روستاي پيران ، اوج زيبايي

 
fari12
fari12
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 79
محل سکونت : کرمانشاه

روستاي پيران ، اوج زيبايي

روستاي پيران از توابع بخش مركزي شهرستان سرپل ذهاب در استان كرمانشاه در غرب ايران اسلامي است.

اين روستا كه در 9 كيلومتري شهر سرپل ذهاب واقع شده است ، از شمال و شرق به كوه بان‏زرده و از جنوب به كوه پلتوكري محدود مي‏شود و از سطح دريا 920 متر ارتفاع دارد و آب و هواي آن معتدل و گرم است.
رودخانه زيبا و پرآب الوند در جنوب اين روستا جريان دارد.
شهرستان سرپل ذهاب قدمت طولاني دارد ، نزديكي روستاي پيران به اين شهر، پيوستگي قدمت و پيشينه تاريخي آن را نشان مي‏دهد.
مردم روستاي پيران به زبان كردي با لهجه كلهري سخن مي‏گويند، مسلمان و اهل تسنن هستند.
براساس نتايج سرشماري سال 1385، روستاي پيران 700 نفر جمعيت داشته است و درآمد مردم روستا از طريق فعاليت‏هاي زراعي، دامداري و باغداري تأمين مي‏شود.
گندم، جو، باقلا و ذرت از عمده‏ترين محصولات زراعي و انار، گردو، زردآلو و سيب نيز از محصولات باغي روستاي پيران محسوب مي‏شود.
مهم‏ترين فرآورده‏هاي دامي روستا شامل گوشت، پشم گوسفند و انواع لبنيات و روغن حيواني است.
روستاي كوهپايه‏اي پيران بافت مسكوني متمركز دارد. عبور نهر آب از ميان كوچه‏هاي قديمي همراه با درختان قديمي چنار، تبريزي و گردو كه روستا را در بر گرفته‏اند جلوه جذابي به روستا بخشيده‏اند.
خانه‏هاي روستاييان با توجه به نحوه معيشت و فعاليت خانوارها ساخته مي‏شوند ، فضاي مشترك مانند اتاق نشيمن، سرويس بهداشتي، انبار، تنورخانه و آشپزخانه در همه خانه‏ها وجود دارد. مصالح به كار رفته در بناي خانه‏ها، خشت، گل و چوب است. خانه‏ها غالباً داراي سقف‏هاي مسطح هستند كه به وسيله تيرهاي چوبي و اندود كاهگل پوشيده شده‏اند و پنجره‏هاي كوچك و چوبي دارند. تزيينات داخلي خانه‏ها نيز با توجه به نوع معيشت و فعاليت روستاييان متفاوت است.
جنگل‏هاي انبوه و متراكم درختان بلند و زيباي چنار، تبريزي و گردو، چشم‏اندازهاي بسيار زيبا و زمينه‏هاي مساعدي براي گذران اوقات فراغت فراهم نموده‏اند.
چشمه جوشان كنار درخت كهنسال و قديمي روستا با درختان و انواع گياهان خودرو كه در اطراف آن خودنمايي مي‏كنند، از جاذبه‏هاي بديع و شگفت‏انگيز روستاي پيران به شمار مي‏رود.
آبشار بلند و زيباي پيران، كه از دل كوه‏ها و صخره‏هاي اطراف سرازير مي‏شود، در زمره جاذبه‏هاي بسيار كم نظير روستا است.
درختان بلوط، انجير كوهي و نيز رويشگاه گياهان دارويي گل گاوزبان، گل ختمي، شيرين بيان، پونه و گون و انواع جانوران و پرندگان وحشي مانند شغل و گرگ، روباه، خرگوش و كبك از ديگر جاذبه‏هاي طبيعي روستا به شمار مي‏روند.
از مهم‏ترين مراسمي كه در اين روستا برگزار مي‏شود مي‏توان به مولودي خواني در ماه ربيع‏الاول كه ويژه دراويش اهل حق مي‏باشد اشاره كرد. اين مراسم با اجراي موسيقي عرفاني همراه است. عيد فطر و قربان نيز دو عيد بزرگ روستا با مراسم خاص است كه مردم به جشن و سرور و شادماني مي‏پردازند.
در ميان مردم روستا انواع بازي‏هاي بومي و محلي نيز رايج است كه معروف‏ترين آنها هچان و قاوقاوان است ، زرمشتي و شاه و وزير از ديگر بازي‏هاي متداول در اين روستا هستند.
از انواع موسيقي مقامي رايج روستا مي‏توان به همنوازي ساز و دهل اشاره كرد؛ در جشن‏هاي عروسي نيز استفاده از انواع سازهاي ضربي و اجراي ترانه‏ها و آوازهاي محلي رواج دارد.
در روستاي پيران از لباس محلي كردي با طرح و رنگ‏هاي متنوع استفاده مي‏شود. پوشاك عمومي مردان از عرق‏چين (نوعي كلاه)، سربند، كوله بال (نوعي لباس بدون آستين)، قبا (نوعي لباس)، سخمه (نوعي پيراهن دگمه‏دار)، شال (نوعي نيم تنه آستين‏دار)، جافي (نوعي شلوار)، جوراب و پاپوش (نوعي گيوه) تشكيل شده است. پوشاك عمومي زنان نيز شامل سربند، زيرپوش، پيراهن، كلنجه (نوعي پوشش رنگارنگ با تزيينات)، قبا (نوعي لباس آستين‏دار بلند) و جافي (نوعي شلوار) مي‏باشد.
از عمده‏ترين غذاهاي گردشگرپسند اين روستا مي‏توان به باميه تماته و باميه بادمجان اشاره كرد. از مهم‏ترين صنايع دستي اين روستا انواع گليم با طرح‏هاي كردي را مي‏توان نام برد.سوغاتي‏هاي عمده اين روستا شامل انجير، گوجه سبز و ديگر محصولات توليد شده در روستا است.
روستاي پيران از طريق شهرهاي قصرشيرين، سرپل ذهاب، كرند غرب و گيلان غرب در استان كرمانشاه قابل دسترسي است و تمام جاده‏هاي منتهي به اين روستا از طريق شهرهاي مزبور آسفالت و اتومبيل‏رو مي‏باشد.

منبع : ایرنا

فریب جهان را مخور زینهار     که در پای این گل بود خارها

 

وبلاگ خبری - تحلیلی کرمانشاه نیوز

سه شنبه 9 شهریور 1389  2:53 AM
تشکرات از این پست
mohammad_43
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 38269
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به: روستاي پيران ، اوج زيبايي

کاربر بزرگوار fari12  با سلام و احترام

 

معرفی جامع و کاملی از روستان پیران داشتید ،  روستاهائی با این وصف حتما زیبا و دیدنی است .

 

امیدوارم همیشه شاهد فعالیت شما در این تالار باشیم .

 

 

 

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
سه شنبه 9 شهریور 1389  9:32 AM
تشکرات از این پست
fari12
دسترسی سریع به انجمن ها