0

راه اندازی نقاره خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 3808
محل سکونت : اصفهان

راه اندازی نقاره خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 

 

ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، راه اندازی نقاره خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی صورت خواهد گرفت.

داستان چیست؟

نادر فلاحی از هدف گذاری برای تهیه تقویم رویدادها خبر داد و بیان کرد: در نظر داریم تا این رویدادها برای نقازه زنی در نقاره خانه شیخ صفی الدین اردبیلی تهیه شود و براساس آن، مراسم نقاره زنی در طول سال و در مناسبت های مختلف اجرا شود.

وی با اشاره به آیین نقاره زنی در آستان مقدس امام رضا (ع) گفت: آیین نقاره زنی در بارگاه ملکوتی ثامن الائمه بصورت یک سنت بسیار شایسته درآمده و تلاش می کنیم در استان اردبیل نیز شبیه این آیین را در مناسبت های مختلف اجرا کنیم.

فلاحی اجرای برنامه های معنوی و فرهنگی را رویکرد امسال این اداره کل در بخش فرهنگی برشمرد و عنوان کرد: راه اندازی نقاره خانه گامی مهم در این راستا بشمار می رود و در کنار آن برنامه های دیگری نیز تدارک دیده شده که شاهد اجرایی شدن آنان خواهیم بود.

او با اشاره به ایجاد صحن قزلباشان برای برگزاری برنامه های فرهنگی، مذهبی و معنوی افزود: آماده میزبانی و برگزاری برنامه های مختلف با مشارکت دستگاه های استان در این صحن هستیم.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی از مهمترین آثار تاریخی شهر اردبیل و از بناهای کم نظیر تاریخی ایران بوده که از لحاظ معماری و کاشی کاری از شاهکارهای سده هشتم هجری قمری و سال های پس از آن است.

 

این بنا پس از وفات شیخ به سال 735 هجری قمری به وسیله فرزند وی صدرالدین موسی پایه گذاری شد و شاه عباس بناهای مهمی به این مجموعه افزود و اصلاحاتی در آن انجام داد.

اهمیت این اثر تاریخی به طور کلی در رابطه ای که با سلسله خاندان صفوی دارد جلوه گر می شود، اسلاف شاهان صفوی و همچنین شاه اسماعیل اول بنیانگذار این سلسله در این مجموعه تاریخی به خاک سپرده شده اند.

مجموعه کنونی بقعه شیخ صفی شامل بیرون بقعه (عالی قاپو)، سردر، حیاط بزرگ، رواق، مقبره شیخ صفی الدین، حرم خانه، مقبره شاه اسماعیل، چینی خانه، مسجد جنت سرا، خانقاه، چراغ خانه، چله خانه و شهیدگاه است.

این مجموعه ارزشمند پنجم تیر سال 1389 خورشیدی به عنوان یازدهمین اثر ارزشمند تاریخی ایران از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

نقاره خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی راه اندازی می شود

 

سه شنبه 10 تیر 1399  11:42 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها