترل خستگی‌ را بدانید تا برای همیشه آن را متوقف کنید؟

پزشکان می‌گویند برای متوقف ساختن خستگی،‌ لازم است دلایل واقعی را که باعث خستگی شما می‌شوند، پیدا کرده و درمان کنید؛ نه اینکه دنبال درمان موقت علایم ناشی از خستگی باشید. با کشف علت واقعی خستگی، شما می‌‌توانید یک بار و برای همیشه خستگی‌ خود را درمان و متوقف سازید و از سطح جدید انرژی و تمرکز حواس خود لذت ببرید.

تلاش کنید تا عمق تنفستان را افزایش دهید

درست نفس بکشید. اغلب اوقات ما بدون اینکه متوجه باشیم خیلی کوتاه نفس می‌کشیم و حتی متوجه نمی‌شویم که اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنیم. سعی کنید از لباس‌هایی در خانه استفاده کنید که راحت باشند تا بتوانید عمیق تنفس کنید. آنها به راحت تر و بهتر خوابیدن نیز کمک می‌کنند.

سلامت تیروئیدتان را بررسی کنید

اگر طبق برنامه همیشگی به رختخواب می‌روید ولی برای به خواب رفتن و یا در خواب ماندن مشکل دارید، شاید باید آن را با دکتر متخصص در میان بگذارید. اگر مدت کوتاهی است که این مشکل را دارید، می‌تواند علت فیزیکی داشته باشد و حتماً باید تیروئید را چک کنید.

بیشتر خانم‌ها، کم‌کاری تیروئید دارند ولی نمی‌دانند. این مشکل، اغلب توسط دکترها نیز فراموش می‌‌شود. پس خودتان درخواست آزمایش تیروئید کنید، مخصوصا اگر پوست خشک دارید، وزن اضافه کرده ‌اید و احساس خستگی مفرط می‌کنید.

اصلاح رژیم غذایی‌

در بعضی موارد خستگی مزمن ممکن است به علت فقر مواد معدنی باشد. حتی اگر تلاش می‌‌کنید که تغذیه سالم داشته باشید واقعا مشکل است که تمام مواد مورد نیاز بدن را به اندازه کافی دریافت کنید. اغلب خانم‌ها به علت کمبود آهن، اکسیژن کافی به سلولهای خونی آنها نمی ‌رسد.

بدوید؛ مخصوصا همراه با دوستانتان

فعالیت‌های بدنی به بالا بردن مقاومت بدن کمک می‌کند. بدن شما به فعالیت‌هایی که باعث بالا بردن مقاومت قلب و شش‌ها می‌شود و همچنین به فعالیت‌هایی که به شما انرژی می‌دهد و استرس را از بین می‌برد، احتیاج دارد.

میزان نگرانی‌ها را کاهش دهید

کمتر نگران باشید. نگران بودن نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند بلکه شما را بیمار می‌‌کند. اگر در زندگی‌ مشکل غیرقابل حلی دارید که باعث استرس می‌‌شود، شما باید با آن سر و کله بزنید و آن را بپذیرید. کنار گذاشتن مشکلات باعث حل آنها نمی‌‌شود و عاقبت از کنترل شما خارج خواهد شد. وقتی به کمک احتیاج دارید، از دیگران کمک بخواهید. اگر می‌دانید که باید تغییر کنید، راه‌هایی را که می ‌توانید انجام دهید را امتحان کنید. اولین گام را برای آن چه باید انجام دهید، بردارید تا به آنچه می‌‌خواهید برسید.

چُرت بزنید

من به قدرت چرت زدن اعتقاد دارم؛ چرت زدن تنها با بستن چشم‌ها و احساس آرامش می‌‌تواند حتی برای 10 تا 15 دقیقه شما را سرحال کند. به خودتان اجازه استراحت دهید. شما انسان هستید نه یک آدم آهنی. چرت زدن باعث شارژ شدن دوباره‌ مغز می ‌شود و شما را برای کار بیشتر آماده می‌‌کند.

خوراکی‌ های انرژی زا بخورید

لیستی از غذاهای انرژی زا وجود دارد که شما را شاداب می‌کند:  میوه‌ها و سبزیجاتی مانند مرکبات، توت فرنگی، گوجه فرنگی و اسفناج، نان جو و انواع نان های گندم، لوبیا، فلفل، ماهی سالمون، خشکبار مانند بادام و تخمه آفتابگردان.

آب بنوشید

در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید و سطح آب بدن خود را بالا نگه دارید. خیلی از ما به اندازه‌ کافی آب نمی‌‌نوشیم و متوجه نمی‌‌شویم خستگی مفرط ناشی از پایین آمدن سطح آب بدن است.

بدن شما برای فعالیت احتیاج به مایعات دارد. حتی ماشین هم احتیاج به آب دارد؛ پس با آب خوردن موتور بدن خود را تنظیم کنید و ببینید چگونه خستگی‌ از بین می‌رود.

از تفکر منفی‌ پرهیز کنید

از آدم های منفی دوری کرده یا رابطه‌ خود را با آنها به شدت محدود کنید. شما آدم‌هایی که هیچ وقت از زندگی راضی نیستند و هیچ وقت خوشحال نیستند را می‌شناسید. آنها همیشه شکایت می‌‌کنند و می ‌خواهند نظرات شما را بدانند ولی هیچ گاه به آنها گوش نمی ‌دهند و یا از کسانی که شما را تحقیر یا  بسیار انتقاد می ‌کنند، نیز دوری کنید.

اینها آدم هایی با نگرش مریض هستند و همیشه شما را خسته می‌‌کنند و انرژی‌ شما را کاهش می ‌دهند.

آسوده بخوابید

سیکل تکمیل خواب انسان 90 دقیقه است که اگر بین این سیکل بیدار شوید، احساس خستگی می‌‌کنید به همین علت است که اگر در طول شب 7:30 بخوابید، بعد از بیدار شدن کمتر احساس خستگی می‌کنید، تا این که 8 ساعت بخوابید. همچنین برای داشتن خوابی راحت نباید با معده پُر به رختخواب بروید زیرا باعث می‌شود سخت به خواب روید و همچنین کیفیت خواب شما را نیز از بین می‌‌برد.

دوشنبه 6 شهریور 1391  11:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها