0

کاهش استرس کودکان در آموزش آنلاین، از زبان مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

 
saraalighanbari1360
saraalighanbari1360
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 9411
محل سکونت : fars

کاهش استرس کودکان در آموزش آنلاین، از زبان مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

کاهش استرس کودکان در آموزش آنلاین، از زبان مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

اضطراب کودکان در مورد آموزش آنلاین تا حدی طبیعی است، زیرا کودکان به این روش جدید یادگیری عادت ندارند و نگرانی والدین نیز می ‌تواند در کودکان تأثیرگذار باشد. به دلیل استرس، والدین ممکن است تغییرات رفتاری مانند مشاجرات بیش از حد، مخالفت یا سرپیچی را در فرزند خود مشاهده کنند و عقب افتادن بعضی کودکان از یادگیری دروس امری دور از انتظار نیست.

کاهش استرس کودکان در آموزش آنلاین، از زبان مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز 

در این شرایط والدین می‌ توانند با بهره‌ گیری از نکات زیر به کودک کمک کنند تا با استرس ‌های سال تحصیلی جدید کنار بیاید:

با فرزند خود مهربان باشید

والدین باید با کودک مهربان بوده و آنها را درک کنند تا با این روش آموزش جدید سازگار شوند. نکته دیگری که به والدین توصیه می‌کنیم در شرایط آموزش فعلی رعایت کنند این است که به هیچ عنوان کودکتان را به دلیل عدم‌ یادگیری سرزنش نکنید.

به کودک استراحت دهید

بچه ‌ها در کنار درس خواندن، نیاز به استراحت دارند و والدین باید در‌ عین‌ حال که شرایط را برای آموزش مجازی فراهم می ‌کنند، به همان ترتیب به نیازها و خواسته های کودک توجه کرده و به آنها گوش فرا دهند.
عوامل حواس پرتی را از کودک دور کنید

هر چیزی که باعث حواس ‌پرتی کودک می ‌شود را رفع کنید؛ از باز بودن پنجره و گرم بودن بیش از حد اتاق گرفته تا هر چیز دیگری که می‌ تواند تمرکز او را کاهش دهد. بهتر است از فرزندتان سؤال کنید و ببینید دوست دارد در کدام محل آموزش آنلاین را شروع کند؛ اتاق خواب یا پذیرایی، پشت میز یا روی زمین، حتی گاهی حضور والدین در کنار کودک می ‌تواند باعث استرس و عدم ‌یادگیری او شود؛ در چنین شرایطی توصیه می ‌کنیم والدین تا حد امکان از دور به کودک نظارت داشته و هنگام تدریس کنار او ننشینند تا حس ترس و خجالت بر او غالب نشود.

ترس و نگرانی خود را به فرزندتان انتقال ندهید

در اغلب موارد کودک هیچگونه ترس و نگرانی از رفتن به مدرسه با رعایت پروتکل بهداشتی و آموزش مجازی را ندارد، اما ترس و اضطراب والدین باعث می ‌شود کودک تصور کند سال تحصیلی سختی را در پیش دارد. یکی از نکات مهمی که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که در حضور کودک، چیزی از سختی ‌ها و مشکلات درس خواندن از طریق فضای مجازی نگویند و با استفاده از این روش‌ ها، کودک را برای مواجه با شرایط جدید آماده کرده و با حمایت و راهنمایی ‌هایشان او را تشویق به درس خواندن در چنین شرایطی کنند.

گفتگوی آزاد داشته باشید

فرزند خود را تشویق کنید تا احساسات خود را ابراز کند. صبور باشید و او را درک کنید زیرا کودکان می توانند واکنش‌های مختلفی نسبت به استرس داشته باشد. او را تشویق کنید تا در مورد موضوعی که باعث استرس ‌او شده صحبت کند و سعی کنید بدون واکنش منفی، با دلگرمی دادن به او نگرانی ‌هایش را رفع کنید؛ اگر کودکتان می ‌گوید: «می ‌ترسم نمره ‌ام پایین شود»، در جواب به او بگویید: «من می ‌دانم که تو درس‌ هایت را خوب متوجه می‌ شوی، حتی اگر نمره ‌ات پایین شود.» یا اگر کودکتان استرس نحوه یادگیری در فضای مجازی را دارد، به جای دعوا، تحقیر و سرزنش کردن، او را راهنمایی کنید که کلاس مجازی را درست مثل کلاس حضوری در نظر بگیرد، خوب به صحبت‌های معلم گوش کند و اگر جایی عقب افتاد یا چیزی را متوجه نشد، بدون خجالت سوال کند.

به کودکتان اجازه دهید با تماس تصویری با دوستانش ارتباط برقرار کند

یکی دیگر از عوامل استرس، دور شدن کودک از همکلاسی‌ ها است. کودک در این فضای آموزشی احساس می‌ کند از تفریح و ارتباط با دوستانش محروم شده است. اگرچه ممکن است دیدار حضوری کودک با دوستانش خطرناک باشد اما می‌ توانیم به کودک اجازه دهیم تا به صورت آنلاین با آنها تعامل کند. تماس تصویری اغلب بهترین وسیله برای برقراری ارتباط و راهی عالی برای گذراندن اوقات اجتماعی، بدون خطر انداختن خود و دیگران است.

از مزایای آموزش آنلاین برای فرزندتان بگویید

بازگو کردن مزایای این روش آموزشی می ‌تواند به کودکان کمک کند تا با استرس ناشی از آموزش آنلاین کنار بیایند. برای کاهش استرس کودک می ‌توانیم به او بگوییم که: «در آموزش آنلاین برخلاف آموزش حضوری امکان ضبط تدریس معلم وجود دارد؛ بنابراین اگر جایی از درس را متوجه نشدی می ‌توانیم بعد از کلاس، مجدد ویدیو را با هم ببینیم و رفع اشکال کنیم. همچنین در این روش می ‌توانی اشکالات و سؤالاتت را بنویسی و برای معلمت ارسال کنی تا به سؤالت پاسخ دهد.» همچنین مدت زمان کوتاه، آزادی، انعطاف ‌پذیری و نبود رفت‌ و آمد به مدرسه در سرما و گرما و ترافیک از دیگر مزایای کلاس آنلاین است که می توانید برای فرزندتان توضیح دهید./عبداللهی

دکتر «لعیا احمدزاده»، مدیرگروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

یک شنبه 14 دی 1399  12:27 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها