محبت حرف نزدن!

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 6447
محل سکونت : کرمانشاه

محبت حرف نزدن!

محبت حرف نزدن!

برخلاف تصور خیلی از مردم که فکر می کنند محبت با زبان، فقط با گفتن کلمات شکل می گیرد، اما گاهی محبت زبانی، حرف نزدن است

محبت حرف نزدن!

محبت حرف نزدن!

محبت زبانی چیست؟ لازم است بدانید که محبت زبانی دو نوع است: محبت زبانی حرف نزدن؛ محبت زبانی حرف زدن (1. به یک زن؛ 2. به یک مرد).

محبت حرف نزدن!

خیلی جالب است بدانید برخلاف تصور خیلی از مردم که فکر می کنند محبت با زبان، فقط با گفتن کلمات شکل می گیرد، اما گاهی محبت زبانی، حرف نزدن است. برای مثال، زمانی که طرف مقابل از دست شما عصبانی است و قادر به کنترل خودش نیست؛ حتی اگر با جملاتی شما را اذیت می کند، در آن لحظه از خودتان دفاع نکنید.

دفاع نکردن شما، مفهومش بسوزم و بسازم نیست، بلکه معنایش این است که:

اولاً: وقتی طرف مقابل شما عصبانی است، اگر گوهر و الماس هم از دهان شما بیرون بیاید، او به دلیل عصبانیت متوجه اشتباهش نمی شود و دفاع شما از خودتان باعث برخوردی نامناسب تر از سوی همسرتان خواهد شد؛

ثانیاً: به قول ضرب المثل قدیمی که «بحث، بحث می آورد»، دفاع بی جا زمینه ای برای دعوای بیشتر شده و اتفاقی جبران ناپذیر را فراهم می کند.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «لَوْ لا تَكْثیرٌ فی كَلامِكُمْ وَ تَمْریجٌ فی قُلُوبِكُمْ لَسَمِعْتُمْ ما اَسْمَعُ وَ لَرَأَیْتُمْ ما اَری»؛[1] اگر کثرت کلام شما نبود و سرزمین قلب شما چراگاه شیطان قرار نمی گرفت، هر آینه می شنیدید آنچه را من می شنوم و می دیدید آنچه را من می بینم.»

بنابراین، از سخن زیاد و اضافه گفتن و بیان آنچه که سود دنیایی و آخرتی ندارد، بپرهیزید.

5e207f552d9ba.jpg

رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: «مِنْ حُسْنِ اِسْلامِ الْمَرْءِ تَرْكُهُ الْكَلامَ فیما لا یَعْنیهِ»؛[2] از نیکویی اسلام مرد، ترک سخن گفتن در چیزی است که برای او فایده ای ندارد.»

از سخن زیاد و اضافه گفتن و بیان آنچه که سود دنیایی و آخرتی ندارد، بپرهیزید.

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «مَنْ كَثُرَ كَلامُهُ كَثُرَ خَطاؤُهُ، وَ مَنْ كَثُرَ خَطاؤُهُ قَلَّ حَیاؤُهُ، وَ مَنْ قَلَّ حَیاؤُهُ قَلَّ وَرَعُهُ، وَ مَنْ قَلَّ وَرَعُهُ ماتَ قَلْبُهُ، وَ مَنْ ماتَ قَلْبُهُ دَخَلَ النّارَ»؛[3] كسی كه سخن و كلامش زیاد شود، خطا و اشتباهش فراوان می شود و آنكه خطایش زیاد گردد، حیا و شرمش اندك می گردد و آنكه حیای او اندك شود، پارسائی اش كم می شود و هر كه پارسائی اش و ورعش كم شود دلش می میرد و آنكه دلش بمیرد وارد آتش جهنم می شود!!»

البته گاهی شخص به گونه ای حق به جانب سکوت می کند که از صدها حرف زدن بدتر است، یعنی با سکوتش طرف مقابل را آتش می زند. منظور من، این گونه سکوت نیست، بلکه سکوتی که طرف مقابل حسّ آرامش بخشی دریافت کند.

منبع: کتاب رازهای تسخیر قلب همسر، مسلم داودی نژاد، ص88-90.


پی نوشت ها:

[1]. تفسیر المیزان، ج5، ص270.

[2]. بحارالانوار، ج28، ص 136.

[3]. نهج البلاغه، حکمت 349

دوشنبه 30 دی 1398  11:03 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها