/ليبي در مسير سقوط/ كشته شدن حدود ‌٣٠٠ تن

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

/ليبي در مسير سقوط/ كشته شدن حدود ‌٣٠٠ تن

همزمان با سركوب گسترده معترضان در ليبي از سوي نيروهاي امنيتي و مزدوران خارجي، تعداد تظاهركنندگان عليه حكومت 42 ساله معمر قذافي از دو ميليون نفر تجاوز كرده و منابع پزشكي از كشته شدن 300 تن و زخمي شدن صدها تن ديگر در شهرهاي مختلف ليبي خبر دادند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از سايت شبكه الجزيره، عبدالحكيم ابوزبيده سخنگوي قبيله ترهونه، به الجزيره گفت: سران اين قبيله كه يك سوم ساكنان طرابلس را تشكيل مي‌دهند، اعلام كردند كه به تظاهركنندگان مي‌پيوندند و افراد قبيله را دعوت كردند كه به انقلاب ليبي بپيوندند.

وي افزود: ‌سران اين قبيله كه اكثر سربازان ارتش به آن وابسته هستند، در تلاش هستند تا اعضاي قبيله به ويژه سربازان را آگاه سازند تا به فتنه ايجاد شده در كشور كه سيف الاسلام قذافي پسر معمر قذافي آن را هدايت مي‌كند، نپيوندند.

همچنين قبايل الطوارق در جنوب ليبي نيز تاكيد كردند كه با خواسته‌هاي معترضان در زمينه براندازي نظام قذافي موافق هستند.

همچنين يكي ديگر از سران قبايل ليبي تهديد كرده است كه صادرات نفت به كشورهاي غربي را در صورت عدم توقف تيراندازي‌ها و حملات عليه تظاهركنندگان متوقف خواهد ساخت.

فرج الله الزوي، يكي از سران قبيله الزوي در جنوب ليبي، اعلام كرد كه قبيله مذكور به قذافي 24 ساعت مهلت داده است دست از سركوب تظاهركنندگان بردارد، در غير اين صورت صادرات نفت به كشورهاي غربي را متوقف خواهد كرد.

سايت الجزيره در خبري فوري اعلام كرد كه درپي اعتصاب كارمندان ميدان نفتي الناقوره در جنوب اجدابيا، توليد نفت از اين منطقه متوقف شد.

اين شبكه همچنين اعلام كرد كه احمد عثمان مسئول نيروهاي امنيت عمومي ليبي اعلام كرد كه اكثر  افسران ارتش، پليس و نيروهاي مسلح به تظاهركنندگان پيوستند.

اين در حالي است كه درگيري‌هايي در ميدان سبز در مركز طرابلس ميان هزاران تظاهركنندگان و نيروهاي امنيتي در گرفت.

يكي از شاهدان عيني به الجزيره گفت: تظاهر كنندگان قصد برگزاري تحصن در ميدان سبز را داشتند كه مزدوران آفريقايي به سمت تظاهر كنندگان تيراندازي كردند.

همچنين شاهدان عيني گفتند كه تظاهركنندگان توانستند به جمعه بازار در مركز طرابلس تسلط پيدا كنند و كنترل بازار را به دست بگيرند و نيروهاي امنيتي نيز به آنها پيوستند.

اين شاهدان به الجزيره گفتند كه تظاهركنندگان بعد از ملحق شدن نيروهاي هوايي و زميني به آنها، توانستند پايگاه هوايي معتيقه را تحت كنترل بگيرند.

همچنين منابع آگاه گفتند: راديو محلي در ميدان سبز در بنغازي نيز در محاصره تظاهركنندگان است.

تظاهر كنندگان در طرابلس از ديگر شهروندان ليبي خواستند براي ياري به آنها به طرابلس بيايند.

شاهدان عيني گفتند كه تظاهركنندگان و ساكنان بنغازي به اين شهر تسلط يافتند و همچنين رفت و آمد خودروها در تقاطع‌ها و چهارراه‌هاي طرابلس را برعهده دارند چرا كه نيروهاي امنيتي از محل خدمت خود گريخته‌اند.

منابع آگاه گفتند: نيروهاي امنيتي ليبي دكتر صادق الغرياني، مبلغ اسلامي ليبي را بعد از گفت‌وگويش با الجزيره دستگير كردند.

الغرياني گفته بود، نيروهاي امنيتي دست به سركوب تظاهر كنندگان زدند و از مزدوران آفريقايي استفاده كردند.

همچنين 50 تن از علماي ديني، فرهنگيان و سران قبايل از نيروهاي امنيتي خواسته‌اند هرچه سريعتر كشتارها را متوقف كنند.

سازمان‌هاي حقوقي خارجي اعلام كردند كه تا كنون 300 تن در درگيري‌هاي ليبي كشته شده و صدها تن ديگر زخمي شده‌اند.

منابع پزشكي در بيمارستان بنغازي در شرق ليبي اعلام كردند كه در درگيري‌هاي اين شهر دست كم 200 تن كشته شدند.

منابع پزشكي ديگر گفتند كه از ظهر يكشنبه تاكنون در شهر بنغازي 50 تن كشته شدند. شاهدان عيني نيز به خبرگزاري رويترز گفتند تظاهركنندگان با قتل عام روبرو هستند.

اين در حالي است كه ديده‌بان حقوق بشر تعداد كشته‌ها را 233 تن اعلام كرد.

شاهدان عيني به الجزيره گفتند: تظاهر كنندگان همچنين منزل قذافي در شهر الزاويه واقع در 47 كيلومتري طرابلس را به آتش كشيده و در عين حال تصاوير و عكس‌هاي وي را آتش زدند.

اين شاهدان اظهار كردند: تظاهركنندگان در ورودي شهر زاويه مستقر شده‌اند. همچنين شهر مصراته سومين شهر بزرگ ليبي درشرق طرابلس شاهد درگيري‌هاي شديد بوده است.

تظاهرات همچنين به شهر درنه‌، بيضاء‌، اجدابيا‌، القبه‌، طبرق‌، تاجورا‌ و شحات‌ كشيده شده و در اين تظاهرات در بسياري از ساختمان‌هاي دولتي و امنيتي تصاوير قذافي و ديگر مسئولان نظام به آتش كشيده شده است.

تظاهركنندگان در شحات و درنه، ده‌ها تن از مزدوران خارجي را كه به سوي تظاهركنندگان تيراندازي مي‌كردند، دستگير كردند.

اين در حالي است مسئولان ليبي اينترنت و تلفن‌هاي همراه را قطع كردند، سايت شبكه الجزيره تعطيل شده است و مردم ليبي با سكوت كامل رسانه‌هاي رسمي درباره اوضاع جاري روبرو هستند.

در همين حال، قاضي كمال حذيفه در شهر بنغازي اعلام كرد كه پسر قذافي با وي تماس تلفني برقرار كرده و به تظاهركنندگان پيشنهاد داده يك دولت غير نظامي تشكيل شود، اما كنترل نيروهاي امنيتي در دست قذافي باشد.

وي اين پيشنهاد را رد كرده و از سيف الاسلام قذافي خواسته است كه قذافي و خانواده‌اش بايد خود را تحويل دهند تا محاكمه شوند.

وي گفت: تظاهر كنندگان علاوه بر اينكه خواستار سقوط نظام قذافي هستند، محاكمه وي را نيز خواستارند.

استعفاي مقامات ليبي و ديپلمات‌هاي اين كشور در خارج

از سوي ديگر، روزنامه‌ي المدينه‌ي عربستان نوشت: وزير كشور و وزير دادگستري ليبي نيز استعفا داده و به جمع تظاهركنندگان پيوسته‌اند.

بسياري از مسئولان ليبي از دولت جدا شده و در اعتراض به عملكرد دولت، به تظاهركنندگان پيوسته‌اند.

نماينده ليبي در اتحاديه عرب نيز اعلام كرد كه در اعتراض به كشتار دسته جمعي مردم و قتل عام‌هاي صورت گرفته در ليبي از پست خود استعفا داده است.

همچنين ديپلمات ارشد ليبي در چين در اعتراض به قتل عام معترضان استعفا داد. چندين ديپلمات ليبي در چندين كشور ديگر جهان نيز استعفا كرده‌اند.

علي العيساوي، سفير ليبي در هند در اعتراض به سركوب مردم ازسوي نظام اين كشور استعفا داد.

همچنين ده‌ها تن در مقابل سفارت ليبي در قاهره تظاهرات كرده و خواستار براندازي نظام معمر قذافي شدند.

وزارت خارجه‌ي كره‌ي جنوبي نيز اعلام كرد كه صدها تن از مردم ليبي كه مسلح به چاقو و تفنگ بودند، به يك شركت كره‌ي جنوبي در طرابلس حمله كردند كه موجب زخمي شدن چهار تن از كارمندان اين شركت شد. دو تن از كارمندان زخمي شده كره‌اي و دو تن ديگر بنگلادشي بوده‌اند.

اعتراض‌ها در ليبي كه يكي از نفت‌خيز‌ترين كشورهاي دنيا محسوب مي‌شود، در 15 فوريه سال جاري و به دنبال تظاهرات گسترده ضد دولتي در چند كشور خاورميانه صورت گرفت.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

دوشنبه 2 اسفند 1389  10:11 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها