یوسا در "هزار و یک شب" ظاهر می شود

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

یوسا در "هزار و یک شب" ظاهر می شود

 

 

یوسا در

 

ماریو بارگاس یوسا نویسنده پرویی و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۰ در نمایش "هزار و یک شب" بازی می کند.

به نقل از سایت لی وینگ این پرو، یوسا در این نمایش که از ۱۹ مارس (شنبه ۲۸ اسفند) در تئاتر لاآرینا به روی صحنه می رود نقش شهریار را بازی می کند.

"هزار و یک شب " یک سلسله داستان شرقی و روایت پادشاهی خشن است که به سبب بی وفایی همسرش، هر روز با زنی ازدواج می کند و فردایش او را به قتل می رساند تا اینکه با دختری با هوش مواجه می شود که با قصه گویی و بیدار کردن حس کنجکاوی، جان به سلامت می برد و موجب ایجاد عشق و حس تاسف نسبت به اقدامات وحشیانه در پادشاه خونخوار می شود.

در این نمایش که به کارگردانی پسر عموی این نویسنده، لوئیس یوسا اجرا می شود، ونسا سبا در نقش شهرزاد ظاهر می شود.

یوسا درباره این بازیگر گفت: او بسیار جوان است اما آنچه در شخصیت او بارز است، هوش طبیعی اوست.

وی افزود: کار او در این نمایش بسیار دشوار است چرا که او باید علاوه بر نقش شهرزاد، نقشهای دیگری نیز بازی کند و شخصیتهای داستانهایش خیلی زیاد است.

این نمایشنامه نوشته خود یوسا است که چند سال پیش آن را به نگارش درآورده است. وی پیش از این درباره "هزار و یک شب" گفته بود: تمثیل شهرزاد و شهریار، تمثیلی بسیار زنده و غنی است. این قصه ماجرای زندگی سلطان مستبدی است که هر شب را با یک قصه گیج کننده سر می کند و در پایان دست از استبداد برمی دارد و به فردی بخشنده تبدیل می شود. متحول شدن این سلطان مدیون داستانهای عاشقانه و عاطفی هزار و یک شب شهرزاد است که او را از مردی مستبد به انسانی دل رحم بدل می سازد.

وی همچنین برخی از داستانهای "هزار و یک شب" را با برداشتی آزاد باز نویسی کرده و در یک کتاب به چاپ رسانده است.

از داستانهای این کتاب می توان به "علاءالدین و چراغ جادو"، "علی بابا و چهل دزد بغداد" و "سفرهای هفتگانه سندباد بحری" اشاره کرد که یوسا آنها را در روایتی به شیوه مدرن بازگو کرده است..... / خبرگزارى مهر

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

چهارشنبه 4 اسفند 1389  03:28 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها