0

تفاوت شقاق و بواسیر چیست؟ عکس و تشخیص

 
nyushagholami
nyushagholami
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : شهریور 1399 
تعداد پست ها : 57
محل سکونت : tehran

تفاوت شقاق و بواسیر چیست؟ عکس و تشخیص

 

عکس شقاق و بواسیر

زمانی که افراد به یکی از این دو بیماری مبتلا می شوند، ممکن است در تشخیص آنها به شک بیفتند و از خود بپرسند که تفاوت شقاق و بواسیر چیست؟ 

هر دو این بیماری ها از عوارض شایع در ناحیه نشیمنگاه هستند که می توانند باعث خارش، سوزش یا خونریزی از رکتوم شوند. بیماری بواسیر و شقاق انواع مختلفی دارند که به نسبت روش درمانی آنها نیز با یکدیگر تفاوت دارد.

این دو وضعیت کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند، اما علائم آنها از بسیاری جهات مشابه هم است، بنابراین اگر نتوانید آنها را به درستی تشخیص دهید، طبیعی است.

فرق شقاق و بواسیر

یکی از بهترین و در عین حال ساده ترین روش ها برای تشخیص درست این دو بیماری؛ پرداختن به تعریف آنهاست. به همراه بررسی دقیق علائم و علت هر دوی آنها. به همین منظور:

بواسیر چیست؟

بیماری بواسیر یا هموروئید گشاد شدن و اتساع عروق مقعد می باشد که به صورت باد کرده درآمده و میتواند مشکلات متعددی در ناحیه نشیمنگاه بیمار به وجود بیاورد. این عارضه عموما به دلیل وارد شدن فشار به مقعد ایجاد می شود و عوامل مختلفی در این فشار نقش دارند.

به طور معمول، علائم هموروئید عبارتند از:

 • خارش مقعد
 • درد رکتال منظم
 • خون قرمز روشن روی دستمال توالت
 • درد در هنگام اجابت مزاج
 • توده حساس نسبتا سفت در نزدیکی مقعد
عکس انواع هموروئید یا بواسیر

شقاق چیست؟

شقاق یا فیشر نوعی زخم بوده که نتیجه اسپاسم و وارد شدن آسیب به بافت مقعد است. این عارضه معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که فرد دارای ماهیچه‌های اسفنکتری بسیار سفت باشد یا از یبوست و اسهال مکرر رنج ببرد. این ضربه که اکثرا در اثر عبور مدفوع سفت وارد می شود، باعث پارگی عضلات اسفنکتر مقعدی شده و شقاق به وجود بیاید. به طور معمول، علائم شقاق مقعدی عبارتند از:

 • درد شدید حین و بعد از اجابت مزاج
 • خون قرمز روشن روی دستمال توالت یا مدفوع

It’s a common condition. Sometimes people confuse anal fissures with hemorrhoids.

این یک شرایط رایج است. گاهی اوقات مردم بین تشخیص فیشر و هموروئید گمراه می شوند.

familydoctor.org
عکس زخم مقعدی

شباهت

از آنجا که این دو بیماری گاها اشتباه تشخیص داده می شوند، پس جالب است بدانید که کاملا هم با یکدیگر تفاوت ندارند. بعضی از مهم ترین شباهت ها شامل موارد زیر هستند:

 • پیش از هر چیز باید بدانید که دو عارضه شقاق و بواسیر جزو بیماری های مقعدی می باشند.
 • مهم ترین دلیل ایجاد شدن هر دو آنها فشار شدن وارد به کانال رکتوم مانند یبوست و مدفوع سفت است.
 • همانطور که شاید در بالا متوجه این نکته شده باشید، تقریبا علائم مشابهی مانند درد، سوزش، خارش و التهاب دارند.

فراموش نکنید که با وجود آگاهی از نوع بیماری و علائم، هرگز نباید برای خود درمانی اقدام کرد و به یک دکتر هموروئید یا شقاق مراجعه کنید.

تشخیص شقاق و بواسیر چگونه انجام می شود؟

اگر به دکتر مراجعه کنید، او معمولا طی یک معاینه ساده تشخیص می دهد که شخص به بواسیر مبتلاست یا شقاق. ممکن است طی این معاینه لازم باشد که داخل مقعد به خوبی بررسی شود. ولی اگر توده هموروئید یا زخم شقاق در داخل رکتوم باشد، ممکن است آزمایشات دیگری لازم باشد. از جمله:

 • آنوسکوپی
 • سیگموئیدوسکوپی
 • کولونوسکوپی

بهترین دکتر برای این دو بیماری کیست؟

جالب است بدانید که می توان نزد یک پزشک هر دو بیماری را درمان کرد. به طور مثال اگر به یک جراح عمومی یا متخصص گوارش مراجعه کنید، می توانید در کمتر از نیم ساعت زخم شقاق و هموروئید را از بین ببرید.

همچنین بخوانید: بهترین دکتر بواسیر کیست؟

روشهای درمان شقاق و بواسیر

زخم شقاق یا فیشر اگر کوچک بوده و سطحی باشد، معمولا بدون نیاز به روش درمان خاصی با رعایت نکات بهداشت مقعد بهبود میابد. ولی هموروئید اینطور نیست. اکثر این سیاهرگ های باد کرده نیاز به درمان های پزشکی دارند. 

خوشبختانه امروزه روش های زیادی برای از بین بردن این عارضه ها در دسترس است که عبارتند از:

درمان با لیزر

درمان بواسیر و شقاق با لیزر تنها راه سریع برای از بین بردن این عارضه هاست. این روش که با استفاده از اشعه لیزر به صورت تهاجمی انجام می شود، توده هموروئید را سوزانده و سیاهرگ ها را از یکدیگر جدا می کند.

این روش برای شقاق به این گونه عمل می کند که زخم را جوش داده و عفونت را از بین می برد. دوره نقاهت لیزر درمانی برای هر دو بیماری به نسبت کوتاه تر از روشهای دیگر است.

هموروئیدکتومی

هموروئیدکتومی یا عمل جراحی بواسیر همانطور که از نامش پیداست، فقط برای درمان بواسیر استفاده می شود. به این صورت که دکتر با استفاده از یک تیغ جراحی توده را بر میدارد. این روش برای هر دو نوع هموروئید داخلی و خارجی کاربرد دارد.

فیشرکتومی

فیشرکتومی همان روش جراحی اما برای درمان بیماری شقاق یا فیشر است. با این تفاوت که جراح لبه های زخم را برش زده و در انتها یا زخم را بخیه می زند یا باز میگذارد که خود به خود ترمیم پیدا کند.

درمان خانگی شقاق و بواسیر

روش های درمان در خانه اگر شامل استفاده از دو پماد آنتی هموروئید و آنتی فیشر باشند، زخم سطحی معمولا درمان پیدا میکند ولی در ارتباط با هموروئید فقط می تواند از بزرگتر شدن توده جلوگیری کند وگرنه آن را کامل از بین نمی برد. به گونه ای دیگر روشهای خانگی هم همین عملکرد را دارند. برخی از روشهای موثر خانگی عبارتند از:

 • درمان شقاق و بواسیر با عسل
 • درمان خانگی هموروئید و فیشر با آلوئه ورا
 • سرکه سیب
 • استفاده از حمام سیتز و وان آب گرم

https://hpvdarman.com/articles/%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%88%d8%aa-%d8%b4%d9%82%d8%a7%d9%82-%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1/

پنج شنبه 9 دی 1400  1:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها