0

هزینه مالیات خودرو بر عهده خریدار است یا فروشنده؟

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 20550
محل سکونت : کرمانشاه

هزینه مالیات خودرو بر عهده خریدار است یا فروشنده؟

 

فلای تودی

جمعه ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸

 

هزینه مالیات خودرو بر عهده خریدار است یا فروشنده؟ | هزینه شماره‌گذاری خودرو در سال ۱۴۰۱

تعویض پلاک در منزل، الصاق پلاک سوم به خودروها و توسعه مراکز شماره‌گذاری کاملا اینترنتی از جمله برنامه‌های پلیس راهور در سال جاری است که رئیس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور انتظامی کشور درباره آنها سخن گفت.

تعویض پلاک

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، برای آگاهی از آخرین روند تعویض پلاک و شماره گذاری با توجه به موضوع پرداخت مالیات، عایدی پلیس راهور از کنترل مالیات و تعویض پلاک، آخرین آمار شماره گذاری خودرو و موتور در کشور، ساعت کاری مراکز تعویض پلاک و همچنین نرخ مالیات و شماره گذاری وسایل نقلیه، با «سرهنگ علی محمدی رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور انتظامی کشور» به گفت‌وگو بنشینیم.

برای پرداخت مالیات اجباری وجود دارد؟

بله؛ قانون پلیس راهور انتظامی کشور را مکلف کرده است که پرداخت مالیات وسایل نقلیه را کنترل کرده و اگر وسیله نقلیه‌ای مالیات خود را پرداخت کرده باشد بتواند خدمات نقل و انتقال را دریافت کند؛ یعنی باید گفت اگر متقاضی مالیات وسیله نقلیه خود را نپرداخته باشد سامانه نوبت دهی پلیس راهور برای نقل و انتقال برای وی قفل شده و نمی‌تواند نوبت اخذ کرده و در ادامه برای شماره‌گذاری وسیله نقلیه خود اقدام کند.

 

چگونه می توان مالیات وسایل نقلیه را پرداخت کرد؟

 برای پرداخت مالیات می توان از  طریق درگاه و پایگاه سازمان مالیاتی کشور اقدام کرد.

خ

 

بدین صورت که افراد وارد سامانه وزارت اقتصاد و دارایی شده و در قسمت پرداخت مالیات به صورت برخط مالیات خودرو را واریز کرده و در ادامه به سامانه نوبت دهی مراجعه کرده و نوبت اخذ می کنند.

همچنین اگر افراد مالیات خودرو را پرداخت نکرده باشند  و می خواهد نوبت بگیرد بعد از مراجعه به سامانه نوبت دهی به صورت سیستمی به سامانه پرداخت مالیات هدایت شده و بعد از پرداخت مالیات دوباره به سامانه نوبت دهی بازگشته و می‌توانند نوبت رزرو کنند تا در مراحل بعدی نسبت به تعویض پلاک اقدام کنند.

ذکر این نکته ضروری است که در سامانه نوبت دهی هیچ گونه پرداخت مالیات وجود نداشته و صرفا افراد به سامانه وزارت دارایی هدایت می شوند.

 

 

 

هزینه مالیات خودرو بر عهده خریدار است یا فروشنده؟ | هزینه شماره گذاری خودرو در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

 

هر خودرو چه مبلغی به عنوان مالیات باید بپردازد؟

در حال حاضر میزان ریالی که افراد باید به عنوان مالیات خودرو بپردازند برای خودروهای تولید داخل به میزان یک درصد قیمت کارخانه و برای خودرو های خارجی به اندازه ۲ درصد ارزش گمرکی در نظر گرفته شده است که باید به حساب سازمان مالیاتی کشور واریز شده و همانطور که قبلاً هم گفتم پلیس هیچ دخل و تصرفی در تعیین مبلغ، سهم و عایدی در این خصوص نداشته و مبالغ تعیین شده برای مالیات نیز به صورت سیستمی مشخص شده و افراد باید قبل از نقل و انتقال بپردازند.

جناب سرهنگ، یک سوال، پرداخت مالیات به عهده فروشنده است یا خریدار؟

در این زمینه در قانون کلمه فروشنده یا خریدار مشخص نشده و کلمه مالک خودرو درج شده یعنی کسی که پلاک خودرو متعلق به وی است باید برای تعویض پلاک مالیات خودرو را پرداخت کند تا در ادامه دریافت خدمات نقل و انتقال پلاک جدید به نام فرد دیگری صادر شود.

خ

 

در حال حاضر ساعت کار مراکز تعویض پلاک چگونه است؛ آیا در ماه رمضان ساعت کار  افزایش یا کاهش داشته است؟ و یک سوال دیگر؛ آیا  در زمان افزایش ساعت کاری به کارمندان مجموعه مزایا و اضافه کار پرداخت می شود؟

خیر. ساعت کاری مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری خودرو مثل شرایط عادی سایر ایام سال است؛ بدین صورت که در روزهای شنبه تا چهارشنبه به غیر از روزهای تعطیل از ساعت ۷ تا ۱۴ و روزهای پنجشنبه نیز از ساعت ۷ تا ۱۲ به متقاضیان خدمت ارائه می شود.

در مورد پرداخت مزایا به کارکنان باید گفت در اسفندماه طبق روال هر ساله با افزایش تعداد مراجعان، ساعت کاری مراکز نیز افزایش می یابد که به تبع آن مزایا و اضافه کار نیز به کارکنان تعلق گرفته است.

جناب سرهنگ از برنامه‌های مرکز تعویض پلاک در سال ۱۴۰۱ بگویید،شنیده ها حاکی از تعویض پلاک درب منزل و دریافت پلاک سوم است.

خ

 

همانطور که خودتان می دانید در برنامه‌های سال جاری مرکز تعویض پلاک و شماره گذاری پلیس راهور انتظامی کشور این مورد است که تعویض پلاک درب منزل انجام شود؛ بدین صورت که بخشی از کار به صورت اینترنتی انجام شده و بازدید خودرو و تعیین اصالت خودرو، فک و نصب پلاک و ارائه سند خودرو با حضور کارشناس پلیس دم درب منزل انجام می شود؛ یعنی بعد از ثبت مشخصات خودرو و فروشنده و خریدار در سامانه، برای بازدید خودرو و حضور کارشناس زمان تعیین شده و کارشناس در زمان مشخص شده در آدرسی که فروشنده و خریدار اعلام کرده، حاضر شده و بعد از بازدید ماشین و تایید اصالت خودرو پلاک قبلی فک و پلاک جدید نصب و با توجه به اتصال مامور به سامانه مرکزی پلیس راهور، سند خودرو صادر و همان لحظه پرینت گرفته و تحویل مالک جدید می شود.

جناب سرهنگ، هزینه نقل و انتقال خودرو در سال جدید چه تغییری کرده است؛ آیا افزایش نرخ داشته ایم؟

  در سال گذشته دو نرخ برای شماره‌گذاری خودروها وجود داشت؛ خودروها با ارزش بالای ۳۰۰ میلیون تومان، ۴۱۲ هزار تومان برای شماره گذاری پرداخت می‌کردند و خودروهای با ارزش پایین تر از ۳۰۰ میلیون تومان باید حدود ۲۶۲ هزار تومان پرداخت می‌کردند اما در سال جدید نرخ واحد برای شماره گذاری خودرو ها تعیین شده است و آن هم ۳۷۳ هزار تومان است.

این نرخ شامل خودروهای وارداتی نیز می شود؟

بله. این مبلغ هم برای ماشینهای داخلی و هم وارداتی بوده که مصوبه مجلس است و دولت به راهور انتظامی ابلاغ کرده است.

کد خبر 669937

جمعه 26 فروردین 1401  8:57 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها