در کدام پله دنیاطلبی هستیم؟

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 6447
محل سکونت : کرمانشاه

در کدام پله دنیاطلبی هستیم؟

در کدام پله نردبان دنیا طلبی هستیم؟!

دنیا طلبی همچون نردبانی است که در زیر پای انسان ها قرار گرفته، بعضی بر روی پله اول و بعضی در پله های بالاتر قرار دارند.

در کدام پله نردبان دنیا طلبی هستیم؟!

در کدام پله نردبان دنیا طلبی هستیم؟!

دنیاگرایی مانع تکامل روح است و در مثال مانند پاها و شاخ های گوزن است. هنگامی که یک گوزن به پاهای خود نگاه می کند آن ها را در نهایت زشتی می بیند ولی به شاخ های خود افتخار می کند و آن ها را باعث جمال و زیبایی خود می داند. اما وقتی حیوان های درنده به او حمله می کنند، همین پاهای زشت هستند که به او کمک می کنند تا از دست حیوان های درنده بگریزد؛ اما وقتی در میان چند درخت شروع به دویدن می کند، شاخ های زیبایش در میان شاخه های درختان گیر کرده و مانع حرکت او می شوند.

5e207b23286ee.jpg

مصیبت هایی هم که بر انسان ها وارد می شود زشت و نابود کننده به نظر می رسند و فردی که گرفتار مصیبت شده، اقبال دنیا و لذایذ آن را زیبا و پسندیده می پندارد، غافل از این که همینمصیبت ها پاهای گوزنی هستند که او را از دست درندگان نجات می دهند و دنیایی که به نظرش زیباست، همان شاخ گوزنی است که مانع حرکت او به سوی راه راست و خدا می شود. این زیبایی مانند سرابی است که به جهنمی سوزان منتهی خواهد شد.

خداوند در قرآن درباره افرادی که دنیاطلبند می فرماید: «مَنْ كَانَ يُرِيدُ الْعَاجِلَةَ عَجَّلْنَا لَهُ فِيهَا مَا نَشَاءُ لِمَنْ نُرِيدُ ثُمَّ جَعَلْنَا لَهُ جَهَنَّمَ يَصْلَاهَا مَذْمُومًا مَدْحُورًا.»؛ آن کس که تنها در زندگی زودگذر [دنیای مادی] را می طلبد آن مقدار از آن را که بخواهیم و به هرکس اراده کنیم می دهیم. سپس دوزخ را برای او قرار خواهیم داد که در آتش سوزانش می سوزد در حالی که مذموم و رانده [درگاه] خدا است.

دنیا طلبی همچون نردبانی است که در زیر پای انسان ها قرار گرفته، بعضی بر روی پله اول و بعضی در پله های بالاتر قرار دارند. آن چه مسلم است این است که عاقبت این نردبان، افتادنی است و در پایان به جز مرگ چاره ای نیست. مرگ این نردبان را بی خبر و بدون اطلاع قبلی از زیر پای انسان خواهد کشید. طبیعتاً انسان ها هرکدام به تناسب طی کردن و پشت سر نهادن پله ها آسیب خواهند دید. آن که بر پله اول است آسیب کمتری می بیند و آن که بر پله های بالاتر است آسیب بیشتر.

منبع: ماهنامه بشارت (87)، ملیحه ارزانی

دوشنبه 30 دی 1398  11:00 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها