0

وسایل اضافه به درد نخور در سیسمونی نوزاد

 
saraalighanbari1360
saraalighanbari1360
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 9433
محل سکونت : fars

وسایل اضافه به درد نخور در سیسمونی نوزاد

سیسمونی نوزاد
 

وسایل اضافه به درد نخور در سیسمونی نوزاد

 
بسیاری از خانواده ها فقط با نگاه کردن به سیسمونی نوزاد دیگران اقدام به خرید وسایل اضافه در سیسمونی می کنند در حالی که بسیاری از آن ها اصلا استفاده نمی شوند.

نکات مهم در خرید سیسمونی نوزاد و لیست وسایل اضافه سیسمونی

یکی از رسوم ما ایرانی ها خرید سیسمونی برای نخستین فرزند خانواده است . معمولا طبق رسوم خرید سیسمونی را خانواده دختر به عهده می گیرد و برای اولین نوه خود لوازمی را در حد توان خود تهیه می کنند.

وسایل اضافه سیسمونی

برخی از خانواده ها برای خرید سیسمونی تنها احتیاجات کودک را در نظر نمی گیرند و برای اینکه از معرض حرف های یاوه گویان فامیل در امان بمانند ، سیسمونی تهیه می کنند که برخی از وسایل آن به درد کودک نمی خورد و جاگیر است و فضای زیادی را از اتاق کودک اشغال می کند. برای خرید یک سیسمونی خوب باید نکاتی را در نظر بگیرید و از خرید وسایل به درد نخوری که در این بخش از نمناک آورده ایم ، خودداری نمایید.

قبل از خرید سیسمونی به نکات زیر توجه کنید:

اگر خودتان و یا خانواده تان قصد تهیه سیسمونی را دارند ، ابتدا نکات زیر را در نظر بگیرید و سپس به خرید برای سیسمونی روید.

مساحت منزلتان را در نظر بگیرید

اگر مستاجر هستید و خانه کوچکی دارید بهتر است قبل از خرید سیسمونی کمی بیاندیشید و در نظر بگیرید کدام یک از وسایل کودک در خانه تان جا نمی شود . اگر اتاق خواب کودکتان کوچک است و جایی برای گذاشتن وسایل او ندارید ، از خرید برخی از وسایل خودداری نمایید.

به فصل به دنیا آمدن فرزندتان دقت کنید

در نظر بگیرید که فرزند شما چه فصلی به دنیا خواهد آمد . برخی از والدین بدون در نظر گرفتن این نکته لباس هایی برای فرزند خود می خرند که اصلا استفاده نمی شوند.

اگر فرزند شما در آخر زمستان به دنیا می آید ، دیگر لباس زمستانی به درد او نمی خورد و یک یا دو لباس برای او کافیست و اگر شما می خواهید لباس زمستانی برای او بخرید سعی نید لباس هایی را تهیه کنید که سایزشان بزرگ تر باشد و به کودک یک ساله بخورد.

توان مالی خود را در نظر بگیرید

حتما قبل از خرید سیسمونی بیاندیشید که چقدر می خواهید برای خرید هزینه کنید . اگر توان مالیتان زیاد نیست ، نیازها را با قدرت خریدتان هماهنگ کنید و وسایل ضروری را بخرید.

به جنسیت فرزندتان دقت کنید

برخی از خانواده ها قبل از مشخص شدن جنسیت کودک برای فرزند خود هم وسایل دخترانه و هم پسرانه تهیه می کنند . با توجه به اینکه آینده مشخص نیست و ممکن است شما به داشتن همین یک کودک بسنده کنید ، خرید برای هر دو جنس اسراف است.

نکات خرید سیسمونی 

وسایل غیر ضروری در سیسمونی کودک

صندلی ماشین

اگر ماشین ندارید و یا نمی توانید بخشی از ماشین را به این دلیل محدود کنید ، از خرید صندلی ماشین خودداری کنید.

کالسکه

برای برخی از افراد خرید کالسکه جزو ملزمات است اما برخی از خانم ها به دلیل وضعیت جسمی خود نمی توانند کالسکه های سنگین را حرکت دهند و حمل کودک با کالسکه برای آنها امکان پذیر نیست . اگر به کالسکه نیاز دارید یک بار به تنهایی کالسکه را جمع و حمل کنید تا از توانایی خود برای تکرار این کار با خبر شوید.

روروئک

خرید روروئک دبه علت خطر آفرینی این وسیله اشتباه است اما اگر دوست دارید فرزندتان برای مدت کوتاهی از روروئک استفاده نماید این وسیله فضا گیر و خطرآفرین را امانت بگیرید.

کریر

شما تنها می توانید تا 6 ماهگی کودک از این وسیله استفاده کنید . برای این مدت کوتاه این وسیله را از یک دوست و آشنا قرض بگیرید و تنها با اجازه دوستتان روکش آن را تعویض نمایید.

آغوشی

اگر تمایلی از استفاده از آغوشی را ندارید آن را تهیه نکنید اما اگر قصد خرید آغوشی برای نوزادتان را دارید،نوعی از آن که امکان خوابیدن کودک در آن وجود دارد و محافظ گردن در آن تعبیه شده را بخرید.

 آغوشی کودک

در خرید اسباب بازی به رده سنی کودک توجه کنید

یک اسباب بازی خوب بهتر است با توجه به رده سنی خاص کودک تعیین شود و پس از خرید هم در آن بازه سنی در اختیار کودک قرار گیرد. در 4 ماه اول دوره نوزادی به کودکتان اسباب بازی درشت و دارای رنگ های شاد و جنس مقاوم بدهید.

قنداق یا قنداق فرنگی

بستن قنداق از نظر پزشکان مضر است و مانع گردش خون صحیح و تکان خوردن دست و پای بچه و مانع پیشرفت قابلیت های حرکتی نوزاد می شود. در سیسمونی وسیله ای به نام قنداق فرنگی وجود دارد که مانند قنداق است.

شنل شیردهی

شنل شیردهی پوششی برای مادر است که او بتواند بدون مشخص شدن سینه اش در محیط های عمومی به نوزاد شیر بدهد.

این شنل ها معمولا پلاستیکی هستند و زیر آنها خیلی گرم می شود پس برای نوزاد مناسب نیست . همچنین نوزاد موقع شیر خوردن دوست دارد صورت مادرش را ببینند و شنل مانع این کار می شود. پس بهتر است فقط زمانی این شنل ها را بخرید که مدت زیادی را در بیرون از خانه با کودکتان هستید.

عروسک های پشمالو

هنگام خرید سیسمونی برای کودکتان زیاد عروسک پشمالو نخرید زیرا اقوام و دوست و آشنا برای کودک تازه به دنیا آمده عروسک های پشمالو را هدیه می دهند. این عروسک ها را از دسترس کودک شیر خوار دور نگه دارید زیرا ممکن است موجب ایجاد حساسیت در کودک شود و یا به دلیل خوردن پرزها موجب خفگی او شود.

عروسک های پشمالو

استریلایزر

استریلایزر وسیله ای است که با حرارت بالا شیشه شیر و سایر وسایل کودک را استریل می کند و قیمت بالایی دارد. استریلایزر فقط وسایل را استریل می کند و کار شستن شیشه ها را انجام نمی دهد.

هر یک از دستگاه ها برای شیشه های مارک خودش طراحی شده و نمی توانید همه وسایل با مارک مختلف را در دستگاه استریل کنید.پس بهتر است این وسیله را نخرید و وسایل کودک را با کمی جوشاندن در آب استریل کنید.

شلوارهای جوراب دار

سرهمی های جوراب دار برای نوزاد چند ماهه جزو بدترین شلوارها هستند زیرا با لگد پراندن کودک شلوار پایشان در می آید . همچنین این شلوارها خیلی زود برای نوزاد کوچک می شوند و طول عمر شلوارهای جوراب دار کمتر از یک ماه خواهد بود.

تاب برقی

تاب برقی برای نوزادان بی قرار وسیله خوبی است که در انواع مختلفی وجود دارد اما برای برخی از کودکان که آرام هستند این وسیله به کار نمی آید و خرید آن مساوی با هدر دادن پول است. این تاب را از دوست خود قرض بگیرید و یا بگذارید کودک بزرگ شود و یک تاب برای خود انتخاب نماید.

لباس اضافه

خرید بیش از اندازه فقط می تواند به شما ضرر بزند . هر ماه به اندازه نیاز همان ماه او لباس تهیه کنید . همچنین بهتر است از خرید بسته های سرویس های لباس نوزادی اجتناب کنید و لباس هایی که مورد نیاز نیست یا سایز مناسبی ندارد را انتخاب نکنید.همچنین در خرید لباس به نوع پارچه، راحتی لباس توجه کنید.

با سیسمونی خود چه کنیم؟

  • می توانید در نگهداری از وسایل سیسمونی کودک اول دقت کنید و از وسایل او برای کودک دوم خود استفاده کنید.
  • اگر به فکر خرج مجدد و تهیه وسایل جدید هستید بهتر است تغییراتی در شکل ظاهری وسایل چوبی تان، رنگ سرویس چوب و حتی اضافه کردن فضا و نوع استفاده از آنها بدهید.
  • اگر سیسمونی شما سالم است اما آن را نمی خواهید می توانید سیسمونی را به خانواده ای که توان مالی برای تهیه سیسمونی ندارد هدیه کنید.
  • اگر بعضی از وسایل سیسمونی برای شما غیرقابل استفاده است و به هیچ وجه به آن نیاز ندارید، می توانید به فکر فروش وسایلتان به مغازه های فروش دست دوم باشید.
شنبه 4 تیر 1401  7:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها