0

بیماری های مرتبط با سفیدی زبان

 
rasekhoon_mobile
rasekhoon_mobile
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 845
محل سکونت : اصفهان

بیماری های مرتبط با سفیدی زبان

بیماری های مرتبط با سفیدی زبان عبارتند از:

1. بیماری لوکوپلاکیا :

اگر سیگار می کشید و یا الکل می نوشید به این مشکل مبتلا خواهید شد. دراین حالت لکه های سفیدی داخل گونه ها، لثه ها و حتی زبان ظاهر می شود که معمولا بی ضرر هستند اما در بعضی اوقات نشان از سرطان دهانی دارند. این بیماری نیاز به درمان ندارد و در صورت لزوم باید به دندان پزشکی مراجعه کرد. تنها راه رهایی از آن خودداری از سیگار کشیدن و مصرف الکل است.

2. لیکن پلاکن دهانی:

این یک بیماری مرتبط با سیستم ایمنی بدن است که باعث ایجاد لکه های سفیدی در دهان و زبان می شود ، بعلاوه آنکه ممکن است باعث درد در لثه ها نیز شود. بیماران مبتلا به این مشکل زخم هایی در امتداد لایه داخلی دهان خود دارند. لیکن پلاکن دهانی نیازی به درمان ندارد و اگر این بیماری شدید شود پزشک یک اسپری استروئیدی تجویز خواهد کرد.

لیکن پلاکن دهانی

3. برفک دهانی :

برفک دهان یک عفونت دهانی است که توسط مخمر کاندیدا ایجاد می شود. این مشکل ممکن است در افرادی که مبتلا به دیابت هستد ، سیستم ایمنی ضعیف دارند ، مبتلا به ایدز هستند، دچار کمبود آهن و ویتامین B شده اند و یا افرادی که دندان مصنوعی دارند ایجاد شود. اگر برفک دهانی باعث سفید شدن زبان شود پزشک دارویی ضدقارچ به شما تجویز می کند که ممکن است بصورت ژل و یا قرص باشد.

4. سفلیس :

سفلیس یک عفونت مقاربتی است که ممکن است باعث زخم در دهان شود و اگر به درستی درمان نشود لکه های سفیدی که به آن ها لکووپلاکی سیفیلیک گفته می شود روی زبان ایجاد خواهد شد. اگر زبان به علت سفلیس سفید شود به یک دوز پنی سیلین نیاز است زیرا تزریق و یا مصرف یک آنتی بیوتیک می تواند سفلیس را از بین ببرد. با این حال اگر حداقل سالی یکبار به این بیماری مبتلا می شوید پنی سیلین بیش از یک دوز توصیه می شود.

دوشنبه 23 خرداد 1401  4:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها