0

نخستين عكس انتقادي از كدام رهبر سياسي ثبت شد؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 24575
محل سکونت : اصفهان

نخستين عكس انتقادي از كدام رهبر سياسي ثبت شد؟

 
 
 
 
 

نخستين عكس انتقادي از كدام رهبر سياسي ثبت شد؟

يكي از مطرح‌ترين عكس‌هاي پرتره از وينستون چرچيل ـ سياستمدار، افسر ارتش و نويسنده بريتانيايي ـ در سال ۱۹۴۱ و توسط يوسف كارش ـ عكاس پرتره ارمني كانادايي ـ به ثبت رسيده است.
 
اين اثر به عكاسان جرات داد تا تصاوير صادقانه‌تر و حتي انتقادي از رهبران بزرگ سياسي جهان به ثبت برسانند.
 
یوسف كارش درباره ثبت اين عكس چنين توضيح داده است: «در آن لحظه زماني كه به سمت دوربين برگشتم، او (چرچيل) چنان جنگ‌طلب به نظر مي‌رسيد كه گويي مي‌توانست من را ببلعد. در همان لحظه بود كه تصوير او را به ثبت رساندم.»
 
در پي حمله ناگهاني هواپيماهاي جنگنده ژاپن به پايگاه دريايي امريكا در پرل هاربر در دسامبر سال ۱۹۴۱ كه باعث ورود امريكا به جنگ جهاني دوم شد، چرچيل وارد اتاوا (پايتخت كانادا) شد تا از متحدان براي كمك‌هاي‌شان تشكر كند. در همان زمان بدون اينكه چرچيل در جريان باشد، يك عكاس براي ثبت پرتره او مامور شده بود.
 
چرچيل در هنگام ثبت عكس از كنار گذاشتن سيگار خودداري كرد ولي عكاس پس از آماده شدن به سمت چرچيل رفت، سيگار را از روي دهان او برداشت و با اضطرابي كه وجودش را فرا گرفته بود، عكس را به ثبت رساند.
 
چرچيل درباره اين اتفاق به كارش ـ عكاس ـ گفته بود: «شما حتي مي‌توانيد يك شير در حال غرش را بنشانيد و از او عكس بگيريد.» اين پرتره، بيشترين آمار بازسازي از يك پرتره سياسي را به خود اختصاص داده است.
 
نخستين عكس انتقادي از كدام رهبر سياسي ثبت شد؟
 
 
كارش پرتره‌هاي مهمي از شخصيت‌هاي مطرحي همچون مادر ترزا، ارنست همينگوي (نويسنده)، اليزابت تيلور (بازيگر)، محمدعلي كلي (بوكسور)، جان اف كندي (سي و پنجمين رييس‌جمهور ايالات متحده امريكا)، آلبرت اينشتين (دانشمند) و... به ثبت رسانده است. آثار كارش جزو گنجينه موزه‌ها و نگارخانه‌هايي همچون موزه هنر مدرن نيويورك، نگارخانه بين‌المللي پرتره لندن و موزه متروپوليتن نيويورك به حساب مي‌آيد. او در ثبت لحظاتي كه به درون و حالات سوژه‌اش نزديك باشد، تبحر داشت.
 
كارش مي‌گفت: «درون هر مرد و زني رازي نهفته‌ است و من به عنوان يك عكاس وظيفه دارم تا اين را در لحظه‌اي كه عكس مي‌گيرم، فاش كنم.» او اين اعتقادش را در تصاويري كه از شخصيت‌هاي مختلف گرفته بود، نشان داده‌ است. كارش در اواخر دهه ۱۹۹۰ به بوستون، ماساچوست نقل مكان كرد و در ۱۳ جولاي ۲۰۰۲ در ۹۳ سالگي پس از يك عمل جراحي درگذشت.
 
منبع: روزنامه اعتماد
 
 
سه شنبه 17 فروردین 1400  11:29 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها