0

یافته های محققان ایرانی درباره خطرات تلفن همراه

 
aliasghar313
aliasghar313
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مهر 1389 
تعداد پست ها : 1342
محل سکونت : خوزستان

یافته های محققان ایرانی درباره خطرات تلفن همراه

یافته های محققان ایرانی درباره خطرات تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه در جامعه کنونی و با پیشرفت علم و فن آوری اجتناب ناپذیراست و نگرانی ها درباره اثرات امواج تلفن همراه بر سلامت انسان با رشد بیش از حد تلفن های همراه بیشتر شده است.
به گزارش خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران اگرچه بعضا گزارش های ضد و نقیضی درباره اثرات امواج تلفن همراه و میزان جدی بودن مخاطرات آن از سوی مراکز تحقیقاتی مختلف که بعضا به سفارش شرکت های بزرگ سازنده تلفن همراه در این زمینه تحقیق می کنند، منتشر می شود؛ ولی به زعم اغلب کارشناسان، با توجه به ماهیت و تاثیرات شناخته شده امواج الکترومغناطیسی در طول موج های مختلف بر سیستم های بیولوژیک نمی توان خطرات تلفن همراه و تجهیزات مربوط به آن را انکار کرد، اگر چه نتایج چنین تحقیقاتی و انتشار آن مطمئنا برای تولیدکنندگان و شرکت های ارتباطاتی که منظور اقتصادی دارند، چندان خوشایند نیست!
البته از طرف دیگر، نباید این واقعیت را هم فراموش کرد که چنین خطراتی در استفاده از بسیاری از تجهیزات مثل سیستم های الکترونیکی و الکتریکی از تلویزیون و رایانه، اجاق های ماکروویو و ... با کاربری های روزانه گرفته تا تجهیزات پرتونگاری و پرتودرمانی و سیستم های رادار و دکل های انتقال برق هم وجود دارد که هیچ گاه مانعی برای استفاده از آنها نبوده اند و مهم، برخورد علمی و آگاهانه با دستاوردهای فن آوری های جدید و به حداقل رساندن خطرات و آسیب های اجتناب ناپذیری است که ممکن است در ورای فواید و کاربردهای هر محصول و دستاورد تکنولوژیک و فنی وجود داشته باشد.
در سال های اخیر به موازات گسترش روزافزون استفاده از تلفن همراه و توجه مراکز تحقیقاتی دنیا به این مقوله پژوهشگران ایرانی نیز در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی مختلف، تحقیقاتی را در این حوزه آغاز کرده و از ابعاد مختلف به بررسی آسیب های احتمالی پرتوهای الکترومغناطیسی تلفن همراه بر بافت های زنده و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی آن انجام داده اند که از جمله آنها تحقیقاتی است که در مرکز تحقیقات بیوشیمی - بیوفیزیک دانشگاه تهران به سرپرستی دکترعلی اکبر موسوی موحدی انجام شده و نتایج جالب توجهی در زمینه اثرات میدان های الکترومغناطیسی خصوصا امواج تلفن همراه بر سیستم های زیستی در پی داشته است.
اشعه الکترومغناطیسی باید در صنعت به صورت بهینه استفاده شود
دکترعلی اکبر موسوی موحدی، استاد و پژوهشگر برجسته مرکز تحقیقات بیوشیمی - بیوفیزیک دانشگاه تهران(ibb) در گفت و گو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان این که پرتو های الکترومغناطیسی دارای استفاده های مثبت و منفی هستند، گفت: امواج و میدان های الکترومغناطیسی که در گستره وسیعی از انرژی و فرکانس ها با خواص متفاوت ساطع می شوند، نقش مثبت و منفی در زندگی جانداران و گیاهان ایفا می کنند. این اشعه هم در طبیعت و هم در صنعت موجود است، با این تفاوت که وجود اشعه الکترومغناطیسی در طبیعت بهینه بوده ولی باید در صنعت به صورت بهینه استفاده شود.
معاون پژوهشی سابق دانشگاه تهران از تلفن های همراه به عنوان یکی از پرمصرف ترین تجهیزات دارای امواج الکترومغناطیس یاد کرد و گفت: نقش منفی میدان های الکترومغناطیسی و اثرات سوء آن بر سیستم های زیستی به دلیل عدم دستورالعمل معین، آموزش صحیح بهره برداری و استفاده بهینه از سیستم های ارتباطی و مخابراتی به ویژه عدم آشنایی کاربران از تداخل و تزاحم های استفاده همزمان تلفن همراه با وسایل دیگر مانند رایانه، میکروفر، تلویزیون، استفاده از داروهای خاص یا داشتن بیماری و ... است.
میدان الکترومغناطیسی تلفن همراه، نقش تخریبی در ارگانیسم ها، بافت ها، سلول ها، پروتیین ها و آنزیم ها دارد
این استاد بیوشیمی فیزیک تصریح کرد: اثر سوء میدان های الکترومغناطیسی به ویژه میدان تلفن همراه به صورت فزاینده نقش تخریبی در بدن، ارگانیسم ها، بافت ها، سلول ها و ماکروملکول های حیاتی مانند dna، پروتیین ها و آنزیم ها خواهد داشت.
نباید به تلفن همراه به عنوان وسیله ای بی خطر نگاه کرد
تلفن همراه باید همانند مصرف دارو، محدود و با دوز مشخص استفاده شود
یک فرد تنها ساعاتی از روز را می تواند از تلفن همراه استفاده کند
دکتر موسوی موحدی با بیان این که در حال حاضر سیستم های تلفن همراه دارای فرکانس 940 مگا هرتز است که به بیشتر بافت های بدن از جمله مغز و حتی گوشت و ماهیچه ها آسیب می زند، ابراز عقیده کرد که نباید به تلفن همراه به عنوان وسیله ای بی خطر نگاه کرد و هر کس هر اندازه که تمایل داشت از آن استفاده کند؛ بلکه کاربرد تلفن همراه باید همانند مصرف دارو، محدود و کنترل شده و اصلاحا دارای دوز مشخص باشد؛ به طوری که یک فرد تنها ساعاتی از روز را می تواند از موبایل استفاده کند و پس از آن حق استفاده دوباره از آن را نخواهد داشت.
دوز استفاده از تلفن همراه برای مبتلایان به بیماری های گوناگون متفاوت است
استاد مرکز تحقیقات بیوشیمی - بیوفیزیک دانشگاه تهران تصریح کرد: مساله مهم دیگری که باید مورد توجه محققان قرار بگیرد، دوز مشخص استفاده از موبایل برای مبتلایان به بیماری های گوناگون است؛ مثلا، میزان استفاده از تلفن همراه در افراد دیابتی که در برابر امواج آسیب پذیرتر از افراد سالم هستند باید متفاوت باشد.
دکتر موسوی موحدی در ادامه با اشاره به تحقیقات پژوهشگران مرکز بیوشیمی - بیوفیزیک دانشگاه تهران در زمینه «اثرات میدان الکترو مغناطیسی تلفن همراه (940 mhz) روی هموگلوبین خون» به ایسنا گفت: در این تحقیق، امواج موبایل را به مدت 20 تا 60 دقیقه بر روی هموگلوبین عادی و بیمار تاباندیم، سپس ساختار و عملکرد مولکول هموگلوبین را که وظیفه حیاتی حمل اکسیژن از ریه به بافت ها را بر عهده دارد مطالعه کردیم. یافته های تحقیق نشان داد اندرکنش میدان الکترومغناطیسی تلفن همراه با هموگلوبین موجب تغییرات ساختاری در آن و کاهش پیوند اکسیژن با پروتیین می شود.
وی توضیح داد: اختلال در عملکرد هموگلوبین، موجب آزاد سازی اکسیژن بیشتر در بافت و در نهایت بروز ناهماهنگی در واکنش های بدن می شود.
پرتوهای تلفن همراه، ساختار و عملکرد هموگلوبین خون را دگرگون می کند
این استاد بیوشیمی فیزیک تاکید کرد: اثرات سوء تغییر ساختاری هموگلوبین خون تحت تاثیر امواج تلفن همراه تنها به آزادسازی بیش از حد اکسیژن در بافت محدود نمی شود، بلکه بر سایر وظایف هموگلوبین هم تاثیر منفی می گذارد.
دکتر موسوی موحدی با اشاره به این که همین پدیده در بررسی اثرات امواج در بیماران تالاسمی هم مشاهده شد، تصریح کرد: در این مورد از نظر ساختار هموگلوبین، ساختمان سوم آن که عامل اصلی عملکردهای این مولکول است، دچار تغییر شد.
وی خاطرنشان کرد که به زودی این مقاله در یکی از ژورنال های بین المللی به چاپ خواهد رسید.
پرتوهای تلفن همراه موجب پارگی رشته های dna می شود
پاره شدن رشته های dna بسیاری از بیماری ها را به دنبال دارد
موسوی موحدی ادامه داد: البته پژوهش های دیگری توسط دیگر محققان صورت پذیرفته است و اثر اشعه الکترو مغناطیسی تلفن همراه روی ساختار پروتیین ها، آنزیم ها و dna نشان داده که اشعه موبایل موجب پارگی رشته های dna می شود و به طور کلی بحث توارث و ژن را درگیر می کند.
استفاده همزمان از تلفن همراه با مایکروفر یا رایانه اثرات سوء امواج تلفن همراه را تشدید می کند
بدترین شکل تداخل در استفاده همزمان از موبایل و مایکروفر است
این استاد دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا افزود: پاره شدن رشته های dna بسیاری از بیماری ها را به دنبال دارد که یکی از مهمترین آنها بیماری سرطان است که امکان دارد این بیماری به علت درگیری dna به نسل های بعدی هم منتقل شود.
استفاده از تلفن همراه در مکان های مسقف و شهرهای آلوده همانند تهران دوز خاصی دارد
وی در عین حال بر اثرات تداخل استفاده از تلفن همراه و وسایل دیگر مانند مایکروفر، کامپیوتر و همچنین مصرف داروهای مختلف را بسیار حائز اهمیت دانست، تصریح کرد: تداخل استفاده از تلفن همراه و وسایل یاد شده اثرات سوء امواج تلفن همراه را تشدید می کند.
آسیب های امواج تلفن همراه در شهرهای آلوده بیشتر است
دکتر موسوی موحدی با بیان این که بدترین شکل تداخل در استفاده همزمان از تلفن همراه و مایکروفر است، تصریح کرد: از سوی دیگر شرایط استفاده از تلفن همراه در اثرات آن تعیین کننده است به عنوان مثال استفاده از تلفن همراه در مکان های مسقف و شهرهای آلوده همانند تهران دوز خاصی را طلب می کند که امیدواریم با شروع تحقیقات بتوان دوز استفاده از موبایل برای هر فرد مانند زن، مرد، کودک و غیره مشخص کرد.
بدترین شکل مکالمه، قرار دادن تلفن هنگام کنار گوش است
قرار دادن تلفن همراه در کمر، آسیب های جدی به دستگاه تناسلی انسان وارد می کند
وی درباره محل قرار دادن تلفن همراه نیز به خبرنگار ایسنا گفت: بدترین شکل این مساله، قرار دادن تلفن کنار گوش هنگام صحبت کردن است و البته قرار دادن در کمر هم آسیب های جدی به دستگاه تناسلی انسان وارد می کند.
تلفن همراه در مواقع عدم استفاده باید بیش از یک متر با کاربر فاصله داشه باشد
صحبت با تلفن همراه باید در فضایی باز و حداکثر به مدت یک دقیقه باشد
بهترین حالت در هنگام پیاده روی گذاشتن تلفن همراه داخل کیف است
دکتر موسوی موحدی با بیان این که تلفن همراه در مواقع عدم استفاده باید بیش از یک متر با کاربر فاصله داشه باشد، تصریح کرد: صحبت با تلفن همراه باید در فضایی باز و حداکثر به مدت یک دقیقه باشد. بهترین حالت در هنگام پیاده روی هم گذاشتن تلفن همراه داخل کیف و البته بهترین حالت ممکن خاموش کردن است!
باید با سرمایه گذاری مناسب در زمینه اثرات میدان های مغناطیسی روی انسان و محیط زیست تحقیق شود
وزارت ارتباطات بخشی از بودجه خود را صرف تحقیقات در زمینه اثرات تلفن همراه بر سلامتی شهروندان کند
استاد مرکز تحقیقات بیوشیمی بیوفیزیک دانشگاه تهران در پایان با تاکید بر این که در صنعت باید با سرمایه گذاری مناسب در زمینه اثرات میدان های مغناطیسی روی انسان و محیط زیست تحقیق شود، ابراز امیدواری کرد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم بخشی از بودجه خود را صرف تحقیقات در زمینه اثرات تلفن همراه بر سلامتی

 شهروندان کرده و دوز موبایل را برای هر فرد و یا بیمار تعیین کند

 

پنج شنبه 15 تیر 1391  8:13 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها