0

آن را بخرید که بادوام تر است!

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 9850
محل سکونت : کرمانشاه

آن را بخرید که بادوام تر است!

آن را بخرید که بادوام تر است!

در همه جای دنیا به قاعده قدیمی «هیچ ارزانی بی علت نیست و هیچ گرانی بی حکمت» توجه دارند و حیف است که شما از آن غافل باشید.

آن را بخرید که بادوام تر است!

 

امام صادق (ع) به برخی از یاران خود توصیه کرده بود «از خرید شتر سرخ پرهیز کنید چرا که عمرش از هر شتری کوتاه تر است.»[1] احتمالاً شتر سرخ، ویژگی دیگری داشته، مثلاً زیباتر از شترهای دیگر بوده است که عده ای طالب آن بوده اند، اما امام دست روی نکته ای می گذارند که مهم تر است و آن دوام و عمر کالایی است که خریداری می شود.

5ef9afda387b0.jpg

این حق شماست که در برابر پولی که می پردازید، به اندازه کافی از چیزی که می خرید، استفاده کنید، پس مراقب باشید ویژگی های بی اهمیت، جایگزین کیفیت واقعی نشوند. ما از چند جهت با این موضوع سر و کار داریم:

اولاً همیشه و در همه زمینه ها، کالاهایی وجود دارند که بیش از ارزش واقعی شان، قیمت خورده اند؛ مثلاً به دلیل شهرت مارکشان یا حتی جایی که آن را عرضه می کند یا اقبال همگانی (مد) و مسائلی از این قبیل. همه این ها را کنار بزنید و بعد تصمیم بگیرید. همیشه به این فکر کنید که ممکن است کالایی که چشمتان را گرفته است، همان شتر سرخی باشد که نباید بخرید.

ثانیاً، قیمت پایین همیشه به صرفه نیست. این ضرب المثل غیرایرانی که «هنوز آن قدر ثروتمند نشده ام که جنس ارزان بخرم.» نشان می دهد، در همه جای دنیا به قاعده قدیمی «هیچ ارزانی بی علت نیست و هیچ گرانی بی حکمت» توجه دارند و حیف است که شما از آن غافل باشید؛ البته درست است که نمی شود همیشه گران ترین ها را خرید، اما بدون شک می توان همیشه ارزان ترین ها را نخرید. هنر شما باید این باشد که در خریدتان، با ظرافت تمام، بین قیمت و کیفیت تعادل برقرار کنید.

هنر شما باید این باشد که در خریدتان، با ظرافت تمام، بین قیمت و کیفیت تعادل برقرار کنید

ثالثاً، توجه به عمر و دوام کالا، وقتی مهم است که نخواهید بدون دلیل و قبل از آن که نیاز باشد، آن را کنار بگذارید و تنها از سر تنوع، خریدتان را تجدید کنید؛ بنابراین ضرورت خرید بادوام، در ضمن اشاره ای دارد به اهمیت پرهیز از خرید بدون علت! اگر قرار است همین روزها، کالایی که خریده اید دور بیندازید، نخریدن شتر سرخ مو کمکی به شما نمی کند.

منبع: نشریه خانه خوبان (82)، محمد حسین شیخ شعاعی


پی نوشت ها:

[1] . الکافی، ج13، ص282.

سه شنبه 10 تیر 1399  12:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها