0

فتوای فراموش شده امام

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 8470
محل سکونت : اصفهان

فتوای فراموش شده امام

فتوای فراموش شده امام

سید حسن خمینی گفت: افکار بسته ای که توان سازگاری با دنیای معاصر را ندارد، هیچ دخالتی در پیدایش انقلاب ندارد و دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته است.

یادگار امام با تأکید بر اینکه انقلاب، انقلاب متحجرین نبود، گفت: افکار بسته ای که توان سازگاری با دنیای معاصر را ندارد، هیچ دخالتی در پیدایش انقلاب ندارد و دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته است.

فتوای فراموش شده امام

به گزارش جماران، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در اجلاس تبیین اندیشه های امام خمینی در حوزه فرهنگ و هنر گفت: حضور در حرم امام و تجدید میثاق نمی تواند فقط ظاهری باشد و ای کاش این حضور همراه با بازخوانی بخشی از اندیشه های امام باشد.

 

یادگار امام با بیان اینکه امام یک هنرمند است، تصریح کرد: هنر امام به شاعری، خط و نقاشی نیست. اگر در تعریف هنر سخن بگوییم، هنر جمع کردن کثرات در یک وحدت است؛ لذا انقلاب یک هنر است و خالق این هنر امام بزرگوار ما بود. در انقلاب، خواسته های فردی از بین رفت و همه با هم شده بودند؛ و چه هنری بالاتر از آنچه که اتفاق افتاد؟!

فتوای فراموش شده امام

وی با بیان اینکه «ما شدن» هویت ساز و هنر ساز است، اظهار داشت: در آن حجمِ همه با هم بودن ها، همه در هم گم می شوند ولی وقتی قرار باشد منیّت از راه برسد، آن وقت «کوه ها با همند و تنهایند/همچو ما با همان تنهایا»ن. هنر امام ایجاد سمفونی در یک جامعه به هم ریخته است. اگر کسی آمد و فضا را آرام کرد، منیّت ها گم می شود؛ البته در این فضا همه آن «من» ها بزرگتر هم می شوند.

 

سید حسن خمینی تأکید کرد: مشکل این است که از امام، فقط «می گوییم»؛ در حالی که باید «عمل کنیم» و چون او شویم؛ گرفتار هزارتوی الفاظ و گفتار هستیم. امام خطیب توانایی نبود اما مرحوم آقای مطهری در ابتدای یکی از کتاب ها می گوید صبح های پنجشنبه که امام اخلاق می گفت، «تا یک هفته تحت تأثیر آن بودیم». چون سخن ایشان از دل بر می آمد.

فتوای فراموش شده امام

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه انقلاب، انقلاب روشن اندیشان دینی بود و انقلاب متحجرین نبود، گفت: هرگونه مصادره انقلاب توسط اندیشه متحجری به بی راهه بردن و از بین بردن انقلاب است و موتور محرکه انقلاب را از بین می برد. رهبران انقلاب صاحبان اندیشه مصالحه با دنیای جدید، از منظر دینی بودند. افکار بسته ای که توان سازگاری با دنیای معاصر را ندارد، هیچ دخالتی در پیدایش انقلاب نداشته اند و دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته است.

 

یادگار امام افزود: انقلاب اندیشه ای است که پدید آورنده آن فرهنگی را بر دوش خود حمل می کند که این فرهنگ بین ارزش های دینی و ارزش های دنیای معاصر آشتی می دهد، اما به ناگاه می بینیم این مسأله به فراموشی سپرده می شود.

 

فتوای فراموش شده امام

 

وی ببا بیان اینکه ستیز با استبداد سلطنتی ریشه در آزادی خواهی دارد، یادآور شد: کجا اندیشه متحجر ما در این مسیر گام برداشته است؟! فرهنگ انقلاب استعمارستیز، آزادی خواه، استقلال طلب، عزت خواه و عزت طلب است. البته به نوعی همسان و هم خاستگاه با نفی استبداد است. اما کجا در اندیشه تحجرآمیز ما چنین نکته ای دیده می شود؟!

 

سید حسن خمینی افزود: تحجر به معنای ناتوانی در همراهی با دنیای معاصر است. باید بپذیریم آینده دینی ما از راه تلفیق آشتی جویانه فرهنگ دینی با دنیای معاصر است و الّا همواره یک گام عقب هستیم؛ در حالی که فقه امام می گوید یک گام جلو باشید و دنیایتان را بشناسید.

 

وی در پایان گفت: توجه به عنصر زمان و مکان در اجتهاد، فتوای فراموش شده امام است. امروز، دوران دوگانه ی «یا در گذشته زندگی کنیم و یا از آن عبور کنیم» تمام شده و راه سومی باز شده است. ما با اجتهاد در احکام گذشته راهی برای آینده باز می کنیم و یک گام جلوتر حرکت می کنیم.

دوشنبه 4 اسفند 1399  8:09 AM
تشکرات از این پست
mohammad_43
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 8470
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:فتوای فراموش شده امام

 سید جان امام انقلابی...فرزندش احمد هم که پدر شما باشد هم انقلابی بود..آیا نوه ی آن امام هم انقلابی است؟/

اینکه تولیت امام راحل را گرفتی و ساکت ارام در مرقد امام جا خوش کردی. این همان عملی هست که می فرمایید.آیا از تریبون مرقد امام جمله ای هم از اقتصاد و مشکلات انقلاب پا برهنگان حرف زده اید. ...

کدام فتوا و ندا و شب نامه .و روزنامه و مجله ....حرف های اقتصادی شما را می نویسد که ما نمی توانیم بخوانیم...و اطلاعی از آن نداریم.

آیا به نظر پدر بزرگت  امام راحل و عظیم شان اهمیت هم می دهید...یا فقط از امام اخلاق می گویید...

شما هم که در طول این چند سال عجیب و عجیب سکوت کرده اید...بعد حرف از عمل امام می فرمایید.

چرا مثل سید حسن نصرالله به میدان نمی آید....اون در میدان جنگ نیست..ولی فرمانده اصلی جنگ ها است...چریک است همه جا حاضر است و و شجاع و نترس است ...او رفیق سردار سلیمانی است...شما رفیق چه کسی هستید...

شما در جنگ اقتصادی...حتی یک حرف نزده اید....از خودتان سوال کنید...امام از نوه اش راضی است...آیا شجاعت امام را دارید..تا بر سر نا اهلان این مملکت فریاید حسینی بلند کنید...

دوشنبه 4 اسفند 1399  8:22 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها