0

طراحی ابزار جدید برای تهیه نقشه فوری از سیل

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158508
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

طراحی ابزار جدید برای تهیه نقشه فوری از سیل

طراحی ابزار جدید برای تهیه نقشه فوری از سیل

طراحی ابزار جدید برای تهیه نقشه فوری از سیل

تهران- ایرنا- محققان موسسه آب، محیط زیست و سلامت دانشگاه سازمان ملل متحد، ابزار جدیدی ابداع کرده‌اند که در یک دقیقه نقشه‌های فوری و دقیق از سیل ارائه می‌دهد.

به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، بر اساس این گزارش، این ابزار آنلاین که «ابزار نقشه برداری از سیل در جهان» نامیده می‌شود، برای کمک به کشورها - به ویژه کشورهای جنوبی جهان، به منظور آمادگی و محافظت از آنها در برابر بلایای طبیعی طراحی شده است. 

«ولادیمیر اسماختین» مدیر موسسه آب، محیط زیست و سلامت دانشگاه سازمان ملل متحد در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: سیل در دهه گذشته زندگی بیش از نیم میلیارد نفر را عمدتا در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط تحت تأثیر قرار داده است ​​و خسارت های نزدیک به ۵۰۰ میلیارد دلار به دنبال داشته است. 

اسماختین گفت: اکنون باید خود را برای سیل های شدیدتر و مکرر به دلیل تغییرات آب و هوایی آماده کنیم و امیدواریم این ابزار به ویژه به کشورهای در حال توسعه کمک کند تا خطرات را به وضوح ببینند و کاهش دهند.

به گفته محققان دانشگاه سازمان ملل که یک شاخه دانشگاهی و تحقیقاتی این سازمان است، حدود ۱.۵ میلیارد نفر در سراسر جهان- یعنی تقریباً یک پنجم جمعیت جهان - در معرض خطر سیل شدید زندگی می کنند.

«حمید محمود» کارشناس «موسسه آب، محیط زیست و سلامت» دانشگاه سازمان ملل واقع در همیلتون در کانادا که ریاست محققان برای طراحی این ابزار را بر عهده داشت، گفت: اکثر مراکز پیش بینی در کشورهای مستعد سیل، فاقد توانایی اجرای مدل های پیچیده سیل هستند.

سازمان ملل اعلام کرد این ابزار نقشه برداری از سیل که توسط محققان موسسه آب، محیط زیست و سلامت دانشگاه سازمان ملل ابداع شده است، به کاربران دولتی اجازه می دهد تا متغیرهای متعددی را برای کمک به مکان یابی شکاف ها در واکنش نسبت به سیل در کشور خود تنظیم کنند.

این ابزار همچنین می تواند در برنامه ریزی های برای توسعه همه چیز در آینده به عنوان مثال ساخت یا ارتقای زیرساخت ها یا توسعه کشاورزی، بر اساس خطرات ناشی از سیل مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته محققان سازمان ملل، این ابزار اکنون موفق شده است از سیل های سراسر جهان از سال ۱۹۸۵ تا کنون نقشه های دقیقی تهیه کند. این ابزار  از طریق اینترنت نقشه سیل ها را با وضوح ۳۰ متر - در سطح خیابان به خیابان - تهیه می کند و  نسخه ای برای برنامه ریزی آتی در اختیار کاربران تجاری ، مانند شرکت های بیمه ، قرار می دهد.

سازمان ملل اعلام کرد: این ابزار برای شناسایی نهادهای آبی دائم و موقت، از موتور جستجوی «گوگل ارث» همراه با داده های Landsat مربوط به سال ۱۹۸۵ استفاده می کند. در مجموع ، این داده ها نقشه مفصلی از طغیان سیل در دهه های اخیر، با هم‌پوشانی های موجود از جمعیت، ساختمان ها و کاربری زمین ارائه می دهد.

به گفته محققان دانشگاه سازمان ملل، این ابزار جدید همچنین سیل های جدید را بلافاصله پس از وقوع ثبت می کند تا جدیدترین نقشه ها را برای ارزیابی آثار کلی سیل و برنامه ریزی های آتی ارائه دهد.

مطالعه ای که توسط محققان سازمان ملل انجام شد نشان داد نقشه هایی که با استفاده از این ابزار در کمتر از یک دقیقه تهیه شده اند، در مقایسه با وقوع سیل های ثبت شده در استرالیا، بنگلادش، کانادا، کامبوج، هند، موزامبیک، سریلانکا و تایلند،  ۸۲ درصد دقت داشتند.

به گفته محمود، این ابزار می تواند به برآورد نرخ بیمه مربوط به حوادث ، خسارات جانی و اقتصادی ناشی از سیل و اختلالات احتمالی زنجیره تامین کمک کند.

 
سه شنبه 13 مهر 1400  12:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها