0

الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 8716
محل سکونت : اصفهان

الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه

کتاب کودک و نوجوان: الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه

 

آموزش الف با، پایه ی آموزش زبان خواندن و نوشتن است. در جامعه ی ما این اندیشه جا افتاده است که آموزش الف با ویژه سال نخست دبستان است. در حالی که آواشناسی و واک شناسی و در پی آن نویسه شناسی و در گامی بالاتر نشانه شناسی آمیختی پیش نیازهای خواندن و نوشتن درست و سنجیده است. این گام ها نیاز به سال ها فراگیری پیوسته از سوی کودکان پیش دبستان دارد.

بسته ی الف باورزی با رویکرد آموزش خلاق کودک محور و به شیوه آوایی- رانشی Articulative-Phonics سامانه ی الف بای فارسی را به کودکان و بزرگ سالان می آموزد. در این شیوه آوای واکی و رانش گاه آن بدون کاربرد خواندن یا نوشتن آموزش داده می شود.

این بسته برای آموزش بزرگ سالان بی سواد،‌ کسانی که فارسی زبان مادری شان نیست اما می خواهند فارسی را به شیوه ای نو و بازیگون بیاموزند کاربرد دارد.

در این بسته شما:

 • کتاب خودواهای فارسی
 •  
 • کتاب هم واهای فارسی
 •  
 • کتاب هم واهای اوستایی و عربی
 •  
 • کتاب راه نما
 •  
 • و افزونه های الف بایی را دارید.

چگونگی کار با بخش های گوناگون این بسته در کتاب راه نما آمده است.

لوح الف بایی آوایی - رانشی

این لوح کاربرد گسترده ای در آموزش سامانه ی الف بایی به کودکان و بزرگ سالان نوآموز دارد. این لوح را می توانید در اتاق کودک یا بخشی از دیوارهای خانه که خود مناسب می دانید یا در کلاس درس بچسبانید. هم چنین این لوح افزاری مناسب برای آشنایی بزرگ سالان نوآموز زبان فارسی است. نگاه پیوسته به این لوح سرآغاز پرسش های کودک یا بزرگ سال درباره ی سامانه ی الف بایی فارسی است.برای این که بتوانید به پرسش های آن ها به درستی پاسخ دهید، راه نمای بسته ی الف باورزی را موشکافانه بخوانید.

در این لوح سامانه ی الف بایی فارسی برپایه ی ویژگی آوایی مانند خودوا و هم وا و رانش گاه آن ها و هم چنین ریشه ی زبانی شان مانند زبان اوستایی و عربی آمده است. نقطه های رنگی در محور پوسته ی لوح دسته بندی واک ها را آشکار می کند.

این لوح دارای یک هسته مرکزی است که در آن نام سامانه نوشته شده است. سپس هسته دوم را داریم که در آن رانش گاه واک ها آشکار شده است. در هسته سوم نویسه ی هنجار این واک ها آمده است. و در پوسته ی آن انگاره های جانوری از الف بای فارسی نقش بسته است.

به گونه ای طبیعی نگاه به لوح از پوسته به سوی هسته های سوم و دوم خواهد بود. آن گونه که فردریک لوباخ آموزشگر آمریکایی درباره ی نقش انگاره های الف بایی گفته است، این انگاره ها، واک ها را برای همیشه در ذهن کودک یا بزرگ سال نوآموز ثبت می کند. برای نمونه، کودک یا بزرگ سالی که به هشت پا نگاه می کند و از درون این هشت پا واک «هٱ» را می شناسد در ذهن خود تصویری جاودانی از هشت پا و «هٱ» می سازد. جدای از این،‌ انگاره های الف بایی که در این بسته و در این لوح آمده است، بی گمان یکی از زیباترین انگاره های الف بایی است که تاکنون از سوی یک هنرمند ایرانی آفریده شده است.

بسته آواورزی به همراه بسته الفباورزی نشان طلا لاک پشت پرنده و نشان گوزن زرد را به انتخاب والدین و کودکان از آن خود کرده است.

تجربه‌ها:

تجربه معرفی و آموزش واک «ب» به کودکان پیش‌دبستانی

شناسنامه کتاب:ناشر

نشر چیستا

نویسنده

 محمدهادى محمدى

 

پدیدآورندگان

 •  محمدهادی محمدی
 •  حدیثه قربان

کودکان با نیازهای ویژه

نوشته های مناسب برای کودکان با نیازهای ویژه, نوشته های مناسب برای ناشنوایان و کم شنوایان, نوشته های مناسب برای نابینایان و کم بینایان, نوشته های مناسب برای اختلالات ذهنی

سال نشر

 ۱۳۹۱

پنج شنبه 7 فروردین 1399  2:48 PM
تشکرات از این پست
mansoor67 zahra_53
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 2673
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه

سلام می دانید که در  زبان فارسی کل کلمات شامل 1ـجمله 2ـ شبه جمله 3ـ  اصوات است. هستند / خاطره : سال 1368 روستای دزک علیا . کلاس پنجم  رحمت نامی پرسید آقامقدم هر چه بگویم می نوسید گفتم تا چه باشد لبهای خود را به شدت تکان داد و گفت اقا بنویس . از دیگر معلمان سالهای قبل هم پرسیده بود . که عواقب فراموش نشدی برایش داشت . که بعد تعریف کرد . منتهی بنده همان 3 شمار اول بحث را بیان و گفتم 32 حرف داریم و 6 آوا . بچه هابعضی از اصوات قابل نوشتن نیستند. به نظرم این مطلب شما می تواند کمک شایانی به یادگیردی زبان فارسی بنماید . چراکه هم اکنون دیپلم و بالاتر داریم که کلمات را غلط می نویسد چند سالی از در کنار درس عربی املا و ادبیات هم کار می کنم . امید وارم با اینگونه مطلب این درد درمان شود. انشالله .

گرشوداملاء میسر درسی فارس باصفا

روی هم باید نویسی یا که هریک راجدا

گراصول یاد گیری با درایت خواروخار

مطمئن هم بیست گـردد کل املاء با وفا

فی البداهه: منصور مقدم 7/1/1399

 

پنج شنبه 7 فروردین 1399  4:16 PM
تشکرات از این پست
ali_81 zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها