0

تلويزيون عليه هاليوود

 
hamidrezaghaedamini
hamidrezaghaedamini
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 278
محل سکونت : اصفهان

تلويزيون عليه هاليوود

در حالي كه در زمان شروع توليد كمدي اجتماعي، «تيلدا» قرار بود پخش آن در سال 2011 ميلادي به صورت يك مجموعه 4 قسمتي باشد، حالا سازندگان آن به اين نتيجه رسيده‌اند كه آن را به صورت يك فيلم سينمايي ـ تلويزيوني روي آنتن بفرستند.

از قرار معلوم تهيه‌كنندگان «تيلدا» پس از آن كه اين مجموعه آماده نمايش شد، به اين نتيجه رسيده‌اند كه كيفيت بالاي آن كمك مي‌كند كه «تيلدا» به شكل يك فيلم سينمايي از تلويزيون به نمايش درآيد تا به صورت يك مجموعه. بيل كاندون، فيلمساز معتبر سينما كارگردان «تيلدا» است.

او فيلمنامه اين اثر پرسروصداي تلويزيوني را با همكاري سينتيا مورت نوشته است و هزينه توليد آن حدود 13 ميليون دلار بوده است. چند بازيگر مشهور سينما همچون الن پيج، سانا لاتن، جيسن پاتريك و وس‌نبتلي هم در اين مجموعه با دايان كيتن همبازي هستند. در آغاز قرار بود اين مجموعه در 4 قسمت نيم ساعته به روي آنتن برود. اگر اين مجموعه تدوين دوباره شده و به صورت يك فيلم سينمايي ـ تلويزيوني درآيد، به احتمال زياد حدود 15 دقيقه كوتاه خواهد شد.

كار توليد «تيلدا» از تابستان گذشته شروع شد و سينتيا مورت نويسنده اصلي فيلمنامه آن، خود يكي از افراد دست‌اندركار دنياي فيلم و تلويزيون است. گفته مي‌شود وي هنگام توليد مجموعه با بيل كاندون (كه تهيه‌كننده كار نيز هست)‌ اختلافاتي پيدا كرد.

كاندون مي‌گويد: علت تبديل شدن مجموعه به يك فيلم سينمايي ـ تلويزيوني اين است كه بتواند توجه بيشتري را به خود جلب كند و تاثيرگذاري بيشتري بر روي تماشاگران خود (كه هر دو گروه تماشاگران معمولي و حرفه‌اي صنعت سينما را در بر مي‌گيرد)‌ داشته باشد. صحبت‌هاي او بي‌‌دليل نيست، زيرا خط اصلي قصه «تيلدا» در دنياي سينما اتفاق مي‌افتد. دايان كيتن در اين فيلم در نقش تيلدا واتسكي بازي مي‌كند كه يك مقاله‌نويس حرفه‌اي دنياي هنر و سرگرمي است. وبلاگ او خواننده و بيننده بسيار زيادي دارد و نوشته‌هايش هميشه جنجال‌آفرين هستند.

بزودي او صاحب دستياري به نام كارولين ويتز (با بازي الن پيج)‌ مي‌شود كه مي‌خواهد با زواياي مختلف دنياي هنر و سرگرمي آشنا شده و تبديل به يك وبلاگ‌نويس جنجالي شود.

به گفته كاندون اين فيلم نگاهي انتقادي به دنياي سينما و هنرمندان داخل آن دارد. البته به هيچ‌ وجه قصد شعاردهي نداريم و تلاش كرده‌‌ايم تا آنچه كه در قصه «تيلدا» مطرح مي‌شود، براساس واقعيت‌ها باشد.

نويسنده فيلمنامه خانم مورت خودش سال‌ها فعاليت نويسندگي و مقاله‌نويسي داشته و شخصيت دايان كيتن در «تيلدا» يك جورهايي خود اين نويسنده را تداعي مي‌كند. كار ما يك قطعه هنري عليه سينما نيست و ماجراهايي كه در آن مطرح مي‌شود، مي‌تواند خود تلويزيون و دست‌اندركاران آن را نيز در بر بگيرد.

دايان كيتن كه در «تيلدا» نقش يك روزنامه‌نگار پرقدرت هاليوودي را بازي مي‌كند، بيش از هر چيز به خاطر نقش‌هاي كمدي خود روي پرده سينما شناخته شده است. او كه دهه 70 ميلادي با فيلم‌هايي مثل «دوباره بزن سام»، «پدرخوانده» و «آني‌هاي» مشهور شد، در تعداد زيادي از فيلم‌هاي وودي‌آلن بازي كرد؛ اما شروع كار هنري در سال 1970 با حضور در 5 مجموعه تلويزيوني بود.

فرانسيس فورد كاپولا پس از ديدن بازي كيتن در مجموعه «ماتيكس» بود كه او را براي ايفاي نقش اصلي زن «پدرخوانده» انتخاب كرد. كيتن پس از موفقيت اين فيلم در سينما ماندگار شد و به دنبال بازي در بيش از 20 فيلم سينمايي، با فيلم تلويزيوني «همراهي با آن‌ها» در سال 1992 دوباره به تلويزيون برگشت. او در سال‌هاي بعد در حدود 6 فيلم سينمايي تلويزيوني ديگر نيز بازي كرد؛ اما طي اين مدت، وي با هيچ‌يك از مجموعه‌هاي تلويزيوني همكاري نداشت.

آخرين كار تلويزيوني او «دوروتي محاصره شده» محصول سال 2006 است. در قصه اين فيلم تلويزيوني، كيتن نقش‌ مادري را بازي مي‌كند كه پس از مرگ ناگهاني دختر جوانش به منزل تابستاني خود نقل مكان مي‌كند.

اين منزل همان جايي است كه اين مادر و دختر مدت زماني طولاني در آنجا زندگي كرده و مادر خاطرات تلخ و شيريني از آن دارد.

كيتن درباره نقش جديد كمدي خود در «تيلدا» مي‌گويد: «شخصيتي كه در اين كار دارم، زني مصمم است كه نوشته‌هايش حال و هوايي افشاگرانه دارند. به همين دليل اهالي سينما ديد و ميانه خوبي با او ندارند. هرجا كه وارد مي‌شود، همراه خودش دردسر مي‌آورد و اهالي هاليوود از دستش فراري هستند. با آن كه او آدم بسيار موفقي است؛ اما همه از او گريزانند و كسي دوستش ندارد. بعضي وقت‌ها پيش خودم فكر مي‌كنم او آدمي تنفربرانگيز است؛ ولي از نظر يك كار تلويزيوني، تيلدا از آن شخصيت‌هايي است كه به موتور فيلمنامه انرژي فراواني مي‌دهد.»

بيل كاندون، كارگردان فيلم تلويزيوني «تيلدا» اين روزها به خاطر كارگرداني چهارمين قسمت فيلم دو قسمتي «گرگ و ميش» بشدت مورد توجه رسانه‌هاي گروهي قرار گرفته است. مقبوليت مجموعه فيلم نوجوانانه «گرگ و ميش» باعث مطرح شدن نام فيلم «تيلدا» شده است.

كاندون كه در كارنامه هنري خود فيلم‌هاي سينمايي «خدايان و هيولاها»، «كنيزي» و «دريم گرلز» را دارد، بيشترين فعاليت‌هاي خود را در رسانه تلويزيون داشته است. سال قبل مجموعه تلويزيوني «سي بزرگ» به كارگرداني او به روي آنتن تلويزيون‌هاي اروپا و‌ آمريكا رفت.

در اين مجموعه كمدي، لورا ليني در نقش مادري ظاهر شد كه سرطان دارد و سعي مي‌كند با اين بيماري كنار بيايد. «سي بزرگ» در يك فصل 12 قسمتي به نمايش درآمد.

پنج شنبه 15 اردیبهشت 1390  11:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها