0

خلط نشانه چیست و دلایل ایجاد خلط چیست؟

 
ravabet_rasekhoon
ravabet_rasekhoon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 8541
محل سکونت : اصفهان

خلط نشانه چیست و دلایل ایجاد خلط چیست؟

خلط نشانه چیست و دلایل ایجاد خلط چیست؟

 
 
دلایل-خلط
دلایل-خلط

در این مقاله می‌خوانید:

خلط چیست؟

خلط زمانی ایجاد می شود که ریه های فرد، بیمار یا آسیب دیده باشد. خلط بزاق نیست اما موکوس ضخیم شده (گاهی اوقات به نام چرک نیز شناخته می شود) است که از ریه ها با سرفه خارج می شود. بدن برای حفظ رطوبت بافت های نازک و ظریف دستگاه تنفسی موکوس تولید می کند، ذرات کوچک خارجی که ممکن است خطرناک باشند، در موکوس تولید شده به دام می افتند و از ریه به بیرون دفع می شوند. گاهی اوقات، مانند زمانی که یک عفونت در ریه وجود دارد، موکوس بیش از حد تولید می شود و بدن با سرفه تلاش می کند این خلط فراوان را دفع کند.

خلط در پی آسیب به ریه های فرد ایجاد می شود. خلط بزاق نیست بلکه موکوس ضخیم شده ای است که از ریه ها با سرفه خارج می شود.

تست کشت خلط چیست؟

هنگام مراجعه به متخصص ریه، ممکن است آزمایش کشت خلط لازم شود. این تست برای تشخیص پنومونی باکتریایی یا برونشیت استفاده می شود. همچنین برای بررسی کارآیی و موثر بودن روند درمانی یک بیماری خاص نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. آزمون کشت خلط با رنگ آمیزی گرم، برای شناسایی باکتری عامل عفونت، انجام می شود.

اگر رنگ آمیزی گرم قادر به تشخیص باکتری های عامل عفونت نباشد، آزمایش های تخصصی شامل: اسمیر AFB و کشت برای تشخیص سل و عفونت مایکوباکتریوم غیر سلی، کشت قارچی یا کشت لژیونلا، ممکن است انجام شود.

 • نمونه خلط معمولا در صبح اول وقت جمع آوری می شود.
 • بسته به نوع عفونت، ممکن است سه نمونه یا بیشتر در روز های آتی گرفته شود.
 • قبل از نمونه گیری خلط، فرد باید مسواک بزند و دهان خود را کاملا با آب بشوید و از ۱ تا ۲ ساعت قبل، غذا نخورد.
 • هنگام نمونه گیری از ریه ها، معمولا از فرد خواسته می شود سرفه ی عمیق کند.
 • اگر کسی نمی تواند با سرفه کردن خلط ها را خارج کند، استفاده از استنشاق محلول استریل سالین (نمکی)، استنشاق محلول استریل گلیسیرین و یا استنشاق بخار، باعث شل شدن خلط های موجود در ریه ها و خروج راحت تر خلط می شود.
 • علاوه بر آزمایش کشت خلط، یک آزمایش خون برای بررسی دیگر علائم بیماری، توسط پزشک درخواست می شود.
رنگ-خلط
رنگ خلط

دلایل خلط چیست؟

دلایل مختلفی برای تولید خلط بیش از حد وجود دارد. در زیر لیستی از برخی از این علل همراه با نحوه بروز خلط آورده شده است:

سیگار کشیدن:

در سیگاری ها، موکوس تولیدی در ریه ها، موجب “سرفه سیگاری ها” می شود. خلط تولید شده ممکن است سبز، زرد و یا خونی باشد.

آسم:

افراد مبتلا به آسم دارای راه های هوایی حساس به آلرژن ها، آلودگی محیط زیست و عفونت های تنفسی هستند. این حساسیت می تواند منجر به ایجاد التهاب در راه های هوایی و افزایش تولید موکوس شود.

فیبروز کیستیک:

فیبروز کیستیک یک بیماری ارثی است که توسط یک ژن معیوب ایجاد می شود. در این بیماری راه های هوایی کوچک به وسیله موکوس ضخیم مسدود می شوند که باعث مشکلات تنفسی می شود. مخاط ضخیم در فیبروز کیستیک یک محیط ایده آل برای رشد باکتری ها می شود. بسیاری از افراد مبتلا به فیبروز کیستیک دچار عفونت باکتریایی مزمن ریه می شوند.

عفونت های دستگاه تنفسی(RTI):

خلط با رنگ متفاوت از بزاق ممکن است نشانه ای از عفونت های دستگاه تنفسی پایینی باشد. در عفونت های دستگاه تنفسی باکتریایی، خلط ممکن است قوام ضخیم و بوی ناخوشایند داشته باشد. به عنوان یک قاعده ی کلی، در مراحل اولیه یک بیماری عفونی خلط سبز تیره است و به تدریج با بهبود عفونت رنگ خلط روشن تر می شود. حضور آنزیمی به نام میلوپروکسیداز در طی عفونت، باعث رنگ سبز خلط می شود. برخی از عفونت ممکن است باعث تغییر رنگ خلط به رنگ های زرد، خاکستری و یا رنگ زنگ زدگی، شوند.

در مراحل اولیه یک بیماری عفونی خلط سبز تیره است و به تدریج با بهبود عفونت رنگ خلط روشن تر می شود.

عفونت های شایع دستگاه تنفسی:

 • کرونا:

خلط به خصوص در افرادی که با ویروس کویید-۱۹ درگیری ریوی دارند گزارش شده است. اما به عنوان یک نشانه ی ثابت و تکراری از کرونا شناخته نمی شود. اگر کرونا دارید؛ تنگی نفس و سرفه و تب به همراه سنگینی قفسه سینه دارید الزاما باید عکسی از ریه شما تهیه شود. اگر خلط خونی را نیز تجربه می کنید باید با پزشک ریه مشورت کنید.

علائم اصلی کرونا:

   • تب
   • سرفه
   • تنگی نفس
   • بدن درد و خستگی
   • علائم گوارشی ( در برخی موارد)
   • کاهش بویایی و چشایی (در برخی موارد)
پنج شنبه 2 دی 1400  11:19 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها