0

آشنايي با ASP

 
mohamadaminsh
mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان

آشنايي با ASP

آشنايي با ASP 

مقدمه و معرفي 
در اين دوره ي آموزشي ، فرض ما بر اين است كه شما دوستان با html و تا حدي هم اسكريپت نويسي (vbs و js) آشنا هستيد و احتمالا صفحات وبي را هم طراحي نموده ايد . قصد ما اين است كه شما را با تكنولوژي asp كه كاربرد فراواني در طراحي سايتها و صفحات حرفه اي تر دارد آشنا كنيم . پس از مطالعه ي اين دوره شما ميدانيد ASP چيست چه كاربردي دارد و چگونه مي توانيد يك برنامه ي كاربردي (يك سايت) بنويسيد كه از اين تكنولوژي استفاده مي كند . صفحات سرويس دهنده فعال(Active Srerver Pages) يك تكنولوژي در زمينه برنامه نويسي در سرويس دهنده ها مي باشد كه توسط شركت مايكروسافت براي ايجاد صفحات HTLM پويا در اينترنت وشبكه هاي داخلي (interanet)طراحي شده است .
 ASP  چيست ؟
بر خلاف HTML ،  ASP يك زبان نيست ، يك برنامهُ كاربردي مثل FrontPage  يا Word‌ هم نيست ؛ بلكه ASP يك تكنولوژي براي ساخت صفحات وب پويا است .ASP بر اين اساس بنا شده است كه با  HTML براي ايجاد صفحات وب پويا استفاده شود. در حقيقت ASP‌ كدهاي HTML را ايجاد مي نمايد. به طور كلی يك صفحهُ ASP‌ از سه قسمت زير تشكيل ميشود : (SomePage.asp)
1) متون ساده ای كه به طور مستقيم در صفحة نمايش نشان داده مي شوند .
2) كد های  HTML كه براي مرورگرچگونگی نمايش متن را تعيين می كنند. اين كدها بين دو علامت < > قرار می گيرند و در سمت سرويس گيرنده اجرا می شوند و به آنها تگ گفته مي شود .
3) معمولاً قسمتی هم كد ASP . اين كدها بين دو علامت قرار می گيرند و در سمت سرويس دهنده اجرا می شوند .
ويژگي هاي منحصر به فرد ASP كه در يك HTML ساده نمي توان به آن دست يافت عبارتند از :
· مي توانيد كدهايي بنويسيد كه در سرويس دهنده ي وب اجرا شود .
· اشيائي دارد كه با استفاده از آنها كارهاي زيادي مي توانيد انجام دهيد مثل Request ، Response و غيره كه در قسمتهاي بعدي آنها را شرح مي دهيم .
· مي توان با استفاده از اشياء اكتيوايكس قابليتهاي ASP را گسترش داد .
· با استفاده از ASP مي توانيد اطلاعات مورد نظر خود را با پايگاه داده هاي مختلف (مثل Access يا SQL Server و ... رد و بدل كنيد)
به طور كلي مي توان گفت محدوديتي در اين كه چه كاري با ASP مي توانيد انجام بدهيد نداريد و تقريبا هر سايت وبي كه امروزه در اينترنت وجود دارد با ASP قابل انجام است . 
كارهايي كه ASP مي تواند انجام دهد ولي HTML نمي تواند :
1. با بروز درآوردن (update) يك  فايل متني يا محتويات يك پايگاه داده مي توان صفحات وب رابدون نوشتن كد HTML ي ويرايش كرد .
2. ساختن صفحات وب در جهت علاقه كاربرد
3. اطلاعات را از فرمها دريافت و در يک پايگاه داده ذخيره نمايد .
4. ساختن صفحات تبليغاتی با استفاده از يك مجموعه اشكال گرافيكي مختلف .
5. يک شمارنده صفحه ايجاد نمايد .
6. گرفتن ورودي از كاربر ، و برگرداندن اطلاعات به همان كاربر با توجه به اطلاعات دريافتي
7. و .... 
تفاوت اصلي HTML محض با ASP در اينست كه HTML روي مرورگر تفسير يا ترجمه مي شود و روي سرويس دهنده اجرا نمي شود ، در حاليكه ASP روي سرويس دهنده اجرا مي شود و حسن آن در اينجاست كه با نوشتن كدي كه روي سرويس دهندهُ وب اجرا مي شود ، به امكانات بيشتري دست خواهيد يافت .
 
منبع : www.prdev.com

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

چهارشنبه 24 خرداد 1391  7:08 PM
تشکرات از این پست
rezaamf hosseinb68
دسترسی سریع به انجمن ها