0

مدیریت خدمات آی تی چگونه انجام می شود؟

 
meysam2126
meysam2126
کاربر جدید
تاریخ عضویت : مهر 1399 
تعداد پست ها : 2
محل سکونت : تهران

مدیریت خدمات آی تی چگونه انجام می شود؟

آیا رئیس سرویس ها IT در عصری که یوزرها از توان و اختیار متعددی برخوردارند، هنوز کاربرد دارااست؟

در ده سال ۸۰ میلادی، دولت بریتانیا از همت ضعیف قسمت IT خویش دلسرد گردیده بود. بریتانیا برای حل این اختلال، گروه مقررات مخصوصی را برای مدیر IT تدوین کرد. این قانون ها دربرگیرنده این اصل بود که نصیب‌های IT جای این که به آسانی تیم‌ای از ماشین‌آلات را فعال‌سازی نمایند، بایستی به همیاران خویش نیز سرویس ها بدهند؛ خدماتی که به آنها یاری دهد با استعمال از تکنولوژی داده ها سود‌وری کاری خویش را ارتقا دهند.

این ضوابط، مبنای صورت‌گیری کتابخانه زیرساخت IT یا این که ITIL شد که می‌قدرت ذکر کرد تاثیرگذار‌ترین گروه ورقه ها در مدیر IT بود. ITIL مبنای رئیس سرویس ها IT را صورت میدهد تا IT به سیرتکامل‌ای اداره گردد که گویی یک کسب‌وکار جداگانه میباشد و با یوزرها خویش طوری خلق می‌نماید که گویی آنها مشتری می‌باشند.

 

ITIL مبنای رئیس سرویس ها IT را صورت می دهد تا IT به سیرتکامل‌ای اداره خواهد شد که گویی یک کسب‌وکار جدا میباشد و با یوزرها خویش طوری کردار می‌نماید که گویی آن ها مشتری میباشند.

 

ولی ITIL در زمان‌ای ساخت شد که قسمت IT برای گزینش تکنولوژی، انتصاب و مدیر آن، زیر در دست گرفتن حالت محیطی بود.

در حالتی‌که بگوییم نصیب‌های IT امروز نقش در اختیار گرفتن‌کننده خویش را کاملا از دست داده‌اند و در قبال قسمت کسب‌وکار و یوزرها پایانی نسبت به ۳۰ سال قبل استقلال بیشتری به دست آورده‌اند، شاید اغراق کرده باشیم. در حالتی‌که یک واحد کسب‌وکار اپ‌های «برنامه تحت عنوان سرویس ها» یا این که SaaS خویش را تعیین نماید، عمل چندان عجیبی انجام نداده میباشد. همینطور خیره کننده وجود ندارد که یک کارمند در دفتر کار خویش از تلفن همراه هوشمند یا این که لپ‌تاپ فردی استعمال نماید.

در‌این حالت، آیا نصیب IT که در اکثری از این مورد ها سرویس ها ارائه نمی‌نماید، میتواند عادت‌های خویش را تحت عنوان خدمت‌دهنده همچنان نگهداری نماید؟ آیا رئیس سرویس ها IT در مجموع و ITIL به صورت خاص، هنوز مطلوب تلقی می گردند؟ به لحاظ می رسد جواب به‌این سوال ها به‌این بستگی داراست که‌این دو مقوله چه‌طور بکار گرفته می گردند.

تعجبی ندارد که بعضی از اصول و فرآیندهای پیشنهادی، در زمان زیرساخت‌های خودکار‌سازی گردیده و زمان سیاست «خودابزاری» یا این که‌‌ به عبارتی «ابزار خویش را بیاورید» (که BYOD هم شناخته می شود و پدیده‌ای میباشد که در آن کارکنان مجاز به به کار گیری از طاقت فرسا‌افزار و قابل انعطاف‌افزارهای فردی خویش در دفتر کار می باشند) مضمون‌ و تناسبی ندارند.

آن دسته از نصیب‌های IT که به متن ضابطه ITIL استناد می‌نمایند، ممکن میباشد همت کنند خویش را با نحوه‌های نو و انعطاف‌پذیر ارائه تکنولوژی سازگار نمایند. البته از آنجایی که تکنولوژی به صورت فزاینده‌ای از منابع متنوع داخلی و فرنگی ارائه می شود، اصل فعالیت کردن برای مراقبت سرویس ها اثر گذار و دارای انسجام برای پرسنل، هیچ‌گاه متناسب نبوده میباشد.

 

ITIL و ابر

ITIL در طی سالیان میلیون‌ها طرفدار پیدا نموده است و اما مخالفینی هم دارااست. یک کدام از این مخالفین استیو چمبرز، مدیریت تکنولوژی کمپانی کانوپی میباشد. این مجموعه فعال در موضوع رایانش ابری، از کمپانی‌های تابعه کمپانی فرانسوی سرویس ها IT ATOS میباشد. چمبرز وقتی در قسمت IT یک خزانه عمل میکرد و به این ترتیب از‌‌ به عبارتی نخست سازمانی را تجربه کرده که در قضیه رئیس سرویس ها بی نیاز بوده میباشد. ولی هنگام عمل در کمپانی VMware بود که خصومت وی با ITIL صورت گرفت.

وی در این مورد می گوید: «فعالیت اینجانب این بود که مشتری را به به کارگیری بیشتر از مجازی‌سازی تشویق کنم. یکی عوارض اساسی که آنها این فعالیت را نمی‌کردند – حتی در‌حالتی که هم می‌خواستند – این بود که رویکردی انعطاف‌ناپذیر نسبت به مدیر سرویس ها وجود داشت

به گفته چمبرز، فرآیندهای رئیس تغییر تحول که اکثری از سازمان‌ها ذیل تاثیر ITIL معرفی کرده‌ بودند، اکثر اوقات تقاضاکننده این بودند که مدام یک ماشین مجازی از یک سرور فیزیکی به سرور دیگری تکان نماید و در صورتی این پروسه عملی نبود، این مراحل را بر ابتکار عمل ترجیح می‌دادند. این سازمان‌ها در‌این وضعیت میگویند که مجبوریم تمام سبک مدیر سرویس ها خویش را با تکنولوژی تازه هماهنگ کنیم و برای این عمل می بایست برهه زمانی و هزینه‌ متعددی صرف کنیم. این یعنی آنها نمی‌توانند از تغییراتی که مجازی‌سازی به همپا داراست، استقبال نمایند. در‌صورتی‌که که در حالتی‌که یک جنس – صحیح مثل مجازی‌سازی – قیمت کسب‌وکار اثبات گردیده‌ای داشته باشد، سازش با آن به نفع کسب‌وکار‌ها خواهد بود.

 

معماری ابری

چمبرز اعتقاد دارد اینک‌‌ به عبارتی واقعه برای تکنولوژی ابری صورت داده میباشد. وی داعیه می‌نماید که مشتریان به واسطه داشتن روش مثبت نسبت به ITIL، اکثر زمان ها خواهان ارائه اپ‌های جزئی معماری گردیده از طرف سرویس ها ابری کمپانی کانوپی می باشند. ولی، کسب‌وکار‌ها می بایست نسبت به آنچه برای داده‌هایشان صورت می دهد محتاط باشند، ولی بخشی از مزیت تکنولوژی ابری این میباشد که توشه رئیس پیچیده زیرساخت را برطرف می‌نماید.

چمبرز می افزاید «در تئوری، تکنولوژی ابری برای مدیران سرویس ها شگفت‌آوری ارائه می‌نماید، زیرا دست‌کم خدماتی را به صورت حقیقی و واقعی خریداری میکنید. البته چالشی که برای آنان وجود داراست این میباشد که ITIL درباره ی تکنولوژی ابری کمکی به شما نمی‌نماید. گزینش صحیح یک خدمت‌دهنده ابری، مساله بسیار رنج میباشد و این در حالی میباشد که ITIL در هیچ کجا هیچ رهنمودی ارائه نمی‌نماید

برخلاف راه منفی چمبرز نسبت به ITIL، لحاظ وی نسبت به مدیر سرویس ها مثبت میباشد.

وی دراین باره توضیح میدهد: «یک رئیس سرویس ها خوب اثر تکنولوژی تازه بر سرویس ها را میداند، چه این اثر نوآورانه باشد و چه در راستای با صرفه‌سازی. این مدیران همینطور از ITIL تحت عنوان یک ابزار به کارگیری می‌نمایند. اشخاص کارآمدی وجود دارا هستند که عملکرد حقیقی وواقعی رئیس سرویس ها را میدانند: تزریق قیمت به کسب‌وکار

 

ITIL به رشته‌ای شدن، کارآمدی و اثربخشی اکثری از واحدهای IT یاری نموده است.

 

استفان‌ مان، آنالیز‌گر کهن کمپانی تحقیقاتی Forrester، برخلاف چمبرز، موضع مشقت در قبال ITIL ندارد. وی می گوید «ITIL به فن‌ای شدن، کارآمدی و اثربخشی اکثری از واحدهای IT یاری نموده است

به هر درحال حاضر، به گفته وی در حالی که بیشتر قسمت‌های IT اجزای تکنولوژی‌ محور ITIL را به فعالیت گرفته‌اند، تعداد پاره ای از آنان قابلیت و امکان‌هایی را اجرا کرده‌اند که آن سبک عملیاتی IT را به ارائه سرویس ها حقیقی و واقعی تبدیل می‌نماید. همینطور وی توضیح می دهد که قسمت‌های IT عمدتا رئیس ضمنی انجام می دهند و رئیس را به خیر و خوبی تغییر و تحول میدهند. این نصیب‌ها مدیر تنظیمات و رئیس سرویس ها را استارت کردند، البته به جهت خلل بودن این ناحیهها، از ادامه آن دست کشیدند

به هر اکنون، تعداد یه خرده از سازمان‌ها از نظریه‌های ITIL برای مدیر سرویس ها، رئیس عرضه‌کننده، مدیر مالی IT یا این که رئیس ارتباط کسب‌وکار استعمال کرده‌اند. استفانمان می گوید «در‌حالتی که بیشتر از ۱۰ درصد سازمان‌ها به آن سطح از بلوغ برسند، اینجانب متحیر خواهم شد

به هر درحال حاضر، این امکان‌ها میباشند که همچون رابطه ها عرضه‌کننده، سطح ها سرویس ها و دارایی تحت عنوان بضاعت‌های هسته‌ای ظهور می‌نمایند و تبدیل به اهرم‌هایی میشوند که قسمت IT از روش آن سرویس ها ارائه گردیده به کارکنان را مدیر می‌نماید. مان میگوید «چیزهایی که از در بین می روند، به عبارتی‌هایی می باشند که برای تکنولوژی ابری، BYOD، رسانه‌های اجتماعی و شاید حتی تجزیه و محاسبه و داده‌های عظیم به آن ها نیاز داریم

بدین ترتیب، در حالتی‌که آن ها تا این حد به ITIL وام دار میباشند، چرا اکثریت قسمت‌های IT نمی‌توانند این امکان‌های حیاتی را بکارگیرند؟ به عقیده‌ مان، نقص‌، مقصود فعالیت میباشد؛ اینکه مسوولین IT به اجرای تکنولوژی فکر‌میکنند، خیر اختیار آدم.

مان میگوید: «نمونه BYOD را در حیث بگیرید. قسمت‌های IT راضی‌خیس از آن می باشند که درباره ی مسایلی مانند امنیت، مدیر ابزار و گزینش ابزار اعلام کرد‌وگو نمایند. آن ها به تامین ابزارهای مایحتاج پرسنل بسنده می‌نمایند. در شرایطی‌که هم یک نکته وجود داشته باشد که در خصوص آن بتوانید با اشخاص فعال در قسمت IT اظهار کرد‌وگو فرمایید، مطمئنا درخصوص ابزار گوشی یا این که زیرساخت پشتیبانی و تکنولوژی ابری وجود ندارد، بلکه در واقعیت راجع به این میباشد که به کارکنان یا این که مشتری اذن داده خواهد شد تا آنها به IT یا این که سرویس ها کسب‌وکار دسترسی بیابند. آنها به طور کامل از این مورد غافل می‌باشند. می‌قدرت بیان کرد، ‌متاسفانه این یکی‌از عظیم‌ترین اشتباهات جان دار در مدیر سرویس ها IT میباشد

در حالی که چمبرز این نظر را دارد اجرای بیش تر از حد متعهدانه ITIL خلل‌زا خواهد بود،مان میگوید قسمت‌های IT موادتشکیل دهنده راحت‌تری که دگرگون‌پذیری کمتری دارا‌هستند را دست چین کرده‌اند. ولی هر دو آنها بر روی یک اصل توافق دارا هستند: اینکه انگیزه بقای قسمت IT بایستی ارائه سرویس ها به کسب‌وکار باشد، خیر تایید و یا این که خلل به چنگ آوردن از تکنولوژی. این‌‌ به عبارتی دلیلی میباشد که ITIL از‌‌ به عبارتی در آغاز برای آن پباده سازی گردیده بود.

منبع

سه شنبه 6 آبان 1399  11:44 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها