0

فواید و طبع روغن حیوانی

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 20088
محل سکونت : کرمانشاه

فواید و طبع روغن حیوانی

 

طبع روغن حیوانی

طبع روغن حیوانی ؛ ایا طبیعت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی گرم است

طبع روغن حیوانی ؛ ایا طبیعت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی گرم است همگی در سایت فال و خواب.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم خواص مواد غذایی سایت است مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

طبع روغن حیوانی

روغن گوسفندی عطر تیزتری دارد و برخلاف شیر و گوشت گوسفند که طبع گرم دارند، در دسته‌بندی مزاج سرد قرار دارد.روغن گاوی برخلاف گوشت گاو و گوساله که سردی هستند، مزاج گرم دارد و عطر ملایم‌تری دارد.روغن مخلوط نیز ترکیبی از هر دو روغن گاوی و گوسفندی است و بر اساس اینکه این دو روغن به چه نسبتی با هم ترکیب شده‌اند عطرهای متفاوتی داشته و در دسته‌بندی مزاج معتدل قرار دارد.

روغن حیوانی در جدول کالری خوراکی ها: ۱۰۰گرم ۸۹۰ کالری . روغن حیوانی، مصلح :عسل و سرکه و آبلیمو . مزاج یا طبع انواع روغن حیوانی یا کرمانشاهی از نظر طب سنتی گرم و تر است. به عبارت دقیق‌تر طبع انواع روغن حیوانی، چه روغن گوسفندی چه روغن گاوی گرم و تر است و هرچند کهنه گردند، از رطوبت آن‌ها کاسته شده و خشکی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

روغن حیوانی در سه نوع گاوی، گوسفندی و مخلوط یافت می‌شود که در خصوصیات اساسی با هم تفاوت دارند. در زیر ویژگی‌های مهم هر روغن بیان شده است:

روغن حیوانی گوسفندی: این روغن از شیر گوسفند تهیه می‌شود. برخلاف شیر و گوشت گوسفند که طبع گرمی دارند، این روغن سردی محسوب می‌شود، عطر و طعم تند و تیزی دارد و قیمت آن نیز به دلیل کمیاب بودن شیر گوسفند نسبت به شیر گاو، نسبت به دو روغن دیگر، بیش‌تر است. رنگ روغن گوسفندی، متمایل به سفید بوده و در دمای اتاق شل‌تر از دو روغن دیگر است.

روغن حیوانی گاوی: این روغن از شیر گاو به دست می‌آید. برخلاف گوشت گاو و گوساله که سردی هستند، روغن گاوی طبع گرمی دارد، دارای عطر و طعم ملایمی بوده و قیمت آن نیز نسبت به دو روغن دیگر، پایین‌تر است. رنگ روغن گاوی، زرد پررنگ است و در دمای اتاق سفت‌تر از دو روغن دیگر می‌باشد.

روغن حیوانی مخلوط: این روغن، ترکیبی از روغن گاوی و گوسفندی است و از هر نظر ویژگی‌هایش بین این دو روغن، قرار می‌گیرد. روغن حیوانی مخلوط، متناسب با این که دو روغن با چه نسبتی با هم ترکیب شوند، عطر متفاوتی دارد و دارای طبع معتدل می‌باشد. قیمت این روغن نیز از روغن گاوی بیش‌تر و از روغن گوسفندی کم‌تر است.

ریشه‌‌ی روغن حیوانی به هندوستان برمی‌گردد. ولی اکنون این روغن در کشورهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که عمدتا در آسیا، آفریقای مرکزی و شبه‌قاره‌ هند قرار دارند. روغن حیوانی طعم و عطر منحصربه‌فردی دارد که آن را از کره متمایز می‌کند. اما می‌توان از آن مانند کره استفاده کرد.

کمک به سلامت چشم از خواص روغن حیوانی است. مقادیر چشمگیر ویتامین A در روغن حیوانی برای مراقبت از چشم بسیار مفید است. «کاروتنوئیدها»، آنتی اکسیدان‌هایی هستند که در نابودی و خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد بسیار مؤثرند. رادیکال‌های آزاد به سلول‌های ماکولا (یا لکه‌ی زرد که بخشی از شبکیه است) آسیب می‌زنند. بنابراین مصرف روغن حیوانی می‌تواند از بروز «دژنراسیون ماکولا» (تباهی لکه‌ی زرد) و پیشرفت آب‌ مروارید جلوگیری بکند.

روغن‌های خوراکی را معمولاً از چربی‌های گیاهی یا حیوانی به دست می‌آورند. چربی‌های گیاهی یا نباتی اغلب در دمای معمولی حالت مایع دارند، این نوع روغن‌ها را اغلب از گیاهان، مغز میوه، دانه گیاه و… تهیه می‌کنند. روغن‌های حیوانی از منابع حیوانی به ‌دست می‌آیند، مانند کره و دنبه و پی گوسفند یا روغن ماهی. اغلب چربی‌های حیوانی در دمای معمولی به حالت جامدند، با اینکه اکثر حیوانات دارای چربی می‌باشند و نه روغن، اما ماهی‌ها و برخی دیگر از جانداران خونسرد در بدن خود به جای چربی، روغن تولید می‌کنند و چربی بدنشان به حالت مایع است.

بسیاری از متخصصان طب سنتی نیز معتقدند اگر روغن دنبه به روش‎های صحیح تهیه شود، می‎تواند دارای کمترین مضرات برای بدن باشد. بطور مثال پیاز و ترکیباتی که به دنبه گوسفند اضافه می‌شود تا بوی بد دنبه را از بین ببرد آن را اصلاح هم می‌کند یعنی لزجی و غلظت آن را از بین می‌برد و مانع رسوب آن در رگ‌ها می‌شود.

شاید روغن حیوانی از چربی ساخته شده باشد، اما علاوه‌بر چربی محتوی مقادیر بالایی از ویتامین‌ A ، ویتامین E و ویتامین D است. بسیاری از افراد چربی را به‌ عنوان بخش ناسالمی از غذا می‌شناسند. اما بدن برای عملکرد مناسب به چربی نیاز دارد. اسیدهای چرب امگا ۳ (چربی‌های چنداشباع‌نشده) شکل سالمی از چربی هستند که می‌توان آنها را در روغن حیوانی یافت. علاوه‌بر این «اسیدلینولئیک کونژوگه» و «بوتریک اسید» موجود در روغن حیوانی، فواید بسیاری برای سلامتی دارند.

روغن حیوانی با روغن کرمانشاهی تفاوت زیادی ندارد، اما به دلیل آب و هوا، مراتع سرسبز، دامنه‌های زاگرس و شرایط خاص منطقه کرمانشاه، روغن حیوانی که در این منطقه تولید می‌شود، بسیار معروف شده‌است.روغن کرمانشاهی در کرمانشاه از شیر گاو و گوسفند به دست می‌آید.

فواید و طبع روغن حیوانی

فواید و طبع روغن حیوانی

رنگ روغن تهیه شده از کره گوسفندی به سفیدی مایل بوده و رنگ روغن تهیه شده از کره گاوی بیشتر به زردی متمایل است و درنهایت به علت زیاد بودن کره گاوی نسبت به کره حیوانی این روغن به عنوان

روغن زرد در ایران شهرت پیدا کرده‌است. روغن حیوانی کرمانشاهی در میانهٔ فصل بهار و پاییز توسط دامداران تولید می‌شود. روغنی که در فصل بهار تهیه شده به دلیل اینکه دام از مراتع سرسبز بهاری تغذیه کرده‌است، طعم و عطر بهتری دارد.

یکی دیگر از خواص روغن حیوانی کاهش حساسیت است. روغن حیوانی عاری از شیر یا دوغ است. بنابراین کسانی که بیماری عدم تحمل لاکتوز دارند و نمی‌توانند کره مصرف بکنند، می‌توانند با خیال راحت و بدون نگرانی بابت بروز مشکلات گوارشی روغن حیوانی را مورداستفاده قرار دهند تا از طعم دلپذیر آن لذت ببرند.

روغن حیوانی یکی از مواد غذایی است که خواص فوق العاده‌ای دارد. روغن حیوانی از چربی شیر گوسفند، گاو و بز به دست می‌آید و مقدار چربی آن از ۰.۲ تا ۹۹.۸ درصد است. در زیر به برخی از خواص روغن حیوانی اشاره می‌کنیم. نقش روغن حیوانی در بهبود عملکرد سیستم گوارشی بدن نقش در تامین ویتامین‌های مهم بدن دارای چربی کم کمک به افزایش سیستم ایمنی بدن روغن حیوانی دارای نقطه دود بالا است در درمان سوختگی موثر است روغن حیوانی بدون ناخالصی است مفید برای زیبایی چهره و پوست مفید در درمان سرفه تقویت بینایی کمک به درمان بیماری‌های تیروئیدی موثر در خلق و خو

کره به‌خاطرداشتن چربی بالا ممکن است برای برخی افراد خطرناک باشد. روغن حیوانی نیز از این قضیه مستثنی نیست. زیرا روغن حیوانی چربی خالص است. به‌همین دلیل باید از روغن حیوانی در مقادیر اندک استفاده بشود. وگرنه می‌تواند تأثیرات منفی بر سلامت‌ داشته باشد. استفاده‌ از روغن حیوانی موجب می‌شود که نسبت به کره، از مواد مغذی بیشتری برخوردار شوید.

خواص روغن حیوانی در افزایش انرژی موثر است. روغن حیوانی از دامنه‌ی وسیعی از اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه و متوسط ساخته شده است. این چربی‌ها برای بدن بسیار مفیدند و توسط کبد برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند، درحالی‌که بیشتر چربی‌های موجود در غذاها در بدن به بافت چربی تبدیل شده و موجب افزایش وزن می‌شوند. روغن حیوانی می‌تواند انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های روزمره‌ی ورزشکاران و کسانی که سبک زندگی فعالی دارند، فراهم بکند.

ویتامین A و «کاروتنوئیدها» نقش چشمگیری در نابودی رادیکال‌های آزاد در بدن دارند. وجود «اسیدلینولئیک کونژوگه» و «بوتریک اسید» در کنار ویتامین A به روغن حیوانی خواص ضدسرطانی بالایی بخشیده است. درنتیجه روغن حیوانی با مبارزه با رادیکال های آزاد و کاهش استرس «اکسیداتیو» موجب کاهش خطر بیماری‌های مزمن مانند سرطان می‌شود.

آشنایی با دیگر خواص روغن حیوانی

برای اینکه شما سروران گرامی با دیگر خواص روغن حیوانی آشنا شوید این بخش را برای شما تهیه نموده ایم.

آشنایی با خواص روغن حیوانی

روغن‌ یا Oil از طریق فرآیندهای متابولیکی طبیعی توسط گیاهان، حیوانات و موجودات دیگر با تنوع قابل توجهی تولید می‌شود. روغن ماده‌ای است که با آب مخلوط نمی‌شود، به معنای واقعی کلمه روغن ترسِ از آب دارد. روغن‌ها ممکن است منشأ حیوانی، گیاهی یا حتی شیمیایی داشته باشند و خوراکی و غیرخوراکی هم باشند. از روغن‌ها برای اهدافی مانند پزشکی، تامین سوخت، ساخت انواع رنگ و پلاستیک، روانکاری و پخت و پز غذا استفاده می‌شود.

روغن حیوانی یا روغن زرد که به معروف‌ترین نوع آن روغن کرمانشاهی گفته می‌شود، یکی از انواع روغن خوراکی است که در استان‌های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، ایلام، لرستان و کردستان از شیر گاو و گوسفند تولید می‌شود.

یکی از خوراکی‌های مفیدی که امروزه در آشپزی مدرن کمتر دیده می‌شود، روغن حیوانی (روغن کرمانشاهی) است. روغن حیوانی محتوی ویتامین های محلول در چربی است. روغن حیوانی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین A است، همچنین به سلامت گوارش، کاهش التهاب مفاصل و سلامت پوست کمک می‌کند.

روغن حیوانی از کرهٔ حیوانی به دست می‌آید و با هم زدن دوغ در مَشک تهیه می‌شود. طعم این روغن بستگی زیادی به نحوه خوراک و چرای دام دارد. چرای گله‌های گوسفند از گیاهان معطر مناطق مرتفع کوهستانی در منطقهٔ کرمانشاه، بو و مزهٔ خاصی به روغن می‌دهد.

روغن حیوانی یکی از بهترین انواع روغن ها برای پخت و پز می باشد که در مناطق مختلف ایران تهیه و عرضه می گردد. این روغن ها دارای طعم فوق العاده و عطر بوی خاصی می باشد که هرکدام دارای خواص منحصر به فرد خود هستند؛ البته برای بهره گیری از این خواص نیاز به تشخیص

حیوانی اصل از انواع تقلبی آن دارید. انواع روغن حیوانی شامل روغن زرد گاوی، روغن زرد گوسفندی، روغن دنبه و روغن شحم می باشد

خواص روغن حیوانی گاوی

یکی از انواع روغن حیوانی، روغن زرد گاوی است که می توان از آن به عنوان یک روغن سرخ کردنی بدون عوارض جانبی و سالم استفاده نمود. این روغن در پزشکی نیز کاربرد دارد؛ به عنوان مثال خاصیت های درمانی مواد مختلف از جمله گیاهان دارویی را به نقاط مختلف بدن می رساند و سبب می شود که توسط بدن جذب گردد. روغن زرد گاوی در افزایش گوارش و هضم غذا نیز تاثیرگذار است و باعث بیشتر شدن ترشح اسید در معده می شود؛ این روند موجب سلامتی هرچه بیشتر بدن و لاغری و کاهش وزن خواهد شد.

روغن گاوی برخلاف گوشت گاو و گوساله که سردی هستند، مزاج گرم دارد و عطر ملایم‌تری دارد. به طور کلی روغن گاوی برخلاف قیمت کمتری که دارد با طبع انسان‌ها سازگارتر است. عطر ملایم آن نیز برای افرادی که به بوی تند روغن حیوانی علاقه ندارند بسیار مناسب است. به طور کلی روغن گاوی به علت خواص زیاد، طبع گرم و قیمت مناسب، برای مصارف روزانه بسیار مفید است.

خواص روغن حیوانی برای رحم و تنبلی تخمدان و خشکی واژن و پریودی

یکی از بیماری‌هایی که برای خانم‌ها به وجود می‌آید، خشکی واژن است که در اثر کاهش هورمون استروژن پدید می‌آید. دلایلی نظیر سیگار کشیدن، سقط جنین، شیردهی، بارداری، داروهایی نظیر دنازول، عمل جراحی نظیر شیمی درمانی، پرتو درمانی و هم چنین یائستگی در به وجود آمدن خشکی واژن موثر است.

سوزش و خارش واژن همراه با درد نشانه خشکی واژن است. افرادی که دچار این بیماری شده‌اند می‌توانند روغن حیوانی را به صورت شیاف استفاده کنند یا برای رفع خارش از پماد موضعی آن استفاده کنند. با مصرف روغن حیوانی به همراه غذایی می‌توان تخمدان و رحم را تقویت کرد.

همچنین روغن حیوانی به دلیل داشتن ویتامین‌های بالا می‌تواند هورمون‌های زنانه را تقویت کند و قدرت باروری را افزایش دهد. نکته قابل توجه اینکه باید اعتدال در مصرف این روغن رعایت شود چرا که مصرف زیاد روغن حیوانی باعث ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی شود.

یکی از راه های درمان تنبلی تخمدان از نظر طب سنتی روغن مالی رحم، تخمدان و معده با روغن حیوانی و مصرف غذاهایی است که با روغن زرد پخته شده باشند. چراکه مصرف روغن حیوانی اصل باعث افزایش قوا و انرژی های بدن می‌شود.

اگر خانم ها در غیر دوران قاعدگی به اندازه یک قاشق چایخوری با روغن زرد یا روغن حیوانی زیرشکم و کشاله رانها را به مدت ۲۰ دقیقه ماساژ بدهند تا روغن جذب پوست و مویرگهای رحم گردد در رفع خشکی رحم بسیار کارساز است.

خواص روغن حیوانی برای اسپرم

یکی از راهکارهای طب سنتی ایرانی برای تقویت نیروی جنسی استفاده از روغن حیوانی گاوی است . روغن حیوانی گاوی را داغ کرده و با عسل مخلوط و بعنوان یک تغذیه میل کنید. برای افزایش اسپرم ۴۰ دانه سفیده تخم مرغ محلی با پودر نخود و پیاز و روغن حیوانی گاوی کوکو شود و سپس ۷ بخش شده و برای ۷ روز هم مصرف شود . می توانید از متخصصان طب سنتی در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

خواص روغن حیوانی در بدنسازی

روغن حیوانی دارای ویتامین ها و مواد معدنی است و یکی از بهترین مکمل های غذایی است که از تمام داروهای بدنسازی که میشناسید موثر تر است ، این تاثیر بسیار محسوس در عملکرد جسمی شماست. روغن حیوانی می‌تواند انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های روزمره‌ی ورزشکاران و کسانی که سبک زندگی فعالی دارند، فراهم بکند.

خواص روغن حیوانی و عسل

ماسک روغن حیوانی برای درخشان کردن و مرطوب کردن پوست صورت با ترکیب عسل : مخلوط کردن یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق غذاخوری روغن حیوانی، اضافه کردن چند قطره شیر برای رقیق کردن محلول . از این ماسک برای درخشان کردن و مرطوب کردن پوست صورت به خصوص در زمستان می توانید استفاده کنید.

کره یا روغن حیوانی از چربی گاو، گوسفند و بز به دست می‌آید. کره گوسفندان دارای کلسترول بالاتری است. این نوع روغن در مقابل گرما مقاوم بوده و دمایی تا حدود ۲۵۰ درجه را می‌تواند تحمل

نماید. افراد زیادی هستند که علاقه فراوانی به کره حیوانی دارند اما به دلیل داشتن کلسترول بالا از خوردن آن پرهیز می‌کنند. البته چربی‌های موجود در کره حیوانی مفید هستند و در ایجاد سلامتی نقش مهمی دارند.

کره حیوانی علاوه بر داشتن چربی و ویتامین A از مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم برخوردار است. به همین علت مصرف کره از به وجود آمدن پوکی استخوان در دوران سالمندی و پیری پیشگیری می‌کند. کلسیم موجود در کره حیوانی از مواد مغذی برای استخوان بوده و درصورتی که فرد دچار کمبود کلسیم شود، می تواند با مصرف کره این مشکل را برطرف کند.در کنار کره، عسل نیز هم ویتامین آ دارد و هم مواد معدنی فوق العاده عالی برای تقویت استخوان ها در خود جای داده است. اضافه شدن عسل به کره به ویژه در وعده صبحانه، نوید استخوان سازی بهتر را به ارمغان می آورد.

امگا۳ و امگا۶ از جمله غذاهایی هستند که برای تقویت مغز مفید بوده و باعث افزایش هوشیاری خواهد شد. با مصرف کره حیوانی نیاز به امگاها کم شده، زیرا این مواد غذایی در کره حیوانی موجود بوده و نیاز بدن را تامین می‌نماید. عسل طبیعی نیز اثرات منفی این روغن های چرب را کاهش می دهد.

گرفتن بوی روغن حیوانی

سرخ کردن پیاز در دنبه و روغن حیوانی، موجب از بین رفتن بوی آن می شود. پیاز خرد شده یا زنده شده را در روغن سرخ کرده و همان روغن را پس از صاف کردن، برای پخت آبگوشت یا خورشت استفاده کنید.

روش دیگر برای رفع بوی دنبه و روغن حیوانی، استفاده از لیمو عمانی و ادویه های معطر مانند زنجبیل، تخم گشنیز و فلفل سیاه و … درخورشت و آبگوشت است.دارچین یکی از بهترین ادویه هایی است که برای از بین بردن بوی دنبه و روغن حیوانی در خورشت و غذاهای آبکی مورد استفاده قرار می گیرد. دارچین در خورشت قیمه، علاوه بر از بین بردن بوی روغن، موجب خوشمزه تر شدن آن نیز می شود.

تشخیص روغن حیوانی اصل

روغن حیوانی اصل، عطر و طعم مطبوعی داشته و کاملا مشخص است که ریشه حیوانی دارد. اگر روغن حیوانی اصل باشد، نباید مزه روغن نباتی یا مزه بدی بدهد. البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که روغن حیوانی گاوی نسبت به روغن حیوانی گوسفندی عطر و طعم ملایم‌تری دارد.

روغن حیوانی خالص بر روی پوست دست سریعا آب می‌شود و اگر انگشتان خود را به روغن آغشته کنید و به هم بمالید، روغن تا حد زیادی جذب پوست شما خواهد شد.روغن حیوانی خالص با آب به سادگی از روی پوست شسته می‌شود.اگر مقداری از روغن حیوانی اصل را در دهان بگذارید، سریعا آب می‌شود.

روغن حیوانی اصل در دمای محیط نسبت به دمای یخچال و محیط‌های سرد، کمی شل‌تر می‌شود. یعنی اگر روغن را از یخچال خارج کردید و هم‌چنان بعد از گذشتن یک ساعت در دمای محیط سفت باقی ماند، مشخص می‌شود که روغن اصل نیست یا ناخالصی دارد.

رنگ روغن حیوانی گاوی زرد و رنگ روغن حیوانی گوسفندی متمایل به سفید است. هنگام خرید روغن حیوانی به رنگ آن دقت کنید.اگر روش نگهداری روغن حیوانی را بدانید و آن را رعایت کنید، عطر و طعم آن تغییر نمی‌کند. اگر روغن حیوانی شما تلخ، ترش یا بدمزه شده به این معناست که یا فاسد شده و یا ناخالصی دارد.

روغن حیوانی چطور درست میشود

ابتدا دوغ تهیه شده از ماست را درون مشک ریخته و پس از تکان دادن مشک، کره را از دوغ جدا می‌کنند. سپس کره را درون دیگ‌های بزرگ ریخته و به ملایمت حرارت می‌دهند. در اثر حرارت، آب کره تبخیر شده و ضایعات و اضافات آن گرفته‌شده و روغنی که باقی می‌ماند چربی حیوانی است.

برای تهیه‌ روغن حیوانی، به کره حرارت ملایمی داده می‌شود. پس از تبخیر بخش مایع، قسمت باقیمانده، همان روغن حیوانی است. در واقع روغن حیوانی ترکیب خالصی از چربی‌هاست که در آن اثری از شیر یا دوغ وجود ندارد. بنابراین برای نگهداری از آن نیازی به یخچال نیست.روغن حیوانی را می‌توان برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها خارج از یخچال نگهداری کرد. همین ویژگی موجب محبوبیت این روغن در زمان‌های دور -که هنوز یخچال وجود نداشت- شده بود .

روغن حیوانی برای سرماخوردگی

سرماخوردگی و گرفتگی بینی امر آزاردهنده‌ای است. سختی در تنفس، کاهش حس چشایی، سردرد و خستگی از بدترین جنبه‌های سرماخوردگی هستند. اما روغن حیوانی می‌تواند به بهبود وضع‌تان کمک بکند. برای کاهش گرفتگی بینی و بهبود سرماخوردگی صبح‌ها چند قطره از روغن حیوانی گرم را در داخل حفره‌ی بینی‌تان بریزید. این کار موجب می‌شود روغن حیوانی مسیر تنفسی را پایین برود و با عبور از گلو، به نابودی عفونت‌ها کمک بکند. البته یادتان باشد که برای این کار باید روغن حیوانی‌ خالص باشد و قبل از استفاده آن را حرارت بدهید تا ولرم بشود

شنبه 25 دی 1400  9:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها