0

نوشتن کدهای ASP بدون استفاده از کدهای < % ... % >

 
mohamadaminsh
mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان

نوشتن کدهای ASP بدون استفاده از کدهای < % ... % >

نوشتن کدهای ASP بدون استفاده از کدهای < % ... % >  
 
 
یک راه دیگر برای نوشتن کد ASP بدون استفاده از وجود دارد. که زیاد از آن استفاده نخواهیم کرد، اما بهتر است یک نگاه سریع به آن بیندازیم. به خاطر دارید که اسکریپتهای Client Side بر روی کامپیوتر از طریق مرورگر وب دریافت و اجرا می شود. حال اگر به یک اسکریپت Client Side نگاهی بیندازیم احتمالاً Tag های HTML از جمله <Script/> و <Script> را تشخیص خواهید داد زیرا آنها به منظور درج کردن کد اسکریپت Client Side در داخل یک صفحه HTML استفاده می شوند. برای مثال، شما ممکن است چیزی شبیه به این را ببینید:
این کد همان کار اولین اسکریپتتان را تقریباً انجام می دهد. با این فرق که بر روی Client اجرا می گردد و با زبان JavaScript نوشته شده است.
Document.Write به جای Response.Write به کار رفته است به این دلیل که این برنامه بر روی Client اجرا می گردد.
درباره فهمیدن عجله نکنید. این جلسه تنها برای یک مثال از اسکریپتهای Client Side آورده شده است. همین Tag ها برای درج کردن کدهای اسکریپت Server Side نیز استفاده می شود. تنها چیزی که نیاز داریم یک دستور اضافی می باشد که تعیین می کند سرویس دهنده باید این کدها را اجرا نماید:
اکنون این کدها به صورت کدهای JavaScript بر روی Server Side اجرا می گردند. البته شما می توانید به همین شیوه از VBScript استفاده نمایید: همان گونه که قبلاً گفته شد، ما زیاد از این روش استفاده نمی کنیم. به خاطر اینکه روشهای دیگر ساده تر و پر کاربرد تر می باشند. سرانجام اینکه، اگر شما از <Script> برای اسکریپتهای Server Side استفاده نمایید، یک پیچیدگی اضافی وجود خواهد داشت. کد زیر تفاوت انواع اسکریپتها را در یک صفحه نشان داده است:
I am HTML
▪ تجزیه و تحلیل:
خط ۶ یک فرمت HTML می باشد و پیغام "I am HTML" را نمایش می دهد. خطوط ۸ و۱۰ یک بلوک ASP را که با استفاده از علائم محصور شده است نشان می دهد. خط ۸ از Response.Write برای نوشتن پیامی به فرمت ASP استفاده کرده است.
حطوط ۱۲ تا ۱۴ از زبان Client Side JavaScript استفاده کرده است. خطوط ۱۶ تا ۱۸ از زبان Client Side VBScript استفاده نموده است که بوسیله مرورگر IE پشتیبانی می گردد.
خطوط ۲۰ تا ۲۱ کد زبان Server Side JavaScript می باشد که از تگ <Script> استفاده کرده است. حال به "RunAt="Server توجه کنید که به همین منظور استفاده شده است. خطوط ۲۴ تا ۲۶ کدهای Server Side VBScript می باشند که دوباره از< Tag <Script استفاده نموده اند.
همانطور که ملاحضه می کنید، مرتب کردن خروجی وقتی که همه چیز اجرا می گردند مشکل می باشد. به همین دلیل است که ما از استفاده کردن <Script> برای اسکریپتهای Server Side اجتناب می نماییم.
● توضیحات
شما ممکن است با مفهوم "توضیحات" در کار با HTML آشنایی داشته باشید. اگر چنین نیست، "توضیحات" خطوطی هستند که در داخل کد برای استفاده برنامه نویس و هر کس دیگری که می خواهد کدها را بفهمد نوشته می شوند.(توضیحات تاثیری بر روی اجرای واقعی اسکریپت ندارند) در واقع بدون اینکه تغییری را در انجام عملیات اسکریپت ایجاد کنند، می توانید حذفشان کنید.
در VBScript، توضیحات با استفاده از یک کوتیشن &#۰۳۹; نشان داده می شود. هر خطی که با یک کوتیشن شروع می شود یک خط توضیحی می باشد. بسیاری از برنامه نویسان تنبلی می کنند و از توضیحات در داخل کد برنامه ی شان استفاده نمی نمایند. این روش بدی می باشد. زیرا این موضوع برای خودشان کمی اشکال و برای دیگران مشکلات فراوانی را ایجاد می کند. افراد مختلف به صورتهای متفاوتی فکر می کنند و کدهای متفاوتی را می نویسند. نوشتن توضیحات به شما اجازه می دهد که منطق کارتان را برای دیگران روشن نمایید.
البته توضیح نویسی در اسکریپتهای ساده و کوتاه خیلی مهم نمی باشد. ولی وقتی به پروژه های پیچیده می رسید، این امر یک ضرورت می گردد. حتی اگر هیچ کس بعداً نیازی به خواندن کدهای شما پیدا ننماید، شما باید توضیحات را وارد نمایید تا درباره کاری که انجام داده اید، دیگران را راهنمایی نماید.
 
منبع: افتاب

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

چهارشنبه 24 خرداد 1391  7:08 PM
تشکرات از این پست
rezaamf
دسترسی سریع به انجمن ها