0

آستان مقدس امامزاده زید (علیه السلام)

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 8716
محل سکونت : اصفهان

آستان مقدس امامزاده زید (علیه السلام)

با بررسی کتاب های تاریخی و تحقیقات حاکی است که جد این امامزاده، زید پسر حضرت سجاد (علیه السلام) حدود شصت سال پس از واقعه عاشورا در کوفه علیه هشام بن عبدالملک اموی خروج کرد و در سال 121 و 122هجری قمری به شهادت رسید. زید دارای پسرانی به نام های عیسی، داود و محمد بود و او نیز پسرانی داشت که یکی از آنها به نام زید بود که در این جا مدفون است. به نقل از پیشینیان، این شهید عزیز، جوان بصیر، کوشا و مبارز بود و برای اعتلای سطح فکری و فرهنگ مردم و افشای ماهیت حکومت های جور و ظلم مجاهدتی داشته است. در شمار فرزندان حضرت زید بن علی (علیه السلام) نوشته اند که آن حضرت را چهار فرزند ذکور (پسر) به نامهای یحیی، حسین، محمد و عیسی بود که هر یک خود شخصیتی برازنده و مجاهد بودند.

طبق تابلویی در بقعه شرح مختصری از تاریخچه امامزاده زید نوشته شده که به این صورت است: «اینجا مشهد و مدفن یکی از نوادگان امام چهارم حضرت سجاد (علیه السلام) با شجره طیبه زید بن داود بن زید بن علی بن الحسین (علیه السلام) است. اگر بپذیریم که داستان مشهور درباره امامزاده زید مدفون در روستای ده علی واقعیت داشته و آن زید در روستای ده علی به شهادت رسیده و سر مقدس آن را در بم دفن کرده اند. به این نتیجه خواهیم رسید که منظور همین زید علوی، نواده بزرگوار امام علی (علیه السلام) است که به جد اعلای خود نسبت داده شده و در نتیجه به زید بن علی مشهور شده است.

آستان باشکوه امامزاده زید (علیه السلام) در شهرستان کوهبنان، بخش مرکزی، 28 کیلومتری غرب شهر کوهبنان، دهستان خرم دشت، روستای ده علی واقع شده است.

پنج شنبه 7 فروردین 1399  2:29 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها