عضو هيات علمي دانشگاه هنر تهران: صدا و سيما از موسيقي استفاده ابزاري مي‌کند

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

عضو هيات علمي دانشگاه هنر تهران: صدا و سيما از موسيقي استفاده ابزاري مي‌کند

عضو هيات علمي دانشگاه هنر تهران گفت: تاكنون در علم پزشكي كسي نتوانسته است اثبات كند موسيقي مي‌تواند به طور يقين در درمان بيماران تاثيرگذار باشد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در همدان، محمد كوفيان در همايش "جوان امروز، ايران فردا" در همدان افزود: موسيقي مي‌تواند در بعضي بيماران با شرايط و روحيات خاص تاثيراتي در بهبود داشته باشد.

وي ادامه داد: موسيقي مي‌تواند انگيزه‌اي باشد براي به حركت واداشتن انسان ولي خود به تنهايي حركت نيست تا فرد اراده‌اي نشان ندهد.

کوفيان عنوان کرد: بعضي از موسيقي‌هاي خاص به علت ملايمت طبع با طبيعت مي‌توانند تاثيرات خاصي نيز داشته باشند ولي انسان موجودي با اراده است همين موسيقي هر چند باعث تاثير در رشد حيوانات مي‌شود اما براساس آمار رسمي سازمان بهداشت جهاني مي تواند در حيواناتي مثل گاو و مرغ باعث كاهش عمر شود.

وي بيان داشت: از موسيقي مي‌توان به عنوان ابزاري براي ايجاد انگيزه استفاده كرد به طوري كه براي سربازان امريکايي قبل از اعزام به جنگ با پخش موسيقي در سالن‌هاي بزرگ در آنها حس شور و حماسي ايجاد کرده تا بتوانند براي نبرد آماده شوند.

وي اضافه كرد: با وجود اين که موسيقي زبان انتقال مفاهيم است اما در كشور ما نسبت به موسيقي ذهنيت درستي وجود ندارد.

کوفيان موسيقي را شاخه‌اي از علم رياضي عنوان و اظهار کرد: اصل موسيقي از طبيعت برگرفته شده و علت آرامش بخش بودن بعضي نواها را طبيعي بودن آن دانست.

اين مدرس دانشگاه با تقسيم موسيقي به دو نوعي که به خدا وعشق و محبت مي پردازد به دستگاه هاي موسيقي ايراني اشاره و روش انتقال مفاهيم آنها را بررسي کرد.

وي اظهار کرد: هر نوع آلات نواخت موسيقي با توجه به شرايط اقليمي و فرهنگي جامعه مي‌تواند تاثير خود را داشته باشد.

وي با اشاره به انواع موسيقي‌هاي غربي از پاپ به عنوان سرچشمه اصلي سبک‌هاي جديد مثل راک ، متال و رپ نام برد.

عضو هيات علمي دانشگاه هنر، موسيقي را در اسلام به دو نوع لهوي وغير لهوي تقسيم و با اشاره به آيات پنج سوره لقمان،31 سوره حج و سوم سوره مومنين بيان کرد:در همه اين آيات اشاره شده است که موسيقي لهوي انسان را از مسير حق منحرف مي کند.

وي علت عدم حضور بعضي اساتيد بزرگ موسيقي را در صدا و سيما استفاده اين رسانه از موسيقي به عنوان تنوع در برنامه ها دانست و تصريح کرد: صدا و سيما از موسيقي استفاده ابزاري مي کند به طوري که هنوز پس از سالها نتوانسته است ماهيت موسيقي را به درستي براي مردم بيان کند.

کوفيان عنوان کرد: آهنگ‌هاي منظم مي‌تواند ذهن انسان را نيز نظم ببخشد و در غم و شادي تاثير گذارد.

اين مدرس دانشگاه، موسيقي را سبب ايجاد تناسب و هماهنگي در روح انسان دانست که مي‌تواند باعث ايجاد انگيزه و لطافت نفس شود.

وي همچنين آثار منفي موسيقي را اعتياد آور بودن عنوان و اضافه کرد: گروه‌هاي شيطان پرستي و پوچ‌گرا از موسيقي به عنوان ابزاري در جهت نفوذ در افراد استفاده مي‌کنند.

وي در پايان گفت: موسيقي مسکن است نه درمان، چراکه باعث غافل شدن انسان از دردهاي واقعي مي‌شود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

شنبه 30 بهمن 1389  11:04 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها