از عرقیات گیاهی چه می دانید؟

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

از عرقیات گیاهی چه می دانید؟

 
در گذشته های نه چندان دور، مردم از عرقیات استفاده های زیادی می كردند و شربت های گیاهی و انواع سكنجبین در سفره های مادربزرگ ها به چشم می خورد.
ولی متاسفانه اكنون جای این شربت های قدیمی و خوشمزه را انواع نوشابه های گازدار و رنگ و شكر، پر كرده است . این بار می خواهیم به دنیای فراموش شده این گیاهان پرواز كنیم و اجازه بدهیم آنها از خود و خواص شان برایمان بگویند. آیا حاضرید رهسپار این سفر كوتاه و پرفایده شوید؟!
۱. عرق آویشن؛ طبیعت گرم : این عرق برای تقویت بدن ، تقویت معده و رفع ترشی معده مفید است . تقویت كننده بینایی چشم و ضد درد و تشنج می باشد. رقیق كننده خون بوده و در عفونت های ریوی ، زكام ، برونشیت ، آسم ، گریپ و آنژین كاربرد دارد. برای رفع سوءهاضمه بی همتاست . برای نقرس و سیاتیك نیز مفید است .
● طریقه مصرف : بعد از هر غذا نصف استكان میل كنید یا به صورت شربت همراه با شربت آب لیمو می شود مصرف كرد. جهت رفع زكام و گریپ ، شبی یك بار نصف استكان را در یك ظرف آب جوش ریخته و بخور دهید.
۲. عراق اسطوخودوس؛ طبیعت گرم : این عرق برای انواع سردردها، سرگیجه ، ضربه های مغزی ، لرزش اعضای بدن ، عصبانیت و فراموشی بسیار مفید است . نقرس و بیماری های كبدی و كلیه را تسكین می دهد. رفع كننده عفونت های مجاری تنفسی و گریپ بوده ، آرام بخش و خواب آور خوبی نیز می باشد.
طریقه مصرف : روزی سه مرتبه هر وعده نصف استكان میل كنید.
۳. عرق بابونه ؛ طبیعت گرم : این عرق نیروبخش بوده و تب های بلغمی و عفونت و سودایی و عفونت های دردناك را تسكین می دهد. اختلالات قاعدگی و دردناك را منظم می كند. كرم كش است و یبوست مزاج و بلغم را از بین می برد.
● طریقه مصرف : قبل از هر وعده غذا یك استكان میل كنید.
▪ توجه : مصرف مداوم جهت خانم های باردار مضر است .
۴. عرق برگ جتار؛ طبیعت خیلی سرد: این عرق چاق كننده بوده ، تب بر و ضدآسم می باشد. ضعف اعصاب ، درد و ورم مفاصل را كه از گرمی مزاج باشد تسكین می دهد. اگر این عراق را به بدن بمالید باعث جلادادن به پوست می شود.
● طریقه مصرف : قبل از هر غذا یك استكان میل كنید.
۵. عرق بیدكاسنی؛ طبیعت سرد: این عرق تقویت كننده قلب و معده و آرام بخش می باشد. تب بر و ضد یرقان بوده و تصفیه كننده خون ، ضد تشنج و صفرابر است . باعث تقویت كبد و كلیه می شود. در ضمن باعث تقویت و جلای پوست می گردد.
● طریقه مصرف : قبل از هر غذا نصف استكان یا صبح ناشتا یك استكان میل كنید.

نور

چهارشنبه 22 تیر 1390  04:16 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها