برخورد دوگانه كاخ سفيد در قبال تحولات ايران و بحرين

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287284
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

برخورد دوگانه كاخ سفيد در قبال تحولات ايران و بحرين

89/11/29 - 13:41
شماره:8911290394
الجزيره گزارش داد
برخورد دوگانه كاخ سفيد در قبال تحولات ايران و بحرين

خبرگزاري فارس: شبكه خبري الجزيره در گزارشي با اشاره به وابستگي آمريكا به دولت‌هاي همپيمان خود در منطقه، به بررسي نوع واكنش سران كاخ سفيد پس از تحولات 25 بهمن در ايران و درگيري‌هاي اخير در كشور‌هاي بحرين، ليبي و يمن پرداخت.

به گزارش مانيتورينگ فارس، شبكه تلويزيوني الجزيره انگليسي در گزارشي با اشاره به بروز تحولات اخير در كشور‌هاي خاورميانه به بررسي نوع واكنش سران كاخ سفيد در قبال اين تحولات پرداخت و اعلام كرد مقامات آمريكايي رفتار‌هاي متفاوتي را بسته به نوع رابطه خود با كشور‌ها از خود نشان مي‌دهند.

خبرنگار الجزيره از واشنگتن گزارش داد: همزمان با افزايش آمار كشته‌ها و زخمي‌ها در تظاهرات مردمي در كشور‌هاي بحرين، يمن و ليبي، "جي كارني " سخنگوي كاخ سفيد با اتخاذ موضعي انفعالي در اين حوادث تنها بر ارزش‌هاي دموكراسي آمريكا تاكيد مي‌كند.

الجزيره تصريح كرد: اين در حالي است كه "باراك اوباما " رئيس جمهور آمريكا پس از حوادث روز 25 بهمن در ايران شخصا در اين‌باره اظهار نظر مي‌كند و اقدامات دولت ايران را به شدت محكوم مي‌كند.

اين شبكه به پخش اظهارات اوباما پس از حوادث روز 25 بهمن پرداخت كه " امروز ما شاهد رفتاري از سوي دولت ايران هستيم كه در آن مردم را هدف گلوله قرار مي‌دهد،‌ آن ها را كتك مي‌زند و آنها را دستگير مي‌كنند. "

الجزيره در ادامه با اشاره به نقش كليدي بحرين به عنوان هم‌پيمان آمريكا و پنجمين پايگاه نيروي دريايي اين كشور در خليج فارس،‌ تصريح كرد: "هيلاري كلينتون " پس از حمله نيرو‌هاي پليس بحرين به اردوگاه معترضان در ميدان اللؤلؤه، اظهاراتي در حمايت از دولت بحرين ايراد كرد.

وزير خارجه آمريكا به جاي محكوميت اين اقدام تنها دولت بحرين را به حفظ آرامش دعوت كرد و افزود: در حالي كه دولت‌ها مسئوليت حفظ امنيت شهروندان و ثبات كشور‌ها را بر عهده دارند، ما از دولت بحرين مي‌خواهيم تا در اين زمينه بيشتر خويشتن‌داري كند.

بر اساس سندي كه از سوي پايگاه اينترنتي "ويكي‌ليكس " منتشر شده نشان مي‌دهد، "كريستوفر هنزل " سفير سابق آمريكا در بحرين، وابستگي نظامي منامه به واشنگتن را برگ برنده‌اي براي دولتمردان آمريكايي دانسته و اعلام كرد " امنيت ملي بحرين به طور مستقيم به حضور پايگاه‌هاي نيروي دريايي آمريكا در خليج فارس و همكاري نزديك اين كشور با آمريكا در زمينه امنيتي بستگي دارد "
وي افزود: بحرين برخلاف ديگر همسايگان خود در خليج منابع نفتي براي خريد تسليحات نظامي در اختيار ندارد.

الجزيره در ادامه به مقايسه ميزان كمك‌هاي مالي آمريكا به بحرين براي خريد اين تسليحات نظامي در 3 سال گذشته مي‌پردازد؛ به طوري كه ميزان اين كمك‌هاي مالي از 3.8 ميليون دلار در سال 2008 به 8 ميليون دلار در سال 2009 و 19 ميليون دلار در سال 2010 افزايش يافته است.

انتهاي پيام/ص

 
 
جمعه 29 بهمن 1389  03:47 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها