نكات كليدي تست‌زني كنكور به توصيه سازمان سنجش

 
shahabdadashi
shahabdadashi
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 361
محل سکونت : هرمزگان

نكات كليدي تست‌زني كنكور به توصيه سازمان سنجش

داوطلبان در هنگام تست‌زدن صورت سوال را كامل خوانده و به نكته يا نكات كليدي سوال توجه كنند

. سپس تمام گزينه‌ها را با دقت بخوانند حتي اگر مطمئن هستند كه گزينه اول پاسخ سوال است ساير گزينه‌ها را نيز بخوانند، چون گاهي اوقات پس از خواندن هر چهار گزينه به نكته انحرافي سوال پي مي‌برند .

به گزارش سرويس صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران، سازمان سنجش آموزش كشور در توصيه‌اي به داوطلبان كه نشريه پيك سنجش منتشر شده به كنكوريها پيشنهاد مي‌كند : زماني كه مشغول پاسخ دادن به يك سوال هستيد، فقط به همان سوال فكر كنيد و در فكر سوال قبلي يا بعدي نباشيد .


هر ‌١٠ سوالي كه پاسخ داديد، شماره سوال‌ها را چك كنيد تا در پاسخنامه، جا به جا علامت نزده باشيد .

بهتر است كه جواب سوال‌ها را در دفترچه سوال‌ها هم علامت بزنيد تا چك كردن سوال‌ها راحت تر شود .

اگر در سر جلسه آزمون پاسخ سوال يا سوال‌هايي را نمي‌دانستيد، مضطرب و مايوس نشويد، مطمئن باشيد كه ساير داوطلبان نيز پاسخ همه سوال‌ها را نمي‌دانند و قرار نيست كه شما به تمام سوالات يك درس پاسخ دهيد . همچنين توجه داشته باشيد كه ارزش تمام سوال‌هاي يك درس با هم برابر است . پس بيهوده سر سوال‌هاي وقت گير يا سوال‌هايي كه در مورد پاسخ صحيح آنها مردد هستيد، وقت خود را تلف نكنيد .


هنگام پاسخ به سوال‌هاي هر درس، اول سوال‌هاي ساده و سوال‌هايي را كه مطمئن هستيد پاسخ آنها را مي‌دانيد، جواب دهيد و سپس سراغ سوال‌هاي پيچيده‌ يا سوال‌هاي وقت گير برويد و اگر ديديد به خاطر اضطراب يا هر علت ديگري، قادر نيستيد كه به سوال‌هاي يك درس پاسخ دهيد، سوا‌ل‌هاي آن درس را كنار بگذاريد و به سراغ درس ديگري برويد، زيرا پاسخ دادن به سوال‌هاي درس ديگر، به شما احساس آرامش و اطمينان خاطر مي‌دهد و سپس مي‌توانيد با آمادگي بيشتري بار ديگر سراغ سوالهاي درسي كه مطالب آن براي مدتي از صفحه ذهنتان پاك شده بود برويد .


به حرف‌هاي عجيب و غريب اين و آن گوش نكنيد و مطمئن باشيد كه گزينه‌هاي صحيح از يك نمودار يا نم خاصي پيروي نمي‌كنند . پس فقط با اتكا به دانش و اطلاعات خود و اطمينان از درست بودن يك گزينه، گزينه مورد نظر را در برگه پاسخنامه علامت بزنيد و از تكرار يك گزينه خاص يا به تناوب زدن گزينه‌ها خودداري كنيد .


چند نكته ظريف درباره پاسخ دادن به تست‌هاي برخي از دروس آزمون ادبيات

در سوال‌هاي درك مطلب، بسياري از اوقات، گزينه‌هاي موجود، شعرهايي خارج از كتاب درسي است . در اين گونه موارد، درست خواندن شعر، بسيار مهم است تا بتوان مفهوم اصلي هر شعر را دريافت . اين گونه سوال‌ها، سوال‌هاي نسبتا وقت گير محسوب مي‌شوند، پس اگر معني شعرها را درك نمي‌كنيد يا در خواندن آنها مشكل داريد، وقت زيادي را صرف اين تست‌ها نكنيد .

در سوال‌هايي كه تعداد تكواژيك يا چند عبارت را بايد تعيين كرد، ‌حتما يك بار عبارت را براي خود بخوانيد و در صورت داشتن نقش نماي اضافه يا تكواژ صفر، آنها را در عبارت نشان دهيد تا هنگام شمردن تعداد تكواژ، موارد ياد شده را فراموش نكنيد . گذاشتن نقش نماي اضافه در هنگام شمارش واژه نيز ضروري است .

به نكته‌هاي كليدي سوال‌هاي ادبيات دقت كنيد . براي مثال به منفي يا مثبت بودن فعل سوال، توجه داشته باشيد، مثلا در يك سوال آمده است : « كدام عبارت به ويرايش نياز دارد؟ » و در سوال ديگر از داوطلب پرسيده مي‌شود : « كدام عبارت به ويرايش نياز ندارد؟ » بي شك پاسخ به اين دو سوال متفاوت است .

همچنين برخي از حروف اضافه يا قيدها در مفهوم سوال نقش مهمي دارند؛ براي مثال اگر در سال :

«
در بيت :

از خود آرايان نمي‌بايد بصيرت چشم داشت / عيب پيش پا نيايد در نظر طاووس را

همه آرايه‌هاي ادبي به جز ....... وجود دارد

به قيد « به جز » توجه نكنيم، نمي‌توان پاسخ صحيح را دريافت .


آزمون عربي

در حيطه قواعد، صرف دانستن فرمون كارساز نيست و فهم معناي جمله، راهگشاي حل پرسش است .

داوطلباني كه در ترجمه و فهم متن خوب كار كرده‌اند و در حيطه قواعد نيز در حد معمول تلاش نموده‌اند، در آزمون سراسري موفق به كسب امتيازات خوبي شده‌اند . حتي برخي از داوطلبان كه در حيطه قواعد دچار ضعف بوده‌اند، به دليل قوي بودن در حيطه ترجمه و فهم متن، توانسته‌اند گزينه‌هاي درست را در بخش قواعد بيابند .

در بخش درك مطلب، قبل از مطالعه متن، يك بار سوال‌هاي اين بخش را بخوانيد و به محدوده و موضوع سوال‌ها دقت كنيد .

بر حسب تجربه مي‌توان ادعا كرد كه مطالعه سوال‌ها قبل از مطالعه متن، داوطلب را در فضاي كلي متن قرار مي‌دهد . پس از مرور سوال‌هاي درك مطلب، متن را با دقت بخوانيد و هرجا كه احساس مي‌كنيد حاوي نكته مهمي است، زير آن را خط بكشيد . البته با توجه به مطالعه پرسش‌ها در اين مرحله، با سرعت بيشتري پي مي‌بريد كه كدام قسمت‌هاي متن مورد سوال قرار گرفته است . توجه داشته باشيد كه كلمات سوال شايد دقيقا مانند كلمات متن نباشد . اين به دليل آن است كه داوطلبان سعي كنند مفهوم را بفهمند و فقط به روش‌هاي كليشه‌اي به دنبال پاسخ نگردند .


آزمون رياضي

گاهي وقت‌ها كشيدن يك شكل ساده به جاي چند دقيقه فكر كردن نتيجه مي‌دهد . در موارد مورد نياز از رسم شكل غفلت نكنيد . در ضمن خيلي به ذهنتان اعتماد نكنيد و از قلم و كاغذ استفاده كنيد تا همه چيز جلوي چشمتان باشد .
چهارشنبه 16 تیر 1389  12:52 ق.ظ
تشکرات از این پست
golabi
golabi
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 1176
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:نكات كليدي تست‌زني كنكور به توصيه سازمان سنجش

ممنون

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
شنبه 20 شهریور 1389  04:30 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها