0

💟 ذکر کثیر؛ برتر از شهادت 💟

 
a433b6090c
a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 14711
محل سکونت : خراسان جنوبی

💟 ذکر کثیر؛ برتر از شهادت 💟

💟 ذکر کثیر؛ برتر از شهادت 💟

🌹 در حدیثى از «ابوذر» مى خوانیم: وارد #مسجد شدم و به حضور پیامبر (صلى الله علیه وآله) رسیدم... به من فرمود: «عَلَیْکَ بِتَلاوَةِ کِتابِ اللّهِ وَ ذِکْرِ اللّهِ کَثِیْراً فَاِنَّهُ ذِکْرٌ لَکَ فِى السَّماءِ وَ نُورٌ لَکَ فِى الأَرْضِ!»؛ 

💧 بر تو باد که قرآن را تلاوت کنى، و خدا را بسیار یاد نمائى، این سبب مى شود که در آسمان ها [فرشتگان] یاد تو کنند و نورى است براى تو در زمین.

📒 نور الثقلین، جلد ۴، صفحه ۲۵۷. 

🌹 و نیز در حدیثى پیامبر گرامى اسلام (صلى الله علیه وآله) به یارانش فرمود: «أَ لا أُخْبِرُکُمْ بِخَیْرِ أَعْمالِکُمْ وَ أَزْکاها عِنْدَ مَلِیْکِکُمْ، وَ أَرْفَعِها فِى دَرَجاتِکُمْ، وَ خَیْر لَکُمْ مِنَ الدِّیْنارِ وَ الدِّرْهَمِ، وَ خَیْر لَکُمْ مِنْ أَنْ تَلْقَوْا عَدُوَّکُمْ فَتَقْتُلُونَهُمْ وَ یَقْتُلُونَکُمْ؟ قالُوا: بَلى یا رَسُولَ اللّهِ(صلى الله علیه وآله)! قالَ: ذِکْرُ اللّهِ کَثِیْراً»؛ 

💧 آیا بهترین اعمال و پاکیزه ترین کارهاى شما را نزد پروردگار به شما بگویم؟، عملى که برترین درجه شما است، و بهتر از دینار و درهم، و حتى بهتر از جهاد و #شهادت در راه خدا است؟ عرض کردند: آرى، فرمود: خدا را بسیار یاد کردن.

📒 سفینة البحار، جلد ۱، صفحه ۴۸۴.

👌 البته هرگز نباید تصور کرد: منظور از ذکر پروردگار، با این همه فضیلت، تنها ذکر زبانى است، بلکه در روایات اسلامى، تصریح شده: منظور علاوه بر ذکر زبانی، ذکر قلبى و ذکر عملى نیز هست، یعنى هنگامى که انسان در برابر کار حرامى قرار مى گیرد به یاد خدا بیفتد و آن را ترک گوید.

📚 تفسیر نمونه، آیت الله العظمی مکارم شیرازی، دار الکتب الإسلامیه، چاپ بیست و ششم، ج ۱۷، ص ۲۸۵.
 

چهارشنبه 15 دی 1400  10:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها