0

هدفمندي يارانه‌ها و الگو سازي براي كشورهاي منطقه

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

هدفمندي يارانه‌ها و الگو سازي براي كشورهاي منطقه

89/10/25 - 11:49
شماره:8910250100
نسخه چاپي ارسال به دوستان
يادداشت/
هدفمندي يارانه‌ها و الگو سازي براي كشورهاي منطقه

خبرگزاري فارس: بسياري از كشورها در حال حاضر چشم به ايران دوخته‌اند تا ببينند اين طرح چه نتيجه‌اي در پي خواهد داشت تا بتوانند از الگوي كشورمان استفاده كنند و نگارنده معتقد است كه اين الگو قابل تعميم در اين كشورهاست.

به گزارش فارس، هدفمندكردن يارانه‌ها يك موضوع تاريخي در جمهوري اسلامي است و دولت دكتر احمدي‌نژاد براساس گفتمان عدالت كه هميشه به آن پايبند است، اين طرح را به صورت گسترده در نظر گرفت؛ هدفمندكردن يارانه‌ها يك الزام است نه يك انتخاب و تنها راه پيش روي ماست.

چنانچه به آيندگان مي‌انديشيم بايد ثروت‌هاي موجود در كشور براي آينده نگه داشته شود و ما امانتدار خوبي براي نسل‌هاي بعدي باشيم. دولت توانسته است گام‌هاي اساسي براي آگاه‌سازي مردم در اين طرح بردارد و امروز هدفمندكردن يارانه‌ها در كشور آغاز شده و مقدمات تحول بنيادين در اقتصاد ايران اسلامي فراهم گشته است.

هر چند اين برنامه با هدف تحول اقتصادي صورت مي‌گيرد، ولي آثار و تبعات مثبتي در حوزه سياسي نصيب كشور خواهد كرد، چرا كه اجراي طرح مذكور نشانگر توانايي دولت و همراهي مردم نيز خواهد بود.

عملكرد مبتني بر عدالت و شفاف سازي دولت نماد اقتدار جمهوري اسلامي است. با مراجعه به سابقه كساني كه اكنون در جايگاه منتقدان اين برنامه مطالبي را بيان مي‌كنند، متوجه مي‌شويم آنها با اصل برنامه موافق بودند و تنها شجاعت طرح آن را نداشتند.

هدفمند كردن يارانه ها راهي‌ست كه دنيا در دهه 1970 آن را طي كرد، كشورهاي ديگر نه به معناي حذف يارانه‌ها بلكه با هدف ايجاد تكنولوژي صرفه جويي كننده در انرژي، اقدام به هدفمندسازي يارانه‌ها كردند و اين روند 10 سال به طول انجاميد، زيرا بايد روش‌هاي آن اختراع مي‌شد، در حالي كه ما نياز به اختراع نداريم و امكاناتش فراهم است.

دوره انتقال بايد هر چه سريع‌تر سپري شود چرا كه براي اجراي هدفمند اين قانون نيازمند اتخاذ سياست‌هاي هماهنگ و پرهيز از برنامه‌هاي فرد محور هستيم.

در يك كلام، اجرايي شدن طرح تحول اقتصادي، نشانه ثبات اقتصادي در ايران است؛ كشورهايي وجود دارند كه بروز تغييرات بسيار كمتر از آنچه در قيمت‌ها در ايران اسلامي رخ داد، به سقوط دولت‌هايشان منجر شد؛ در ايران با اينكه تغييرات سياسي بسيار وسيع و گسترده است و همراه با آن تقريباً همه ابعاد اقتصاد دچار تغيير مي‌شود، اما در كل كار به خوبي پيش رفته و اين نشان دهنده ثبات و اقتدار نظام جمهوري اسلامي ايران است.

برخلاف برخي پيش بيني‌ها مبني بر تورم شديد در ايران پس از آغاز طرح هدفمندي يارانه‌ها، چنين اتفاقي رخ نداد. اجراي اين طرح دو بعد را در زمينه تورم به وجود مي‌آورد، تورم رواني و تورم واقعي. تورم رواني آن است كه مردم از ترس افزايش قيمت‌ها، خودشان اقدام به افزايش قيمت‌ها كنند، اما خوشبختانه اين مساله اتفاق نيفتاد و تورم رواني به وجود نيامد.

خوشبختانه هم مردم و هم صنعتگران و هم كشاورزان از اين برنامه استقبال كرده و معتقدند كه اين كار بايد انجام مي‌شد از اين رو بود كه آنها به بهترين صورت براي اجرايي شدن اين برنامه همكاري كردند.

برخي معتقدند كه هدفمندي يارانه‌ها با تحريم‌ها در ارتباط است اما اجراي اين قانون هيچ ارتباطي با تحريم‌ها ندارد. تحريم‌هاي بين‌المللي فقط در زمينه بنزين بر ايران تاثيرگذار بود زيرا ايران قادر به تامين داخلي سوخت‌هاي ديگر اعم از برق، گاز، زغال سنگ و . . . هست.

البته امروز تحريم‌ها موجب شده كه ايران اسلامي يكي از توليد‌كنندگان بزرگ بنزين در منطقه باشد.

البته در مقابل اجراي اين طرح مي‌تواند تاثير تحريم‌ها را هر چه بيشتر كاهش دهد، اما نمي‌توان گفت اجراي اين طرح به سبب تحريم‌ها بوده چرا كه اين طرح بسيار بزرگ‌تر از چنين مقياس‌هايي است.

بانك جهاني مدعي بود كه اجراي طرح اصلاح قيمت‌ها در بخش انرژي نيازمند داشتن رشد اقتصادي بسيار بالا و تورم و بيكاري بسيار پايين است و چون چنين شرايطي در ايران حاكم نيست بنابراين اين برنامه شكست خواهد خورد. اما خوشبخاته با توجه به سخنان صريح رييس‌جمهور با مردم در استان‌هاي مختلف كشور و اطلاع رساني رسانه‌هاي مختلف تقريبا هيچ كس در كشور نيست كه مخالف اين برنامه باشد و اگر اختلافي وجود داشته باشد در شيوه‌هاي اجراي طرح است.

بسياري از كشورها در حال حاضر چشم به ايران دوخته‌اند تا ببينند اين طرح چه نتيجه‌اي در پي خواهد داشت تا بتوانند از الگوي ايران استفاده كنند و نگارنده معتقد است كه اين الگو قابل تعميم در اين كشورهاست.

مردم بزرگوار ايران اسلامي بايد همگام با دولت در اين پروسه حساس در تاريخ انقلاب اسلامي، دست به دست هم دهند تا ثابت كنيم كه ايراني هميشه سربلند و سرافراز است.

* حجت‌الاسلام سيدناصر موسوي لارگاني
نماينده مردم فلاورجان و عضو هيئت رئيسه كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي

 
 
شنبه 25 دی 1389  3:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها