باما همراه باشید با آموزش موویبل تایپ

hojatpoor
hojatpoor
کاربر برنزی
تعداد پست ها : 661

باما همراه باشید با آموزش موویبل تایپ

موویبل تايپ:از الف تا ي (قسمت اول) 

اسمش را زیاد شنیده اید... نامش را زیر بسیاری از سایتهایی که دوستشان دارید و هر روز به آنها سر می زنید دیده اید... بارها و بارها در انجمن های مختلف اینترنتی به اتاقهای بحث آن برخورده اید و حتی وارد آنها شده اید... اما نمی دانید دقیقا چه جور جانوری است. یکی از دو اسمی که این روزها بین صاحبان سایتها و وبلاگها زیاد شنیده می شود همین است: مووبل تایپ.
سالهاست که با این برنامه کار می کنم. سایتهای زیادی با آن به دنیا آورده ام! هر چند گهگاه مشکلاتی هم داشته اما روی همرفته بسیار آسان، کار مدیریت سایتهایم را به آن سپرده ام... و اکنون که نسخه 4 آن چندی است عرضه شده انگار به هرچه آرزو داشتم روزی داشته باشد رسیده ام.
در این سلسله مقالات سعی خواهم کرد مووبل تایپ (Movable Type) را به شما که نمی شناسیدش به زبانی ساده معرفی کنم. اگر علاقمندید، با من باشید.

Movable Type A to Z

مووبل تایپ ، یک سیستم مدیریت محتواست(CMS). این به معنای آن است که شما برنامه ای دارید که با آن می توانید مطالب سایتتان را مدیریت کنید. این یعنی می توانید مطالبتان را به آسانی دسته بندی کنید، اصلاح کنید، و یا حذف کنید. شاید بگویید همه این کارها را بدون استفاده از هیچ برنامه مدیریت محتوایی هم می توان انجام داد... بله. درست است که مثلا با مایکروسافت فرانت پیج(Front Page)  یا Dream Weaver می توان در هر لحظه صفحه جدیدی شامل مطلب جدید ساخت و منتشر کرد و بعد از انتشار هم به ویرایش آن پرداخت ولی مساله اینجاست: به چه آسانی و با صرف چقدر وقت؟
سایتی را در نظر بگیرید که بیش از یکسال از شروع بکارش گذشته (مثل همین سایت writeage.com) . اکنون تعداد زیادی مطلب منتشر شده و شما با تعداد زیادی صفحه جدا جدا مواجهید... حالا فرض کنید می خواهید یک مطلب را ویرایش کنید و یا حتی از آن هم بدتر می خواهید چیز بسیار کوچکی را در قالب سایتتان تغییر دهید(که قاعدتا باید در تمام صفحات تغییر کند). فکر می کنید چقدر زمان می برد؟ اگر از من بپرسید (که در سالهای اولیه ورود Web به ایران بارها اینکار را در ساخت سایتهای ابتدایی ام انجام دادم) خواهم گفت زمان زیادی می گیرد و در بعضی موارد حتی غیر ممکن است!
خب حالا یک سیستم مدیریت محتوا چطور به ما کمک می کند؟ وظیفه اصلی هر سیستم مدیریت محتوایی این است که شما را از دستکاری مکرر قالب و ظاهر سایت بی نیاز می کند. این یعنی، شما یکبار قالب سایت خودتان را طراحی می کنید و به خورد سیستم مدیریت محتوا می دهید. بعد از آن با خیال راحت فقط مطالب خود را در داخل محیط برنامه می نویسید و برنامه خودش آن مطالب را در جاهای مناسب سایتتان منتشر می کند. برنامه مدیریت محتوا برای این کار از بانک اطلاعاتی (Database) استفاده  می کند. مهمترین مزیت استفاده از یک بانک اطلاعاتی امکان آرشیوکردن و جستجوی مطالب منتشر شده است.
خب پس تا اینجا گفتیم یک برنامه مدیریت محتوا (مثل مووبل تایپ) با استفاده از بانک اطلاعاتی، برای شما امکان انتشار ، آرشیو و جستجوی مطالب را به صورتی آسان فراهم می سازد. این دقیقا همان قابلیتی است که سایتهای ارائه دهنده وبلاگ رایگان در اختیار شما می گذارند. اما زمانی که شما یک سیستم مدیریت محتوای شخصی برای خود و روی سایت خودتان داشته باشید می توانید آن را به طور دلخواه و متناسب با نیاز خودتان پیکر بندی کنید. اینجاست که نیاز به راهنمایی اولیه برای استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا خواهید داشت.

Movable Type A to Z 

سوالی که خیلی ها می پرسند این است: از بین صدها سیستم مدیریت محتوای موجود در اینترنت ، کدام یک از دیگری بهتر است؟ بهتر است پیش از پاسخ به این پرسش، اول ببینیم تفاوت این سیستم های مدیریت محتوا در چیست؟ مهمترین این تفاوتها به شرح زیرند:
زبان برنامه نویسی (PHP, ASP, JSP, Perl,...)، بانک اطلاعاتی که استفاده می کنند (MySQL, PostgreSQL, SQLite, MsSQL,...)، امنیت برنامه، آسانی یادگیری و کاربرد، قدرت برنامه در مدیریت تعداد زیاد مطلب، کد باز بودن یا نبودن برنامه و ... .
حالا فرض کنید شما می خواهید یک برنامه مدیریت محتوا را انتخاب کنید. اگر شما مسلط به PHP و MySQL باشید قطعا اولین گزینه شما برنامه هایی مثل PHPNuke یا PostNuke خواهد بود که از این زبان و بانک اطلاعاتی استفاده می کنند. در این صورت شما با تسلطی که به PHP دارید خواهید توانست برنامه را آنطور که می خواهید تغییر داده و بهینه سازی کنید.
حالا تصور کنید شما به هیچ زبان برنامه نویسی مسلط نیستید. در این صورت فاکتور زبان برنامه برای شما معنای زیادی نخواهد داشت و امنیت و آسانی کار با برنامه برای شما مهم خواهد بود. می بینید که انتخاب یک برنامه مناسب مدیریت محتوا بستگی زیادی به توانایی، علاقه و سطح نیاز تان دارد.

ادامه دارد.....
سه شنبه 19 آبان 1388  10:01 AM
تشکرات از این پست
hojatpoor
hojatpoor
کاربر برنزی

مووبل تايپ:از الف تا ي (قسمت دوم)

مووبل تايپ:از الف تا ي (قسمت دوم) 

آیا کار با مووبل تایپ آسان است؟ آیا بدون آشنایی با زبان پرل هم می توان سایتی داشت که از مووبل تایپ به عنوان سیستم مدیریت محتوا بهره گیرد؟ آیا اصلا می شود از همین الان کار با مووبل تایپ را شروع کرد؟
به طور خلاصه، پاسخ هر سه پرسش بالا مثبت است. در قسمت قبلی، سعی کردم شما را با مفاهیم اولیه سیستمهای مدیریت محتوا آشنا کنم. در این قسمت سعی می کنم بیشتر به مووبل تایپ نزدیک شوم و شما را با مفاهیم اولیه موجود در آن آشنا سازم. اگر علاقمندید در این قسمت هم با من باشید.

Movable Type from A to Z

در قسمت قبل گفتیم که سیستم مدیریت محتوا کارش جدا کردن محتوا از ظاهر سایت است. بیایید از همین جا شروع کنیم. شما برای اینکه بتوانید سایتی را مدیریت کنید باید اول آن را بسازید. شاید مشکل ترین قسمت کار هم همین باشد: ساختن قالب سایت.
شما برای داشتن سایتی بر پایه مووبل تایپ در ساده ترین شکل ، مسیر زیر را طی خواهید کرد:

1- مووبل تایپ را نصب می کنید. ( اعتقاد دارم سایتهای زیادی، مراحل نصب مووبل تایپ را چه روی سرور لوکال و چه سرورهای واقعی، توضیح داده اند. با این حال اگر دوست داشتید آن را از زبان من بشنوید و البته با توجه به اینکه نصب ورژن 4 برنامه مقدار زیادی با ورژنهای قبلی تفاوت دارد اعلام کنید تا در خدمتتان باشم).
2- تنظیمات مربوط به سایت را در مووبل تایپ انجام می دهید.
3- یکی از قالبهای پیش فرض سیستم را (که در ورژن 4 بسیار زیاد و متنوع هم هستند) انتخاب می کنید.
3- شروع به نوشتن مطالبتان می کنید.
4-همین!

مراحل بالا در صورتی بکارتان می آیند که بخواهید از تمپلیتهای آماده برنامه استفاده کنید (که در مووبل تایپ 4 به آنها استایل -Style- می گویند و خودش بالغ بر دهها استایل مختلف است).
اما از آنجا که هیچ کدام از این استایل ها مناسب زبان فارسی نیستند و اصولا به نظر من استفاده از استایل های پیش فرض سیستمها به خودی خود، کاری بی کلاس است! من توصیه می کنم از همین ابتدا به اصول قالب نویسی برای مووبل تایپ آشنا شوید تا بتوانید سایت مخصوص خودتان را بسازید.
در این صورت من، مراحل خلق یک سایت مووبل تایپی را به نحو زیر تغییر می دهم:

1- قالب مناسب سایت خود را بیافرینید (بدون در نظر گرفتن اینکه سیستم مدیریت محتوایی وجود دارد). برای اینکار راههای زیادی وجود دارد مثلا استفاده از فوتوشاپ یا Fireworks یا استفاده از CSS که توضیح آنها موضوع این مطلب نیست. فقط این را بدانید که تقریبا هر تمپلیتی را می توانید انتخاب کنید، با هر شکل و طرحی!
2- یکی از نرم افزارهای فرانت پیج (Front Page) یا دریم ویور(DreamWeaver) را نصب کنید.(از اولی فقط در یک سال اول آشنایی ام با طراحی سایت استفاده کردم و از دومی در 9 سال اخیر لحظه ای جدا نشدم!)
3- حالا قالب ایجاد شده در مرحله 1 را به برنامه Front Page یا DreamWeaver وارد کنید. از اینجا قسمت جالب کار شروع می شود. در این قسمت شما کدهای مووبل تایپ را وارد قالبتان می کنید.
4- همین!

حالا وقت آن است تا کمی بیشتر، طرز کار مووبل تایپ را برایتان توضیح دهم. در واقع مووبل تایپ به عنوان یک موتور مرکزی یا رابط، وظیفه برقراری ارتباط بین قالب، کدهای برنامه (که در مرحله 3 صحبتشان شد) و بانک اطلاعاتی را به عهده دارد.
ساده تر و در قالب مثال، بحث را باز تر می کنم:
فرض کنید در قسمت مرکزی قالبتان جایی برای درج مطالب در نظر گرفته اید (مثل همین قسمتی که الان در سایت writeage در حال خواندن مطلب هستید). حالا شما در قالب خشک و خالی اولیه تان تعدادی کد به شرح زیر وارد می کنید(به وسیله همان برنامه های مرحله 2):

<MTEntries lastn="5">

<MTEntryTitle><br>

<MTEntryBody>

</MTEntries>

در قسمتهای بعدی به طور مفصل تری در باره معنی کدهای MT توضیح می دهم ولی عجالتا بدانید که خط اول و آخر کد نقش یک ظرف را بازی می کنند که نگهدارنده همه مطالب نوشته شده می باشند."lastn="5 هم نشان می دهد در هر لحظه فقط به نمایش 5 مطلب آخر اضافه شده به سایت نیاز داریم.
خط دوم عنوان مطلب را نشان می دهد و خط سوم هم خود مطلب (متن) را.
در داخل برنامه مووبل تایپ قسمتی برای نوشتن مطالب وجود دارد که شما مطالبتان را در فیلدهای مربوط به خود می نویسید: مثلا عنوان مطلب را در قسمت Entry Title ، متن مطلب را در Entry Body و ... .
حالا بعد از انتشار این قالب، وظیفه مووبل تایپ این است:
1- عناصر موجود در قالب را (که به زبان اصلی وب یعنی HTML توسط دریم ویور یا فرانت پیج ساخته شده) دست نخورده نشان می دهد.
2- هر جا که به کدهای مووبل تایپ رسید(که به آنها تگ -Tag - می گویند)، در بانک اطلاعاتی، جستجو می کند و معادل وارد شده به بانک را به جای کد مووبل تایپ نشان می دهد. مثلا برای همین مطلب که در حال خواندنش هستید، مووبل تایپ از عنوان "مووبل تایپ: از الف تا ی (قسمت دوم)" به جای کد MTEntryTitle ااستفاده می کند که من آن را در قسمت Entry Title درون سیستم مدیریت سایتم تایپ کرده ام.

امیدوارم کلیت موضوع را درک کرده باشید. فکر می کنم برای این قسمت، مطلب کافی باشد. در قسمتهای بعدی بیشتر در باره کدهای مووبل تایپ با هم صحبت خواهیم کرد.

سه شنبه 26 آبان 1388  9:17 AM
تشکرات از این پست
hojatpoor
hojatpoor
کاربر برنزی

مووبل تايپ:از الف تا ي (قسمت سوم)

مووبل تايپ:از الف تا ي (قسمت سوم) 

در ادامه این سری از مقالات در باره مووبل تایپ، و با توجه به اینکه تعدادی از دوستان عزیز، درخواست کرده اند طریقه نصب مووبل تایپ 4 روی کامپیوتر شخصی را بنویسم، قبل از ادامه بحث شیرین قالب سازی با مووبل تایپ به آموزش این قضیه می پردازیم. البته شاید کمی تکراری به نظر برسد ولی در هر حال عنوان این مطلب چیزی غیر از این نمی تواند باشد: طریقه نصب مووبل تایپ روی سرور لوکال(Local Server). در صورتیکه علاقمندید، ادامه مطلب برای شماست.

Movable Type from A to Z

همانطور که راههای زیادی برای رسیدن به خدا هست! برای نصب مووبل تایپ هم روی کامپیوتر شخصی شما راههای زیادی وجود دارد. برای نصب مووبل تایپ از هر کدام از روشها، قدم اول، نصب و راه اندازی یک سرور لوکال(Local Server) روی کامپیوتر شماست. اگر با این اسم، آشنایی ندارید باید بگویم اصلا چیز عجیب و غریب و پیچیده ای نیست. در حقیقت یک سرور لوکال نقش یک سرور مجازی را روی کامپیوتر شما ایفا می کند. یعنی شما می توانید با نصب یکی از آنها، موقعیت فضای واقعی سایتتان را بر روی سرور، بر روی کامپیوتر خود شبیه سازی کنید و به جای تغییر دادن مکرر سایتتان در فضای واقعی(که ناگذیر با خرابکاری های پی در پی هم همراه است!) آزمون و خطاهای خودتان را روی سرور لوکال انجام می دهید و بعد به سراغ سرور اصلی می روید.
در حال حاضر برنامه های زیادی برای برپا کردن یک سرور لوکال وجود دارند ولی چیزی که اهمیت دارد این است که سرور مورد نظر از بانک اطلاعاتی و زبان برنامه نویسی سیستم مدیریت محتوای ما پشتیبانی کند. از طرف دیگر بهتر است که سرور مورد نظر از PHP هم پشتیبانی کند که دلیلش را بعدا خواهم گفت.
بحث را کوتاه می کنم. من در حال حاضر از بسته XAMPP استفاده می کنم. این بسته پس از نصب این گزینه ها را در اختیار شما قرار می دهد:
1- وب سرور Apache
2- بانک اطلاعاتی MySQL
3- پشتیبانی از زبان پرل(که برای استفاده از مووبل تایپ ضروری است)

قدم اول: نصب XAMPP

برای دانلود بسته XAMPP به آدرس زیر بروید:
http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#641
از قسمت XAMPP for Windows فایل Installer را دانلود کنید.(حجم فایل: حدود 34 مگابایت)
حالا به این قسمت بروید:
http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#644
از قسمت XAMPP for Windows Add-Ons فایل اینستالر Perl را دانلود کنید(حجم فایل: حدود 61 مگابایت)
امیدوارم حجم بالای فایلها باعث منصرف شدن شما از کل قضیه نشود! چون XAMPP واقعا زندگی را برای شما آسان می کند.
بعد از دانلود فایلهای فوق، فقط کافی است روی اولی کلیک کنید و از روی ویزارد، قدم به قدم طبق راهنمایی عمل کنید اما من پیشنهاد می کنم همیشه XAMPP را روی Root نصب کنید نه در شاخه Program Files. من خودم همیشه XAMPP را در مسیری مانند مسیر زیر نصب می کنم:

F:\www\xampp

بعد از نصب اولین فایل، روی دومی هم کلیک کنید و آن را هم در همان شاخه اول نصب کنید. این بسته برای اجرای درست کتابخانه های پرل (که موتور اصلی مووبل تایپ از آنها استفاده می کند ضروری است).
حالا شما یک سرور لوکال دارید. برای امتحان، کافیست در لیست برنامه های ویندوز یعنی در منوی All Programs دنبال Apache Friends و بعد XAMPP بگردید و روی XAMPP Control Panel کلیک کنید. در این کنترل پنل روی دکمه Start در مقابل Apache و MySQL کلیک کنید تا این گزینه ها در سرور شما فعال شوند.
حالا مرورگر اینترنت خودتان را باز کنید (من از فایر فاکس استفاده می کنم) و به این آدرس بروید:

http://localhost

از وب سرور خود لذت ببرید.

قدم دوم: آشنایی با محیط XAMPP

به شاخه ای که XAMPP تان را در آن نصب کرده اید بروید. از بین تمام فولدر هایی که در آن می بینید ما فقط به دو شاخه نیاز داریم: htdocs و cgi-bin
در حقیقت شاخه htdocs قسمت اصلی وب سرور است. شما هر چیزی را که درون این شاخه قرار دهید قابلیت اجرا و در معرض استفاده عموم قرار گرفتن را پیدا می کند. مثلا اگر شما یک صفحه HTML به اسم test.html را داخل آن بگذارید با وارد کردن آدرس زیر:

http://localhost/test.html

می توانید آن را اجرا کرده و ببینید. متقابلا هر چیزی که داخل این شاخه نباشد قابل اجرا در محیط وب سرور و در دسترس استفاده کنندگان نیست. البته به غیر از فایلهای پرل.
شاخه cgi-bin مخصوص فایلهای پرل (که پسوندشان سی جی آی است) ساخته شده یعنی شما باید فایل های پرل خود را برای اجرا داخل آن بگذارید.
با این آشنایی مختصر می رویم سراغ اصل مطلب یعنی نصب مووبل تایپ ولی پیش از آن باید بانک اطلاعاتی مان را بسازیم.

قدم سوم: ساخت بانک اطلاعاتی(Database)

1- در مرور خودتان آدرس زیر را تایپ کنید:

http://localhost/phpmyadmin/index.php

شما با این کار وارد برنامه phpMyAdmin می شوید که کارش مدیریت بانکهای اطلاعاتی MySQL است.
2- در قسمت Create new database نامی برای بانک اطلاعاتی تان انتخاب کنید: مثلا من نام mt4-db را انتخاب می کنم.
3- حالا در ستون سمت چپ صفحه، روی آیکون کوچکی که به شکل خانه است کلیک کنید و بعد از گزینه های سمت راست، Privileges را انتخاب کنید. حالا روی Add a new User کلیک کنید. یک نام کاربری و رمز عبور برای خودتان انتخاب کنید و در قسمت Host تایپ کنید: localhost
4- بعد از اینکه روی Generate کلیک کردید در قسمت Global privileges همه گزینه های را انتخاب کنید (Check All) و دست آخر روی کلید GO کلیک کنید.
5- بانک اطلاعاتی شما آماده است !

قدم چهارم: دانلود و اصلاحات در مووبل تایپ

در حال حاضر آخرین ورژن مووبل تایپ، ورژن 4 این برنامه است که البته در حالت بتا قرار دارد (مشکلی نیست چون به زودی ورژن نهایی آن برای دانلود آماده خواهد شد و تا آن زمان شما نیاز به تمرین دارید!).
برای دانلود آخرین ورژن برنامه به این آدرس بروید(حدود 4 مگابایت):
http://www.movabletype.com/download
بعد از دانلود، فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید. در این حالت شما با تعدادی فولدر و فایل مواجهید.
1- در شاخه cgi-bin سرور لوکال خودتان، شاخه ای به اسم mt-4 درست کنید.
2- حالا همه فایلها و فولدر ها به غیر از mt-static را داخل cgi-bin کپی کنید.
3- فولدر mt-static را داخل شاخه htdocs کپی کنید.
4- به شاخه cgi-bin بروید. در داخل شاخه mt-4 غیر از پوشه ها، 13 فایل با پسوند سی جی آی وجود دارد که باید تغییر مختصری در همه آنها بدهید: اولین خط همه این فایلها به این صورت است:

#!/usr/bin/perl -w

شما باید آن را به این حالت تغییر دهید و ذخیره کنید:

#!"F:\www\xampp\perl\bin\perl.exe" -w

این در حقیقت به این فایلها آدرس دقیق مفسر پرل موجود در سرور را اطلاع می دهد.اگر سرور لوکال را در جایی غیر از درایو F نصب کرده اید آدرس را متناسب با نیاز خودتان تغییر دهید.

توجه: برای تغییر در این فایلها از یک ادیتور خوب استفاده کنید. پیشنهاد من استفاده از برنامه EmEditor است.

5- تنها کاری که قبل از نصب مووبل تایپ باقی می ماند تغییر دادن فایل mt-config.cgi-original در همان شاخه mt-4 است. در اولین قدم این فایل را به شکل mt-config.cgi تغییر نام دهید. حالا آن را با ادیتور، باز کنید. در خط پانزدهم عبارت زیر وجود دارد:

CGIPath http://www.example.com/cgi-bin/mt

آن را به شکل زیر تغییر دهید:

CGIPath http://localhost/cgi-bin/mt-4

در خط 21 عبارت زیر وجود دارد:

StaticWebPath http://www.example.com/mt-static

آن را به شکل زیر تغییر دهید:

StaticWebPath http://localhost/mt-static

حالا در زیر قسمت ##### MYSQL ##### مشخصات بانک اطلاعاتی را که در قدم سوم ایجاد کرده اید وارد کنید. این قسمت بعد از تکمیل شبیه به این خواهد شد:

ObjectDriver DBI::mysql

Database mt4-db

DBUser ESME-KAARBARI

DBPassword PASSWORDE SHOMA

DBHost localhost

باقی خطوط را که مربوط به سایر بانکهای اطلاعاتی است پاک کنید.

حالا فایل را ذخیره کنید.

قدم پنجم: نصب نهایی

در مرورگر اینترنت خودتان به آدرس زیر بروید:

http://localhost/cgi-bin/mt-4/mt.cgi

صفحه ای مانند شکل زیر خواهید داشت:

Movable Type Installation

گزینه ها کاملا گویا هستند و بی نیاز از توضیح. آنها را به میل خودتان پر کنید و روی Continue کلیک کنید. صفحه بعد به این صورت است:

در قسمت Blog Name نامی برای سایتتان انتخاب کنید. بقیه فیلدها خود به خود پر می شوند.

توجه: به قسمت Blog URL نگاه کنید و به اسمی که سیستم برای پوشه محتوی فایلهایتان انتخاب کرده. شما باید در قسمت htdocs سرور لوکال خودتان شاخه ای به همین نام بسازید.

اصلاحیه: در نسخه MT 4.2 Pro که اخیرا منتشر شده است قسمتی به نام Template Set به این بخش اضافه شده است. در این قسمت شما مشخص می کنید کاربری سایتی که در حال ساخت آن هستید چیست؟ یک سایت معمولی؟ یک تالار گفتگو؟ یا یک سایت اجتماعی (مانند Digg و غیره). انتخاب هر یک از این گزینه ها در صورتی که بخواهید از قالب اختصاصی خودتان استفاده کنید تفاوتی نمی کند. به عنوان یک پیشنهاد Classic Website را انتخاب کنید.

حالا روی Finish install کلیک کنید. سیستم شروع به ساختن جداول مربوط به بانک اطلاعاتی می کند:

در پایان شما با صفحه ای مانند این روبرو می شوید:

روی Sign in to Movable Type کلیک کنید.

به دنیای جادویی مووبل تایپ خوش آمدید!

امیدوارم با این راهنمایی، مراحل نصب را بدون کوچکترین مشکلی انجام دهید. اگر سوالی داشتید در خدمتم. در قسمت بعدی، مراحل تنظیمات داخلی برنامه را با هم مرور خواهیم کرد.

سه شنبه 3 آذر 1388  9:18 AM
تشکرات از این پست
hojatpoor
hojatpoor
کاربر برنزی

مووبل تايپ:از الف تا ي (قسمت چهارم)

مووبل تايپ:از الف تا ي (قسمت چهارم)

کمتر از یکسال از زمان شروع به نگاشتن سلسله مطالب آموزش مووبل تایپ گذشته است و باید اعتراف کنم دنیای وبلاگ نویسی و به ویژه CMS مورد علاقه ام مووبل تایپ در این زمان کوتاه دچار تغییراتی بس شگفت گردیده است. بی شک تغییرات مورد اشاره خود می تواند دلیل موجهی بر ناتمام ماندن این سلسله آموزش ها مقارن با انتشار نسخه چهارم MovableType باشد. جایی که تغییرات به حدی گسترده است که شخصا به زمانی طولانی برای هضم تغییرات و تسلط به نسخه جدید نیاز داشتم. اکنون زمان آن رسیده است تا این آموزش با توضیح مراحل ساخت یک سایت با MT ادامه یابد. پیش از شروع بهتر است قسمتهای اول٬ دوم و سوم این سری (بخصوص قسمت دوم) را بخوانید.

mt-new-guide-necklace.jpg

در قسمت دوم با شما از چگونگی کارکرد مووبل تایپ گفتم. در آنجا گفتیم که بازیگران اصلی این برنامه همان کدهای MT هستند که توسط طراح سایت (که می توان او را کارگردان دانست) در تار و پود قالب (Template) سایت قرار می گیرند و بعد به کمک هسته مرکزی و موتور محرکه سایت جان می گیرند.
این جان گرفتن همانگونه که گفتیم به این صورت انجام می شود که موتور مرکزی مووبل تایپ کدهای قالب را نادیده می گیرد (کدهای HTML- CSS - Javascript و غیره) و هرجا به تگ (Tag) های مووبل تایپ رسید به جای آنها معادل آن را از بانک اطلاعاتی فراخوانده و جایگزین می کند.
خب شاید اینجا بگویید همه اینها در نوشتن ساده اما در عمل دشوار و پیچیده اند. شاید یک علت اینکه مووبل تایپ برای تازه واردین انتخاب اول نیست هم همین باشد: پیچیدگی.
علت این پیچیدگی چیست؟ بنظر من اصرار مووبل تایپ برای ارائه کردن یک سیستم آماده به کار و کامل (Perfect به معنای واقعی کلمه) باعث و بانی این آزردگی خاطر در برخورد اول شده است(مخصوصا برای غیر انگلیسی زبانان).
مووبل تایپ می کوشد با ارائه یک پلاتفرم کامل به همراه قالبهای بینظیر شما را به نوشتن بیشتر ترغیب کند . بلافاصله پس از نصب مووبل تایپ شما آنقدر قالب زیبا٬ استاندارد(از لحاظ کدنویسی) و کارا (Functional) دارید که می توانید بلافاصله کار خودتان را شروع کنید و شاید مدتها هم ادامه دهید بدون اینکه نیاز به چیز بیشتری داشته باشید. اما... به شرطی که بخواهید انگلیسی بنویسید نه فارسی!
اگر اینقدر مشتاق بوده اید که تا اینجا مطالب را دنبال کرده اید حتما واژه "فارسی سازی" را بارها در سایتها و انجمنهای فارسی دیده اید. اما شاید بعضی ها حتی ندانند این فارسی سازی دو جنبه دارد. در حقیقت دو روی سکه اینها هستند:

فارسی سازی CMS
فارسی سازی قالب

فارسی سازی CMS یعنی اینترفیس موتور مرکزی CMS را فارسی کنیم. این شامل هر چیزی می شود که بعد از Log In کردن مدیر سایت به داخل برنامه مدیریت سایت دیده می شود.

mt-new-guide-farsi.gif

این همان جایی است که خرده گیران بر مووبل تایپ همواره به آن بعنوان ضعف مووبل تایپ اشاره می کنند. چرا که به علت پیچیدگی و گستردگی MT تیم مووبل تایپ فارسی نتوانسته در اسرع وقت پس از انتشار هر نسخه از آن٬ نسخه فارسی آن را ارائه کند.
بگذارید همینجا موضع متفاوت خودم را در این باره اعلام کنم. شخصا با این گونه فارسی سازی مخالفم و دلایلی هم بر این مخالفت دارم:
1- شاید سالها پیش که وب تا این حد به زندگی ما نفوذ نکرده بود واژه هایی مثل Log In - Entry - Comment - Template و غیره واژه هایی عجیب و غریب بودند اما سالها از آن زمان می گذرد. باور کنیم دانش کامپیوتری و انگلیسی کاربران این چنین سیستمهایی آنقدر بالا رفته است که دیگر نیازی به ترجمه اینترفیس CMS ها نباشد.
2- سالها پیش وقتی فارسی نوشتن در ویندوز هنوز بسیار پردردسر بود٬ آن زمانی که کیبرد فارسی استاندارد تقریبا به یک رویا شبیه بود و زمانی که اینترنت اکسپلورر 5 و 6 هنوز یکه تاز وب بودند فارسی نوشتن در محیط CMS ها نیاز مبرم به اضافه کردن یک ادیتور مناسب داشت. این چیزی بود که نمی شد به سادگی از آن گذشت و بحق هم همین فارسی سازهای اینترفیس بزرگترین خدمت را در آن زمان به کاربران ارزانی داشتند. اما امروز چه؟ امروز دیگر تقریبا در هر محیطی و روی تقریبا هر کیبردی می توان به راحتی فارسی نویسی کرد: از جمله در همان محیط ادیتور پیش فرض برنامه ها (هرچند خیلی شکیل نیست ولی خب کار را که راه می اندازد!).
3- خودم می دانم. دلایل بالا کافی نیستند. حتی شاید نتوان نام دلیل بر آنها گذاشت. اصلا مگر داشتن امکانات اضافی و اینترفیس به زبان مادری چیز بدی است؟ نه دوستان! به هیچ وجه. دلیل واقعی اینجاست: به چه بهایی این امکانات به CMS اضافه می شوند؟
برای این که اینترفیس هر برنامه مدیریت محتوایی به فارسی برگردد بیش از هرچیز به زمان نیاز است. با توجه به این مساله که تیم های فارسی کننده CMS ها افرادی داوطلب هستند٬ نمی شود انتظار داشت کار و زندگی شان را بگذارند و بنشینند در راه خدا برای دیگران CMS فارسی کنند. زمانی که برای فارسی سازی نیاز است برای CMS های مختلف متفاوت بوده است (با توجه به تعداد افراد تیم فارسی کننده از چندین روز تا چندین ماه). دوستان زیادی زحمت می کشند و یک فارسی ساز برای CMS مورد نظر می نویسند. ببینیم در این فاصله زمانی برای CMS مورد نظر چه اتفاقی می افتد. با توجه به پیشرفت روزافزون فن آوری های بکار رفته در وب٬ اگر نسخه CMS مربوطه ارتقاء پیدا نکرده باشد حداقل یک یا چند Patch امنیتی برای جلوگیری از نفوذ هکرها برای آن منتشر شده است. این Patch ها معمولا هسته مرکزی را هدف می گیرند و ارتقاء می دهند اما نه همیشه.
در صورتی که کاربر CMS خود را ارتقاء ندهد و منتظر تیم فارسی کننده بنشیند به زودی هک خواهد شد (در بعضی CMS ها مثل Wordpress در عرض سه سوت و در بعضی دیگر مانند MT شاید خیلی خیلی دیر).
اگر هم کاربر متحمل ارتقاء شود احتمال بهم ریختگی اینترفیس بسیار بالاست. پس می بینید که با این شتاب روز افزون CMS ها بسوی بهینه سازی و پیشرفت٬ فارسی کردن اینترفیس یک CMS کاری بیهوده بنظر می رسد.
این بحث را با تاکید بر این نکته خاتمه می دهم که اینترفیس CMS (یعنی آن چیزی که فقط مدیر سایت می بیند و استفاده می کند) هیچ ارتباطی با خروجی سایت (یعنی آن چیزی که بازدیدکننده مطالب سایت می بیند) کوچکترین ارتباطی ندارد.

mt-new-guide-hi.jpg

اما ببینیم فارسی سازی قالب چیست؟
فارسی سازی قالب یعنی یک قالب که توسط دیگران (معمولا انگلیسی زبانان) برای CMS درست شده است را برداریم و فارسی کنیم (مثلا بجای چپ چین بودن صفحه٬ آن را راست چین کنیم تا مناسب فارسی نویسی شود یا فونت آن را به تنها فونت فعلا خوانای وب یعنی Tahoma تبدیل کنیم و ... ).
دوستان زیادی (بی توجه یا با توجه به نوع CMS مورد استفاده) برای استفاده دیگران به فارسی سازی قالبهای مختلف اقدام می کنند.
بدون در نظر گرفتن این نکته که این کار عملا با قالبهای پیش فرض مووبل تایپ بسیار مشکل است٬ در کل استفاده از قالبهای فارسی شده را هم اقدامی جالب نمی دانم مگر برای مصرف کنندگانی که وقت و انگیزه ساختن یک قالب جدید را ندارند. چرا که فارسی سازی یک قالب معمولا از ساخت از صفر آن مشکلتر و زمان برتر است (بعلاوه رفع مشکلات احتمالی که بعدا رخ می دهد هم مشکل تر خواهد بود).  از این نکته می گذرم که با استفاده از قالبهای فارسی شده برنامه های مدیریت محتوا مثل وردپرس و ام تی٬ سایت یا بلاگ شما از لحاظ ظاهری آن جذابیت و یگانگی خاص خودش را نخواهد داشت.
شاید باور آن برایتان کمی دشوار باشد اما اگر تا انتهای این سری مطلب با من بمانید راحت ترین روش ساخت قالب برای مووبل تایپ را خواهید آموخت. آنوقت می توانید خودتان برای سایت خودتان قالبهای زیبا تهیه کنید. قالبهایی که فارسی "نشده اند" بلکه برای زبان فارسی "ساخته شده اند".

چهارشنبه 5 اسفند 1388  9:04 AM
تشکرات از این پست
Siran724
Siran724
کاربر برنزی
تعداد پست ها : 38
چهارشنبه 10 فروردین 1390  10:20 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها