0

ایرانیان سال ۹۹ چه نام‌هایی را بیشتر برای فرزندان خود انتخاب کردند؟

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 14152
محل سکونت : کرمانشاه

ایرانیان سال ۹۹ چه نام‌هایی را بیشتر برای فرزندان خود انتخاب کردند؟

ایرانیان سال ۹۹ چه نام‌هایی را بیشتر برای فرزندان خود انتخاب کردند؟

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور پرتکرارترین و فراوان‌ترین نام‌هایی را اعلام کرد که ایرانیان سال ۱۳۹۹ برای فرزندان خود انتخاب کرده‌اند.

شناسنامه

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، سیف‌الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: نام‌های انتخاب شده برای پسران با بیشترین فراوانی در سال ۹۹ به ترتیب شامل امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، آراد، ابوالفضل، آریا، سامیار، امیرعباس، محمدحسین، محمد طاها، آی هان، کیان، ماهان و امیرمحمد بود.

ایرانیان سال ۹۹ چه نام‌هایی را بیشتر برای فرزندان خود انتخاب کردند؟

 

همچنین نام‌های انتخاب شده برای دختران با بیشترین فراوانی در سال گذشته به ترتیب شامل فاطمه، زهرا، رستا، حلما، زینب، آورا، مرسانا، یسنا، نازنین زهرا، ریحانه، آیلین، همتا، باران، رها و هانا بود. 

انتخاب نام با اعلام‌کننده است 

ابوترابی گفت: برابر ماده ۲۰ قانون ثبت احوال کشور، انتخاب نام با اعلام‌کننده (والدین یا قیم) است، بر اساس این ماده نام مرکب مانند «محمد مهدی» یک نام محسوب می‌شود. 

وی ادامه داد: انتخاب نام‌هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌شود و همچنین عناوین و القاب و نام‌های زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنس ممنوع است. تشخیص نام‌های ممنوع با شورای عالی ثبت احوال است و این شورا نمونه‌های آن را تعیین و به این سازمان اعلام می‌کند.

وی تاکیدکرد: انتخاب نام در مورد اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی تابع زبان و فرهنگ دینی آنان است، همچنین ذکر سیادت در اسناد سجلی ساداتی که سیادت آنان در اسناد سجلی پدر و یا جد پدری مندرج باشد و یا سیادت آنان با دلایل شرعی ثابت شود الزامی است، مگر کسانی که خود را سید ندانند و یا عدم سیادت آنان شرعا احراز شود.

مهلت قانونی ثبت تولد نوزاد در سازمان ثبت احوال ۱۵ روز از زمان تولد است

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: مهلت قانونی ثبت تولد نوزادان در سازمان ثبت احوال ۱۵ روز از زمان تولد است و خانواده‌ها باید در این مهلت اقدام کنند.

ابوترابی گفت: بر اساس ماده ۱۲ قانون ثبت احوال کشور در خصوص ثبت ولادت، ولادت هر طفل در ایران اعم از اینکه پدر و مادر طفل ایرانی یا خارجی باشند، باید به نماینده یا مأمور ثبت احوال اعلام شود و ولادت اطفال ایرانیان مقیم خارج از کشور هم به مأمور کنسولی ایران در محل اقامت و اگر نباشد به نزدیک‌ترین مامور کنسولی یا سازمان ثبت احوال کشور اعلام شود.

وی در باره اینکه چه افرادی می‌توانند برای ثبت ولادت نوزاد و اخذ شناسنامه اقدام کنند، تصریح کرد: پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه، مادر در صورتی که ازدواج او قانونی به ثبت رسیده باشد، وصی یا قیم یا امین با ارائه مدارک ذیربط، متصدی یا نماینده موسسه‌ای که طفل به آنجا سپرده شده و صاحب واقعه (ولادت) که سن او ۱۸ سال به بالا باشد، می‌توانند برای ثبت ولادت و گرفتن شناسنامه اقدام کنند.

ابوترابی گفت: برای ثبت وقایع حیاتی قانونی که شامل ولادت، وفات، ازدواج و طلاق است، در سال ۱۳۸۵ شبکه اعلام وقایع حیاتی با مشارکت بیش از ۳۵ هزار ثبت یار شکل گرفت. ثبت یاران شامل دهیاران، بهورزان، متصدیان آرامستان‌ها، اعضای شوراهای اسلامی، شورایاران، مسئولان پایگاه های بسیج و مدیران مدارس هستند که این مجموعه در ذیل شورای هماهنگی ثبت احوال استان‌ها و شهرستان‌ها به ریاست استانداران و فرمانداران فعال است.

دوشنبه 2 فروردین 1400  2:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها