0

🔰 آيا گريه بر اباعبدالله گناهان را مي بخشد؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 24707
محل سکونت : اصفهان

🔰 آيا گريه بر اباعبدالله گناهان را مي بخشد؟

💢پرسش:

🔰 آيا گريه بر اباعبدالله گناهان را مي بخشد؟

◾️پاسخ:

 ✅گريه و عزاداري براي امام حسين(عليه السلام) داراي شش اثر است که آمرزش گناهان، ثواب فراوان، دستيابي به حسن عاقبت،سرمشق گرفتن از درس‌هاي اخلاقي عاشورا، ابقاي اسلام و احياي تشيّع و استجابت دعا از جمله آن است.

☘️امام رضا عليه السلام مي فرمايند:
👈 فعَلي مِثْلِ الْحُسَينِ فَلْيَبْکِ الْباکُونَ فَاِنَّ البُکاءَ عَلَيهِ يَحُطُّ الذُّنُوبَ الْعِظامَ

🔹گريه کنندگان بايد بر کسي همچون حسين عليه السّلام گريه کنند، چراکه گريستن براي او، گناهان بزرگ را فرو مي ريزد. (1)

▪️بر اين اساس در روايت مشهوري امام رضا(علیه السلام) به ابن شبيب فرمودند: ‏يا ابن شبيب اِنْ بَکَيْتَ عَلَى الحُسَينِ عليه السّلام حَتّى تَصيرَ دُمُوعُکَ عَلى خَدَّيْکَ غَفَرَ اللّهُ لَکَ کُلَّ ذَنْبٍ اَذْنَبْتَهُ صَغيرا کانَ اَوْ کَبيراً قَليلا کانَ اَوْ کثيراً؛‌ اي پسر شبيب اگر بر حسين عليه‎السلام گريه کني تا اينکه اشکهايت بر گونه‎هايت جاري شود، خداوند گناهاني که مرتکب شدي، چه بزرگ و چه کوچک، چه کم و چه زياد را مي‎بخشد». (2)

✍️بنابراين عزاي بر امام حسين(علیه السلام) را بايد فرصتي براي سبک کردن قلب و روح از ناجوري‎ها دانست تا با کمک آن بتوان ساير ايام سال را با توان بيشتري ادامه دهد.

🔸پس اينکه در روايات مي‌خوانيم گريه براي مظلوميّت امام حسين«سلام‌الله‌عليه» موجب آمرزش گناهان است، به اين معناست که اگر کسي عزاداري کند، به شرط آنکه به اندازه عشق به امام حسين«سلام‌الله‌عليه»، رابطه عاطفي و عملي با آن حضرت پيدا کند، بالاترين ثواب‌ها را مي‌برد و پروردگار عالم به خاطر اين عزاداري، گناهان او را مي‌آمرزد.

📚منابع:
1-  صدوق . عيون اخبار الرضا ج 1 ص 299 ناشر:مؤسسة الأعلمي للمطبوعات . بيروت . 1404 ق
2- همان

 

چهارشنبه 12 آبان 1400  2:05 PM
تشکرات از این پست
farshon
دسترسی سریع به انجمن ها