آقای اردوغان من یک ترک ایرانی هستم‎

  4000811010۱۷۷

 

آقای اردوغان من یک ترک ایرانی هستم‎

گروه تعاملی الف - اکبر رفاهی؛

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در آخرین اظهار نظر خود درباره اختلافات لفظی بین ایران و جمهوری آذربایجان جمله‌ای گفته است می‌تواند تحلیل‌های مختلفی روی آن انجام داد.

وی در راه بازگشت از سفر خود به سه کشور آفریقایی، آنگولا، توگو و نیجریه در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که «تحرکات نظامی ایران در مرز نخجوان و قفقاز جنوبی مطرح است و این کشور از سویی به روابط اسرائیل و آذربایجان اشاره می‌کند. با تبدیل شدن ترکیه به یک بازیگر پایدار و فعال در قفقاز، این مسئله را به یک بحران داغ تبدیل می‌کند؟» گفت: شخصا چنین توقعی ندارم. ایران به دلیل روابط آذربایجان و اسرائیل، به تقابل با آذربایجان نمی‌پردازد. شمار شهروندان ترک‌ در ایران معلوم است و دولت این کشور هم این را در نظر دارد. این کار ساده‌ای نیست.

به عنوان یک نویسنده ترک آذربایجان که در گستره ایران زندگی می‌کنم باید نکاتی را به آقای اردوغان متذکر شد. جناب آقای پریزدنت: ایران رنگین کمانی از اقوام و مذاهب و ادیان آسمانی است و همه این اقوام در کمال راحتی و آرامش در کنار هم زندگی می‌کنند و شادی و غم را با هم شریک هستند. نمود بارز و عینی این اتفاق را در حوادث و بلایای طبیعی دیده‌ایم که در زلزله‌ها، سیل و ... ما ترک و فارس و عرب و بلوچ نیستیم ما ایرانی هستیم و هر آنچه داریم را با اخلاص با هموطنان آسیب دیده به اشتراک می‌گذاریم که نمونه‌های آن را در سال‌های اخیر حتما خوانده ودیده‌اید.

آقای اردوغان یک نمونه عینی ایرانیت ترک‌های آذربایجان ایران وترک‌های سایر نقاط این سرزمین مانند قشقایی‌ها و ترکمن‌ها در جنگی هشت ساله بود که همفکران غربی شما بر این ملت نازل کردند. یادی می‌کنم از سپاه عاشورای آذربایجان که خون ترک‌های این لشکر از شلمچه در خوزستان عرب تا کردستان کردنشین ریخته شد و حافظ مرزهای جغرافیایی این کشور بود. بیش از 20 هزار شهید استان‌های ترک نشین نماد غیرت ترک‌های ایرانی است.

ما ترک‌هایی مانند باکری‌ها را تقدیم به خاک وطن کردیم ما باقرخان و ستارخان را در این خاک پروراندیم که ستارخان گفت: ما خاک می‌خوریم و اما خاک نمی‌دهیم.
آقای اردوغان حافظه تاریخی این مرز و بوم چالدران را فراموش نکرده است که مشهد شهیدان تاریخ ایران شد همان جایی است که ترک‌های عثمانی یا پدربزرگان شما بی‌رحمانه بر تارک ایران یعنی آذربایجان تاختند. خنده دار است که از اسم ترک و آذربایجان برای مطامع سیاسی خودتان سواستفاده کنید و پشت پرده دست در دست صهیون‌ها بگذرید. خودتان بهتر از هر کسی می‌دانید که منافع شما ایجاب کند قطعا جمهوری آذربایجان را مفت معامله خواهید کرد و نام ترک و نام آذربایجان صرفا یک دستاویز و یک بهانه است برای رسیدن به هدف‌های پشت پرده تان.

آقای اردوغان ما ترک هستیم و به ترک بودن خودت مفتخریم و ما ترک آذربایجان هستیم و آذربایجان را مثل مادرمان دوست داریم ما ترک آذربایجان ایرانی هستیم و ایران را سرزمین مادری می‌دانیم. سوءاستفاده از نام آذربایجان و ترک‌های این خطه دلاورخیز برای اهداف سیاسی را یقینا برنخواهیم تابید. من به عنوان یک ترک وقتی مشاهده کردم رئیس جمهور آذربایجان تمام تخم‌مرغ های خود را در سبد ترکیه می‌چیند فهمیدم نتیجه فاجعه‌بار آن را دیر یا زود کشور برادرم جمهوری آذربایجان خواهد دید. ما ملت ترکیم درهر کجای دنیا که باشیم اما باید متوجه باشید که ترک های در هر کجای دنیا ترک باشند و به ترک بودنشان افتخار کنند در یک چیز بسیار متعصب هستند و آن کشورشان است.
من یک ترک آذربایجانی ایرانی هستم و به ایرانم افتخار می‌کنم