0

فایده ارتباط با خانواده همسر

 
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 5509
محل سکونت : یزد

فایده ارتباط با خانواده همسر

فایده ارتباط با خانواده همسر

بنام خدا

فایده ارتباط با خانواده همسر

برخورداری از حمایت‌های فکری، رشد اخلاقی، بالا رفتن امنیت‌خاطر و ... از اصلی‌ترین مزایای داشتن ارتباط اصولی با خانواده همسر است

لزوم بهره بردن از الگوهای صحیح ارتباطی با خانواده‌ها بعد از متاهل شدن بر هیچ فردی پوشیده نیست. وقتی دو نفر با هم ازدواج می‌کنند، در واقع گستره وسیعی از ارتباطات اجتماعی را تشکیل می‌دهند. بخش عمده‌ای از این روابط بین زن و شوهر و سپس اقوام، دوستان، آشنایان و بخشی هم به ارتباطات با خانواده‌‌ همسر برمی‌گردد. زوج ها نه تنها در شروع‌ زندگی‌مشترک باید به ارتباط خود با همسر شکل و جهت درستی بدهند، بلکه باید برای ساختن یک رابطه مناسب هم با خانواده خود و هم با خانواده همسر تلاش کنند. باید دوم، هم به دلیل شرایط دینی و عرفی است که در فرهنگ ما جاری است و هم به دلیل نیازهای روانی و اجتماعی   که زوج ها باید به آن پاسخ دهند. در این مطلب به برخی از فواید ارتباط با خانواده همسر اشاره خواهد شد.بدیهی است مطلب ما برای شرایط عادی نوشته شده است که دید و بازدید میسر است .

حفظ بهداشت روانی

سلامت روان، دو بُعد درونی و بیرونی دارد. در خیلی موارد فرد باید از درون بهداشت روانی خود را بالا ببرد ولی گاهی نیازمندیم که از بیرون شرایطی را برای برطرف کردن نیازهای روانی خود فراهم آوریم. در ارتباط با خانواده همسر، روابط و بده بستان‌های عاطفی که بین زوجین و خانواده طرف مقابل رخ می‌دهد، به صورت ناخودآگاه موجب ارتقای سلامت روان افراد می‌شود.

رشد اخلاقی خود

نگه‌داشتن احترام افراد بزرگ‌تر و مسن‌تر، یکی از محسنات اخلاقی است. زن یا شوهر در ارتباط با خانواده طرف مقابل به رشد اخلاقی و معنوی خود کمک می‌کنند و احساس رضایت‌شان از زندگی مشترک بیشتر خواهد شد.

ایجاد تنوع در زندگی

اصولا انسان نیازمند به زندگی اجتماعی است و در این میان رابطه با خانواده‌ها، یکی از سالم‌ترین شیوه‌ها برای پاسخ به این نیاز روانی است. زن و شوهر نیاز دارند که مواقعی را با افراد دیگر بگذرانند و شرایط متنوعی را برای زندگی خود به وجود آورند. خانواده همسر در این زمینه با توجه به رابطه عاطفی که با فرزند خودشان دارند، یک گزینه خوب برای دستیابی به این هدف محسوب می‌شوند.

یادگیری مهارت‌های ارتباطی

ارتباط با خانواده همسر به دلیل مسائل و نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد تا مشکل خاصی در آن به وجود نیاید، به صورت ناخودآگاه موجب رشد بیشتر الگوی ارتباطات و مهارت‌های زندگی در زن و شوهر می‌شود. مهارتی که لازمه محبوب شدن در محیط‌های کاری، دوستانه و ... است.

برخورداری از حمایت‌های فکری

حضور در کنار بزرگ ترها و افراد باتجربه‌تر به خصوص اگر آن‌ها بدون هیچ منتی دلسوز شما باشند، امکان برخورداری از مشورت‌های به جا و مفید و در نتیجه بهره‌مندی از حمایت‌های فکری‌شان را برای شما فراهم خواهد کرد. شرایط زندگی در این روزها، نیاز به این مسئله را بیشتر از گذشته کرده و مشورت کردن باعث می‌شود انسان، تصمیم‌های درست‌تری بگیرد.

بالا رفتن امنیت خاطر

تقریبا همه زوج ها در مسیر زندگی با بحران‌های متعددی روبه‌رو خواهند شد. زمانی که زن و شوهر بدانند همیشه کسانی در کنارشان هستند که در صورت لزوم می‌توانند پناهگاه امنی برای آن‌ها باشند، حسی از امنیت وارد زندگی آن‌ها می‌شود که به قرار گرفتن آن‌ها روی ریل خوشبختی، کمک خواهد کرد.

الگودهی به فرزندان

داشتن ارتباط درست با خانواده‌ها به فرزندان هم نحوه ارتباط سازنده با افراد دیگر و نیز تجربه زندگی اجتماعی سالم را بهتر و به صورت عملی آموزش می‌دهد. چنین اتفاقی باعث می‌شود فرزندان شما الگوی درستی در این زمینه داشته باشند.

عامل اصلی کشمکش‌ زوج ها با خانواده همسر

حالا که با فواید ارتباط با خانواده همسر آشنا شدید، باید بدانید بسیاری از مشکلات و کشمکش‌ زوج ها با خانواده همسر ناشی از شکل نگرفتن سالم مرزها بین آن‌هاست. ایراد کار بسیاری از همسران این است که می‌خواهند از بیرون از خانواده مرزهایشان را تقویت کنند. اگر همسران می‌خواهند مرزهای خانواده‌شان را تقویت کنند، در قدم اول لازم است که خودشان دست به کار شوند. مرزها در هر خانواده‌ای منحصر به فرد است و الگوی خاص خودش را دارد و متناسب با مقتضیات هر خانواده‌ای چیده می‌شود. ایجاد مرز با افراد بزرگ سال کاری دشوار است زیرا انتظارات نسل‌ها در مرزبندی خانوادگی متفاوت شده است. این موضوع را باید بپذیریم که ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که بخش زیادی از خانواده‌های بزرگ تر هنوز تحت تاثیر فرهنگ قبلی هستند و این موضوع، مدیریت این مسئله را نیازمند گفت‌و‌گو و مذاکره بیشتر با آن‌ها کرده است. نشانه‌های شکل نگرفتن این مرزها، جملات و مواردی از این قبیل است که در بحث‌های زن و شوهری می‌‌شنویم: «مامانم اینو خواسته و ما باید حتما انجامش بدیم»، «توی خونه ما زن حق کار کردن نداشت و این جا هم نباید باشه»، «تو حق نداری حرف مادر یا پدر من رو گوش ندی» و ... . در حالی‌که الگوی درست این است که این خانواده جدید بر اساس مقتضیات خود و با فهم شیوه‌های دو طرف به الگوی جدیدی دست یابد که ممکن است حتی در هیچ‌کدام از خانواده‌های قبلی وجود نداشته باشد. در این میان یکی از عوامل موثر در رسیدن به مفهوم خانواده جدید هم برای خود و هم برای خانواده‌ها، چیدن مرزهای مشخص است که با تلاش زوج ها، در دسترس خواهد بود.

منابع:

پایگاه تبیان،بخش خانواده و ازدواج

 روزنامه خراسان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

نویسنده : فهیمه میرزایی | کارشناس‌ارشد روان‌شناسی‌بالینی

جمعه 24 بهمن 1399  8:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها