0

ویتامینD2 وD3 چه فرقی با هم دارند؟

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

ویتامینD2 وD3 چه فرقی با هم دارند؟

 
بیش از 90% مردم ما از کمبود ویتامین D رنج می برند و بسیاری از افراد زمانی متوجه این مسئله می شوند که به بیماری دچار شده اند.

تفاوت بین ویتامینD2 وD3 چیست ؟

ویتامینD انواع متفاوتی دارد، این ویتامین خانواده ای از مواد مغذی است که ساختار شیمیایی مشابهی با یکدیگر دارند. در رژیم غذایی رایج ترین نوع ویتامینD، ویتامین D2وD3 می باشد درحالی که این دو ویتامین از یک خانواده هستند اما از چند روش با یک دیگر متفاوت هستند. تحقیقات نشان می دهند که ویتامینD2 در افزایش سطح خون ویتامینD کم تر از ویتامینD3 موثر است. در این قسمت از نمناک به بررسی تفاوت اصلی بین ویتامینD2 وD3 می پردازیم: 

تفاوت ویتامین d2 و d3

ویتامین Dچیست ؟

این ویتامین محلول در چربی است و باعث تقویت جذب کلسیم، تنظیم رشد استخوان و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. پوست نیز این ویتامین را از طریق نور خورشید تامین می کند.

منابع غذایی که شامل این ویتامین می شوند عبارتند از:

ماهی های چرب، روغن ماهی، زرده تخم مرغ، کره و جگر. بااین وجود دریافت مقادیر کافی از این ویتامین دشوار است زیرا منابع غنی طبیعی کمیاب هستند. خوشبختانه بسیاری از تولید کنندگان مواد غذایی آن را به محصولات خود به ویژه شیر، مارگارین و غلات صبحانه اضافه می کنند. مصرف مکمل آن ها نیز محبوب و رایج می باشد. 

برای جلوگیری از کمبود این ویتامین باید به طور مرتب غذاهای حاوی ویتامینD مصرف کرد، نور خورشید دریافت کرد و مصرف مکمل ها را در اولویت قرار داد. از آن جا که ویتامینD محلول در چربی است بهتر است مکمل هایی بر پایه روغن انتخاب کنید و یا آن ها را با مواد غذایی که حاوی مقداری چربی هستند مصرف کنید.

منابع غذایی

ویتامینD به دو شکل اصلی وجود دارد:

 •  ویتامین D2 ( ارگوکلسی فرول )
 •  ویتامین D3 ( کالی کلسی فرول ) 

ویتامینD3 از منابع حیوانی و ویتامین D2 از منابع گیاهی یافت می شود.

برخی از منابع ویتامینD2 عبارتند از:

 •  قارچ ( رشد یافته در نور ماوراء بنفش )
 •  غذا های غنی شده
 •  برخی از مکمل های رژیمی

از آن جا که ویتامین برای تولید ارزان تر است بیشتر در غذاهای غنی شده یافت می شود. 

ویتامین D3در پوست تامین می شود. پوست هنگام قرارگیری در معرض نور خورشید ویتامینD3 جذب می کند. بطور خاص تشعشع ماوراء بنفشB از نور خورشید باعث ایجاد ویتامینD3 از ترکیب 7-دهیدروکلسترول در پوست خواهد شد.

فرایندی مشابه این امر در گیاهان و قارچ ها اتفاق می افتد، جایی که نور ماوراء بنفشB منجر به تشکیل ویتامین D3 از ارگسترول می شود ترکیبی در روغن های گیاهی یافت می شود.

اگر مرتبا بیرون از منزل هستید، سعی کنید مدت کمی را بدون ضدآفتاب باشید تا تمام ویتامینD مورد نیاز خود را دریافت کنید. با این وجود توجه داشته باشید که زمان زیادی را بدون ضد آفتاب در آفتاب نگذرانید. این امر به ویژه در افرادی که پوست روشنی دارند صدق می کند. آفتاب سوختگی عامل خطر اصلی ابتلا به سرطان پوست می باشد.

برخلاف ویتامین Dرژیم غذایی، شما می توانید از ویتامین D3 تولید شده در پوست خود استفاده کنید. گفته می شود بسیاری از مردم نور خورشید کم تری دریافت می کنند و یا در کشورهایی زندگی می کنند که نور خورشید در دسترس نیست به همین منظور لازم است از منابع غذایی غنی از ویتامین Dمصرف کنند.

  ویتامین D

ویتامینD3 در بهبود وضعیت ویتامین Dموثر است.

هر دو بطور موثری در جریان خون جذب می شوند با این وجود کبد آن ها را بصورت متفاوتی متابولیز می کند. کبد ویتامینD2 را به25- هیدروکسی ویتامینD2 و ویتامین D3 را به25- هیدروکسی ویتامینD3 متابولیز می کند. این دو ترکیب در کل به عنوان کلسی فدیول شناخته می شوند. کلسی فدیول شکل اصلی گردش خون ویتامینD است به همین دلیل پزشک برای ارزیابی وضعیت ویتامینD میزان کلسی فدیول را اندازه گیری خواهد کرد. با این حال بنظر می رسد ویتامین D2نسبت به مقدار برابری ازD3 کلسی فدیول کم تری داشته باشد.

اکثر مطالعات نشان می دهد که ویتامینD3 در افزایش سطح کلسی فدیول خون در مقایسه با ویتامینD2 موثر است به عنوان مثال یک مطالعه در32 خانم مسن نشان داد که یک دوز ویتامین D3 تقریبا دوبرابر ویتامینD2 در افزایش سطح کلسی فدیول موثر است. اگر از مکمل های ویتامینD استفاده می کنید ویتامینD3 را انتخاب کنید. 

_مکمل های ویتامین D2ممکن است کیفیت پایینی داشته باشند. براساس نظر دانشمندان مکمل های ویتامین D2از کیفیت پایینی نسبت به مکمل هایD3 برخوردار هستند. در حقیقت مطالعات نشان می دهد ویتامین D2 نسبت به رطوبت و نوسانات دما حساس هستند به همین دلیل ممکن است با گذشت زمان از بین بروند.

اگرچه هنوز این امر در رابطه با سلامتی انسان ناشناخته است اما هیچ مطالعه ای پایداری ویتامینD2 وD3 محلول در چربی را مقایسه نکرده است. به همین دلیل کافی است مکمل ویتامینD2 خود را در دمای اتاق ، مکانی خشک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

 تاثیر ویتامین دی 

چگونه می توان تاثیر ویتامینD را ارتقا بخشید ؟

خوشبختانه راهکاری زیادی وجود دارد که از طریق آن می توان تاثیر ویتامینD خود را ارتقا بخشید که برخی از آن ها عبارتند از:

 • قارچی را انتخاب کنید که تحت نور ماوراء بنفش رشد کرده باشد.
 • مکمل های روغن ماهی چون روغن کبد ماهی کاد را انتخاب کنید.
 • دوبار در هفته ماهی های چرب بخورید.
 • شیر یا آب پرتغالی انتخاب کنید که غنی شده از ویتامینD باشد.
 • کره و تخم مرغ مصرف کنید.
 • اگر ممکن است حداقل نیم ساعت در روز در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. 

اگر مکمل های ویتامینD را مصرف می کنید از میزان بالا استفاده نکنید یعنی 100 میکرو گرم در روز برای بزرگسالان کافی است.

طبق اعلام موسسه پزشکی میزان مجاز توصیه شده روزانه 10-20 میکرو گرم است اما دوزهای مکمل رایج بین 25- 50 میکروگرم در روز توصیه می شوند.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

یک شنبه 14 دی 1399  12:46 PM
تشکرات از این پست
avaaa98
avaaa98
کاربر جدید
تاریخ عضویت : آذر 1399 
تعداد پست ها : 18

پاسخ به: ویتامینD2 وD3 چه فرقی با هم دارند؟

حتما درمورد خطرات مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین دی هم توضیح بدین.

ممنون بابت اشتراک گذاری این مطلب عالی!!

یک شنبه 14 دی 1399  1:01 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به: ویتامینD2 وD3 چه فرقی با هم دارند؟

عوارض ویتامین دی : آیا مصرف بیش از حد ویتامین D به شما آسیب می رساند؟

تعداد کمی از غذاها، حاوی ویتامینD هستند؛ به همین دلیل، بسیاری از افراد از مکمل‌های آن استفاده می‌کنند. استفاده‌ی طولانی مدت از این مکمل‌ها، می‌تواند با عوارض جانبی مختلفی همراه باشد؛ هر چند این امر به ندرت اتفاق می‌افتد. برای پیشگیری از عوارض ویتامین دی بر اثر مصرف زیاد، لازم است نحوه‌ی صحیح مصرف این ویتامین را شناخته و با عوارض احتمالی مصرف بیش از حد آن آشنا شوید.

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین دی

در این مطلب ابتدا نقش ویتامین D در بدن را بررسی می کنیم و سپس عوارض جانبی مصرف بیش از حد آن را باهم مرور خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید…

نقش ویتامین D در بدن

ویتامین Dدر حمایت و پشتیبانی از چند فرایند بدن، نقشی اساسی دارد. این فرایندها عبارتند از:

 • جذب و تنظیم میزان کلسیم، منیزیم و فسفات
 • مستحکم شدن، رشد و ترمیم استخوان‌ها
 • رشد و بازسازی سلولی
 • عملکرد سیستم ایمنی
 • عملکرد عصب و عضله

در مورد این که چه میزان مصرف ویتامین D برای سلامتی بدن ضروری است، اتفاق نظری وجود ندارد. نیاز روزانه‌ی هر فرد به این ویتامین، به عوامل فردی از جمله سن، جنس و وضعیت سلامتی او بستگی دارد.

بسیاری از افراد با قرار گرفتن در معرض آفتاب، به میزان کافی ویتامین D دریافت می‌کنند. نور خورشید تنها منبع ویتامین D نیست و برخی غذاها و مکمل‌ها نیز میزان آن را در بدن افزایش می‌دهند.

عوارض جانبی مکمل‌های ویتامین D چیست؟

پزشکان معتقدند وجود حداقل ۲۰ نانوگرم از این ویتامین در هر میلی لیتر خون، کافی است. اگر سطح آن از ۵۰ نانوگرم در میلی لیتر بالاتر رود، ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد.

با این حال، نتایج به دست آمده از بیش‌تر تحقیقات نشان می‌دهد که آستانه‌ی مسمومیت ویتامینD، نسبتاً بالا بوده و حدود ۲۰۰ تا ۲۴۰ نانوگرم در میلی لیتر است.

افرادی که سطح ویتامین D خون آن‌ها در این محدوده باشد، معمولاً در طول روز بین ۱۰،۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ واحد بین المللی (IUs) از این ویتامین، مصرف می‌کنند.

در ادامه، برخی از جدی‌ترین عوارض جانبی مرتبط با مصرف بیش از حد ویتامین D را بیان می‌کنیم.

۱٫ هایپرکلسمی (افزایش کلسیم خون)

بیش‌تر عوارض ویتامین دی به مقدار زیاد که باعث مسمومیت می‌شود، مربوط به هایپرکلسمی است. هایپرکلسمی، به معنی وجود کلسیم بیش از حد در خون است. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که بیش از ۱۰٫۴۰۰ نانوگرم کلسیم در هر میلی لیتر خون وجود داشته باشد. محققان اغلب این آستانه را به صورت ۱۰٫۴ میلی گرم کلسیم در هر دسی لیتر خون یا ۰٫۱۰۴ میلی گرم در هر میلی لیتر، بیان می‌کنند.

بین ویتامین D و کلسیم، رابطه‌ی تنگاتنگی وجود دارد. وجود مقادیر زیادی متابولیت‌های ویتامین D در خون، باعث افزایش میزان کلسیم جذب شده توسط روده می‌شود.
وجود مقادیر بالای متابولیت‌های ویتامینD، همچنین می‌تواند باعث افزایش آزاد شدن کلسیم از استخوان‌ها به جریان خون شود.

۲٫ حالت تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها

بسیاری از عوارض جانبی مصرف بیش از حد ویتامین D، مربوط به وجود کلسیم بیش از حد در خون است. این موارد شامل تهوع، استفراغ و کاهش اشتها می‌شود. با این حال، ممکن است این علائم در همه‌ی افرادی که سطح کلسیم بالا داشته باشند، بروز نکند.

مطالعه‌ای روی ۱۰ نفر که پس از مصرف ویتامین D با دوز بالا (برای جبران کمبود ویتامین D) سطح کلسیم خون‌شان بسیار بالا رفته بود، انجام شد. چهار نفر از این افراد، حالت تهوع و استفراغ را تجربه کرده و سه نفر نیز اشتهایشان را از دست داده بودند.

پاسخ‌های مشابه به دوزهای بسیار بالای ویتامین D در مطالعات دیگر نیز گزارش شده است. خانمی پس از مصرف نوعی مکمل (که مشخص شد ویتامین D آن، ۷۸ برابر بیش‌تر از میزان ذکر شده روی برچسب بوده است) حالت تهوع و کاهش وزن را تجربه کرد.

۳٫ معده درد، یبوست یا اسهال

معده درد، یکی از عوارض مصرف ویتامین دی بیش از حد است

درد معده، یبوست و اسهال، از مشکلات شایع گوارشی بوده که غالباً با عدم تحمل مواد غذایی یا سندرم روده‌ی تحریک پذیر مرتبط هستند. با این حال، این علائم می‌توانند نشانه‌ی بالا رفتن سطح کلسیم ناشی از مسمومیت با ویتامین D نیز باشند.

علائم ذکر شده ممکن است در افرادی که دوزهای بالای ویتامین D را برای جبران کمبود این ویتامین دریافت می‌کنند، ایجاد شود. به نظر می‌رسد که پاسخ بدن به این علائم (مانند سایر علائم) حتی هنگامی که سطح ویتامین D خون به میزان یکسان بالا رود، برای افراد مختلف، متفاوت باشد.

۴٫ آسیب کلیه

یکی دیگر از عوارض ویتامین دی زیاد آسیب کلیه است. کلسیم بیش از حد در جریان خون، می‌تواند به فسفات متصل شده و رسوب‌هایی کریستالی را تشکیل دهد؛ این رسوبات در بافت‌های نرم بدن ذخیره می‌شوند. این کریستال‌ها با توجه به موقعیت، تعداد و اندازه، می‌توانند باعث آسیب بافتی و در نهایت آسیب‌ دیدگی اعضای بدن شوند.

کلیه، به دلیل داشتن نقش فیلتر و مجاری بسیار کوچک آن، در برابر رسوبات کلسیم بسیار آسیب پذیر است. هنگامی که رسوب کلسیم در بافت کلیه گیر می‌کند، ممکن است نفروکلسینوز رخ دهد. اگر این وضعیت شدید باشد، می‌تواند باعث آسیب دائمی کلیه و در نهایت نارسایی کلیوی شود.

۵٫ ضربان قلب نامنظم و حمله‌ی قلبی

هایپرکلسمی شدید می‌تواند توانایی عملکرد سلول‌های قلب را کاهش یا تغییر دهد. در صورت ابتلا به هایپرکلسمی شدید، اغلب در ضربان قلب، بی نظمی رخ می‌دهد.
میزان کلسیم یا فسفات بسیار بالا در خون، ممکن است در عروق یا دریچه‌های قلب، رسوب کلسیم یا پلاک ایجاد کند.

در سال ۲۰۱۲، پزشکان گزارش کرده‌اند خانمی ۷۰ ساله که تزریق کلسیم را به میزان ۸۰،۰۰۰ واحد در روز به مدت ۳۰ روز انجام داده بود، هایپرکلسمی و بلوک کامل قلبی را تجربه کرده و به دستگاه ضربان ساز دائمی نیاز پیدا کرد.

۶٫ کاهش تراکم استخوان

از آن جایی که ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان دارد، دریافت مقدار کافی از آن جهت حفظ استخوان‌های قوی، برای بدن بسیار مهم است. با این حال، ویتامین D بیش از حد نیز می‌تواند برای سلامتی استخوان ها مضر باشد و کاهش تراکم استخوان‌ یکی از عوارض ویتامین دی بیش از حد است.

اگرچه بسیاری از علائم ویتامین D بیش از حد، به سطح بالای کلسیم خون نسبت داده می‌شود، اما برخی از محققان معتقدند دوز بسیار بالای این ویتامین ممکن است منجر به کمبود ویتامین K2 در خون شود.

یکی از مهم‌ترین کارکردهای ویتامین K2، نگه داشتن کلسیم در استخوان‌ها و خارج کردن آن از خون است. اعتقاد بر این است که مقادیر بسیار زیاد ویتامین D ممکن است فعالیت ویتامین K2 را کاهش دهد.

برای محافظت بدن در برابر کاهش تراکم استخوان، از مصرف بیش از حد مکمل‌های ویتامین D خودداری کرده و از مکمل ویتامین K2 استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید غذاهای سرشار از ویتامین K2 (مانند لبنیات و گوشت ارگانیک) را مصرف کنید.

۷٫ کمبود آب بدن

یکی دیگر از عوارض ویتامین دی بیش از حد، کمبود آب بدن است. افزایش سطح ویتامین دی و به دنبال آن، افزایش سطح کلسیم در خون می‌تواند به توانایی کلیه‌ها در تغلیظ ادرار آسیب رساند. این امر می‌تواند به تولید و دفع مقدار زیادی ادرار به شکل غیرمعمول منجر شده که به آن پر ادراری گفته می‌شود.

محققان درباره‌ی علت این اتفاق، کاملاً مطمئن نیستند. یکی از نظریات موجود این است که مقادیر بالای کلسیم باعث کاهش اثرات هورمون‌های آنتی دیورتیک (ضد ادرار) می‌شود. این هورمون‌ها، باعث افزایش حفظ آب توسط کلیه‌ها شده و هورمون‌های کم‌تر ممکن است منجر به تولید مقادیر بیش‌تری از ادرار رقیق شوند.

هنگامی که بدن، مقدار زیادی ادرار رقیق را دفع کند، آب و الکترولیت فراوانی را از دست خواهد داد. به همین دلیل اگر فرد به مسمومیت ویتامین D مبتلا شود، ممکن است در معرض کم آبی بدن قرار گیرد.

۸٫ پانکراتیت (التهاب لوزالمعده)

هایپرکلسمی می‌تواند باعث پانکراتیت حاد شده که به معنای التهاب لوزالمعده است.

در سال ۲۰۱۷، محققان گزارشی از ویژگی‌ها و درمان آسیب حاد کلیه ناشی از مسمومیت با ویتامین D منتشر کردند. آن‌ها تجربیات ۱۹ نفر که دچار مسمومیت شده بودند را مطالعه کردند. هر کدام از این افراد به طور متوسط ۶ میلیون واحد ویتامین را در مدت ۱ تا ۳ ماه مصرف کرده بودند. بررسی‌ها نشان داد که دو نفر از ۱۹ نفر، پانکراتیت حاد را به عنوان عارضه، تجربه کرده‌اند.

۹٫ آسیب ریه

آسیب ریه یکی از عوارض مصرف بیش از حد ویتامین دی است

یکی دیگر از عوارض ویتامین دی بیش از حد، آسیب ریه است. هنگامی که مقادیر زیاد کلسیم و فسفات موجود در خون برای تشکیل کریستال‌ها به هم متصل می‌شوند، در بافت‌های نرم رسوب می‌کنند. این کریستال‌ها به خصوص در اندام‌هایی با بافت نرم که به عنوان فیلتر عمل کرده (مانند ریه‌ها)، رسوب می‌کنند.

اگر میزان زیادی از رسوبات املاح کلسیم یا کلسیفیکاسیون نا به جا در ریه‌ها وجود داشته باشد، ممکن است عملکرد این اندام، مختل شود.

عوارض جانبی ویتامین D چقدر شایع است؟

ممکن است بسیاری از افراد، دوز بالای مکمل ویتامین D را مصرف کرده و میزان عوارض جانبی مضر آن نسبتاً کم باشد. اما، مصرف طولانی مدت یا بیش از حد ویتامین D از طریق مکمل‌ها یا مواد غذایی، می‌تواند با عوارض جانبی مضری همراه باشد. بدن، این ویتامین را در بافت‌های چربی ذخیره کرده و ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد تا اثرات مسمومیت با ویتامین D کاملاً از بین برود.

از سوی دیگر، برخی از فرمولاسیون‌های تجویزی، حاوی ترکیبی از ویتامین D و کلسیتریول هستند. اگر با مصرف این ترکیب به مسمومیت با ویتامین D مبتلا شوید، معمولاً طی چند روز بهبود می‌یابید؛ چرا که کلسیتریول به سرعت در بدن تجزیه می‌شود.

علائم مصرف بیش از حد ویتامین D

در صورت مصرف بیش از حد ویتامین D طی چند روز، حداقل دو مورد از این علائم را تجربه خواهید کرد:

 • خستگی مفرط غیر قابل توضیح و بی دلیل
 • کاهش اشتها و از دست دادن وزن
 • یبوست
 • خشکی دهان
 • پوستی که پس از نیشگون گرفتن، آهسته به حالت عادی باز می‌گردد
 • افزایش تشنگی و تکرر ادرار
 • سردرد مداوم
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش رفلکس‌ها
 • سردرگمی و عدم تطابق زمان و مکان یا مشکل در تفکر
 • ضربان قلب نامنظم
 • ضعف عضلات و کاهش تونوس ماهیچه‌ها (انقباض خفیف و پیوسته عضلات اسکلتی که باعث حفظ شکل ظاهری بدن می‌شود)
 • تغییر در راه رفتن

در صورت ابتلا به مسمومیت شدید یا مزمن ویتامینD ، ممکن است شاهد علائم تهدید کننده‌ی حیات باشید. این علائم عبارتند از:

 • کم آبی شدید بدن
 • فشار خون بالا
 • رشد آهسته
 • مشکل در تنفس
 • از دست دادن موقتی هوشیاری
 • نارسایی قلبی و حمله‌ی قلبی
 • سنگ کلیه و نارسایی کلیوی
 • از دست دادن شنوایی
 • وزوز گوش (زنگ زدن گوش)
 • پانکراتیت (التهاب لوزالمعده)
 • زخم معده
 • کما

نکات مهم

عوارض ویتامین دی بیش از حد و مسمومیت ویتامین D می‌تواند طیف گسترده‌ای از علائم را ایجاد کرده که بدن هر فرد ممکن است واکنش متفاوتی داشته باشد.

اگر به مدت طولانی یا در مقادیر بیش از حد، مکمل‌های ویتامین D مصرف کرده باشید، بیش‌تر در معرض خطر مسمومیت قرار دارید. این امر می‌تواند باعث افزایش سطح ویتامین D در خون شود.

خطر ابتلا به عوارض جانبی پس از جذب ویتامین D از رژیم غذایی یا قرار گرفتن در معرض آفتاب، بسیار اندک است.

شما چقدر به مصرف ویتامین D در رژیم غذاییتان توجه دارید؟ آیا محصولات طبیعی حاوی این ویتامین را مصرف کرده یا از مکمل‌ها استفاده می‌کنید؟ تا به حال دچار عوارض ویتامین دی بیش از حد یا مسومیت ویتامین D شده‌اید؟ تجربیات‌تان را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

یک شنبه 14 دی 1399  1:07 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها