0

ماجرای وجود یک تمساح در مرکز خریدِ غرب تهران چیست؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 7277
محل سکونت : اصفهان

ماجرای وجود یک تمساح در مرکز خریدِ غرب تهران چیست؟

ماجرای وجود یک تمساح در مرکز خریدِ غرب تهران چیست؟

 
ماجرای وجود یک تمساح در مرکز خریدِ غرب تهران چیست؟

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران جزئیاتی از وجود یک تمساح در مرکز خریدی در غرب تهران را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم، به تازگی عکسی در فضای مجازی منتشر شده که حکایت از نگهداری یک تمساح کوچک در یکی از مراکز خرید در غرب تهران دارد؛ در این عکس تمساح کوچکی در حوضچه‌ای کوچک نشان داده می‌شود.

محمد کرمی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم با اشاره به نگهداری این تمساح کوچک در مرکز خریدی در غرب تهران، اظهار کرد: این تمساح به شرکتی تعلق دارد که سال‌ها پیش مجوز خرید و فروش و نگهداری از گونه‌های خزندگان را از محیط زیست دریافت کرده است.

وی با تأکید بر اینکه شرکت نگهداری از این تمساح حدود 6 سال سابقه فعالیت در زمینه نگهداری از خزندگان و خرید و فروش آنها را دارد، گفت: این تمساح پیش از این در یک مرکز خرید، حوالی میدان تجریش نگهداری می‌شد، اما به دلیل اینکه این مرکز شرایط مناسبی برای نگهداری از این خزنده را نداشت، به یک باغ گل در ولنجک منتقل شد.

 

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران اضافه کرد: در حال حاضر این تمساح کوچک در مرکز خریدی در غرب تهران نگهداری می‌شود که در حال بررسی علت انتقال این خزنده از ولنجک به این مرکز خرید هستیم، زیرا تغییر محل نگهداری این حیوان بدون اطلاع محیط زیست تهران بوده است.

تصویری از تمساحی که گفته می‌شود در مرکز خریدی در غرب تهران مشاهده شده، البته خبرگزاری تسنیم این عکس را رد یا تأیید نمی‌کند.

بحران های محیط زیست , سازمان محیط زیست ,

کرمی همچنین تصریح کرد: قبلا شرکتی که مسئول نگهداری از این تمساح بوده، برای انتقال آن از باغ گل به این مرکز خرید، نامه‌‌ای به محیط زیست شهر تهران ارسال کرده بود، اما هنوز پاسخی به این نامه داده نشده است، بنابراین در حال بررسی موضوع چگونگی انتقال آن به این مرکز خرید و نیز شرایط نگهداری آن در مرکز خرید "اوپال" هستیم.

دوشنبه 22 دی 1399  9:42 AM
تشکرات از این پست
fardost
aftabm
aftabm
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 7277
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:ماجرای وجود یک تمساح در مرکز خریدِ غرب تهران چیست؟

وجود تمساح در دریاچه چیتگر به طور رسمی تکذیب شد/تشریح علت تعطیلی چیتگر

 
  • وجود تمساح در دریاچه چیتگر به طور رسمی تکذیب شد/تشریح علت تعطیلی چیتگر
 

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران وجود تمساح دریاچه چیتگر را به طور رسمی تکذیب کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم، طی روزهای اخیر تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که حکایت از وجود تمساح در حاشیه دریاچه چیتگر تهران داشت، که همین مسئله سبب شد تلاش‌هایی از سوی شهرداری تهران، محیط زیست شهر تهران، آتش‌نشانی و نیز یگان حفاظت محیط زیست استان تهران برای پیگیری، رد و یا تأیید این تصاویر انجام شود.

حالا، فاطمه برنا رئیس اداره محیط زیست شهر تهران در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به جزئیاتی از اقدامات انجام شده در این زمینه، اظهار کرد: در پی موضوع وجود یک تمساح در دریاچه چیتگر تهران، این موضوع توسط محیط زیست بررسی شد که در نهایت مورد تأیید قرار نگرفت.

وی در تشریح علت تأیید نشدن وجود تمساح در دریاچه چیتگر تهران از سوی محیط زیست، گفت: ما چندین مرحله پایش در محدوده دریاچه چیتگر داشتیم که در حال حاضر این موضوع اصولا تأیید نمی‌شود، به دلیل اینکه این جانور از آنجا که از نوع دوزیستان و خونسرد است، در صورتی که در دریاچه چیتگر وجود داشته باشد، نیاز دارد که در بازه‌های زمانی در کنار آب و خشکی حضور پیدا کند تا بتواند دمای بدنش را افزایش دهد.

 

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران تصریح کرد: متأسفانه ما علی‌رغم پیگیری‌های متعدد وجود تمساح و یا اصلا از خانواده این حیوان را در محدوده دریاچه چیتگر تهران مشاهده نکردیم، بعید می‌دانم که این حیوان در دریاچه چیتگر وجود داشته باشد.

برنا همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه بعضی افراد در این باره اظهارنظر کرده‌اند، مثلا معاون اجرایی طرح دریاچه چیتگر گفته که "تاکنونی شواهدی مبنی بر وجود تمساح مشاهده نشده، اما یک گونه‌ای هست که ممکن است شبیه به تمساح وجود دارد که شاید ماهی سرسوسماری باشد"، آیا این موجود در حال حاضر دریاچه چیتگر زندگی می‌کند و آیا ممکن است این شبهه ایجاد شده باشد؟، گفت: بله، انواع ماهیان در دریاچه چیتگر تهران وجود دارند و زندگی می‌کنند، حتی اردک‌ماهی و یا ماهی سرسوسماری، که اینها به دلیل اینکه جثه بزرگی دارند و در واقع پوزه‌شان شبیه پوزه تمساح هست، احتمال این وجود دارد که اشتباه گرفته شده باشند.

وی اضافه کرد: ضمن اینکه منشأ عکسی که در فضای مجازی منتشر شده مشخص و در عین حال تصویر نیز واضح نیست، قاعدتا خیلی بعید به نظر می‌رسد که تصویر این حیوان، تمساح باشد.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چه اقداماتی از سوی محیط زیست درباره احتمال وجود تمساح در دریاچه چیتگر انجام شده است؟، افزود: چندین مرحله یگان حفاظت محیط زیست شهر تهران از دریاچه پایش داشتند و علاوه بر محیط زیست، آتش‌نشانی منطقه و در عین حال شهرداری هم اکیپ‌هایی را به منطقه اعزام کرده‌اند، شهرداری نیز اقدام به طعمه‌گذاری کرده و براساس اقداماتی که انجام شده تاکنون چیزی از وجود تمساح در دریاچه چیتگر مشاهده نشده است، به نظر می‌رسد که چنین گونه‌ای در دریاچه چیتگر وجود ندارد.

برنا همچنین درباره خبرِ اسکن دریاچه چیتگر و در پاسخ به این پرسش که آیا این اقدام از سوی محیط زیست بوده و اینکه اصولا این خبر را تأیید می‌کنید؟، گفت: اسکن دریاچه چیتگر از سوی محیط زیست انجام نشده است، شاید از سوی شهرداری این کار صورت گرفته است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه "آیا در حال حاضر محدودیت تردد در حاشیه دریاچه چیتگر وجود دارد؟، اظهار کرد: محدودیت ترددی که در دریاچه چیتگر لحاظ شده، نه به خاطر احتمال وجود تمساح، بلکه طبق تصمیمات ستاد ملی مقابله با کروناست.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا شما به طور قاطع به عنوان محیط زیست شهر تهران، وجود تمساح در دریاچه چیتگر را تکذیب می‌کنید و تأیید نمی‌کنید؟، خاطرنشان کرد: ما در محیط زیست شهر تهران این موضوع را تأیید نمی‌کنیم، چون مشاهدات، زیستگاه و شرایط زیستی این گونه، اجازه نمی‌دهد که در محدوده دریاچه چیتگر زندگی کند.

دوشنبه 22 دی 1399  9:44 AM
تشکرات از این پست
fardost
fardost
fardost
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 666
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:ماجرای وجود یک تمساح در مرکز خریدِ غرب تهران چیست؟

عجیبه باغ وحش تهران انگارتمساحاش فراری شدن!!

چهارشنبه 24 دی 1399  8:10 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها