موج دوم آنفلوآنزا در راه است؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5833
محل سکونت : اصفهان

موج دوم آنفلوآنزا در راه است؟

موج دوم آنفلوآنزا در راه است؟

 

در روزها و هفته‌های گذشته نسبت درصد ابتلا به آنفلوآنزای نوع B در کشور افزایش یافته و این موضوع می‌تواند در شرایطی موید بروز موج دوم آنفلوآنزا باشد.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در خصوص آخرین وضعیت بروز آنفلوآنزا در کشور، ‌ گفت: پس از فروکش کردن موج اول آنفلوآنزای فصلی، طبق آخرین آمار تاکنون ۱۱۴ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای نوع H۱N۱ از دست داده‌اند و این درحالی است که بروز آنفلوآنزای فصلی با نوع B ویروس نیز دور از انتظار نیست.

دکتر حسین عرفانی،  در تشریح آخرین وضعیت بروز بیماری‌ آنفلوآنزا در کشور، گفت: طی فصل پاییز و دی ماه درگیر آنفلوآنزای فصلی A H۱N۱  بودیم. سامانه‌های دیده‌ور ما نشان داد در اوج دوره اپیدمی بیماری نسبت درصد موارد  «ILI» یا ناخوشی‌های شبیه به آنفلوآنزا به کل مراجعین سرپایی یک کلینیک عمومی ۴.۱ بود که نشان دهنده اوج اپیدمی بود. با کاهش موارد ابتلا این عدد اکنون به ۲.۱ رسیده است که این نشان دهنده کنترل کامل ما بر اپیدمی این نوع از آنفلوآنزا است.

وی در ادامه بیماری آنفلوآنزا را نوعی مهمان ناخوانده معرفی کرد و گفت: باید بپذیریم این بیماری یک واقعیت است و موارد تک‌گیر آن در کشور اتفاق می‌افتد. البته، همه‌گیری آنفلوآنزا در کشور به هیچ عنوان قابل پیشگیری نیست، اما می‌توان آن را پیش‌بینی کرد و این در حالی است که می‌توان از موارد تک‌گیر آنفلوآنزا پیشگیری کرد؛ اما در خصوص همه‌گیری، این حالت صادق نیست. با رعایت نکات بهداشتی و آداب تنفسی می‌توانیم جلوی انتقال بیماری به سایرین را بگیریم.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در خصوص آخرین آمار تلفات آنفلوآنزای H۱N۱ ادامه داد: از تاریخ ۱۴ تا ۲۰دی ماه، یک مورد فوت بر اثر آنفلوآنزا از استان آذربایجان شرقی گزارش شده است و به این ترتیب در مجموع تعداد جان‌باختگان بر اثر آنفلوآنزا به ۱۱۴ نفر رسید.

وی در خصوص موج دوم آنفلوآنزای فصلی با نوع B ویروس، توضیح داد: در روزها و هفته‌های گذشته نسبت درصد ابتلا به آنفلوآنزای نوع B در کشور افزایش یافته و این موضوع می‌تواند در شرایطی موید بروز موج دوم آنفلوآنزا باشد؛ ضمن آنکه با بررسی موج‌های آنفلوآنزا در کشور طی ۱۰ سال گذشته در می‌یابیم معمولا همه‌گیری‌های این‌چنینی بیماری، به صورت تک موج بوده است. آنفلوآنزا یک عامل بیماری‌زای ویروسی است که در ۹۰ تا ۹۵ درصد قابل پیش‌بینی و در ۵ تا ۱۰ درصد موارد غیرقابل پیش‌بینی است.

عرفانی در توضیح نوع بروز و عوامل ویروس نوع B آنفلوآنزا، خاطرنشان کرد: علائم این ویروس مشابه علائم نوع H۱N۱ است. بیشترین بروز آنفلوآنزای نوع B امسال در نیم کره شمالی و در آمریکای شمالی، کانادا و... بوده است اما در اغلب کشورهای خاورمیانه نوع H۱N۱ مشاهده می‌شد.  وی با اشاره به اینکه کلا چهار نوع آنفلوآنزا وجود دارد که سه نوع A، B، C آن از اهمیت بیشتری برخوردارند، ‌ اظهار کرد: نوع D ویروس قابلیت همه‌گیری ندارد و از طرفی نوع A و B از اهمیت بیشتری برخوردارند. نوع A می‌تواند زئونوتیک بوده و میان انسان و حیوانات دیگر بویژه پرندگان، مشترک باشد؛ اما نوع B آنتروپونوتیک است و تنها میان انسان‌ها منتقل می‌شود. هرچند هر دو قابلیت ایجاد همه‌گیری دارند، اما معمولا همه‌گیری‌های بزرگ به علت آنفلوآنزای نوع A است و آنفلوآنزای نوع B معمولا فصلی و محدود است.

موج دوم آنفلوآنزا در راه است؟

 آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی است که ریه‌ها، بینی، و گلو را درگیر می‌کند و علائمی چون سرماخوردگی، تب و لرز، بدن درد، سرفه، گلودرد و ... را به همراه دارد.

با آغاز فصل سرد سال، آنفلوآنزا با زیرگونه یا ویروس‌های مختلف همچون H1N1، H3N2 و B شایع می‌شود. امسال بیشترین شیوع و موارد ابتلا به ویروس H3N2 مربوط به استرالیا بوده است و ویروس H1N1 در ایران شایع شد.

براساس اعلام دکتر گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت در بیست و هشتمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری ایران، مقایسه روند ابتلا به آنفلوانزا در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نشان از افزایش ابتلا به این بیماری در جهان دارد.

دکتر حسین عرفانی رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز 15 دیماه در خصوص آخرین وضعیت آنفلوآنزا گفت: بر اثر اپیدمی فصلی آنفلوآنزا در سال جاری موارد فوت شده به ۱۱۳ مورد رسیده است. طی جمع‌آوری اطلاعات از سامانه‌ها، اپیدمی و همه‌گیری آنفلوآنزا در کشور فروکش کرده است و از این بابت دیگر دغدغه‌ای وجود ندارد و موارد بستری عفونت‌های شدید تنفسی به شدت کاهش یافته است.

حیدرعلی عابدی درباره‌ آخرین اقدامات وزارت بهداشت برای کنترل بیماری آنفلوآنزا اظهار کرد: امسال حجم بستری‌ها دو تا سه برابر گذشته بود و برای احتیاط، بیماران مبتلا به سرماخوردگی را بستری می‌کردند که بعد از آزمایش‌های تکمیلی مشخص می‌شد، آنها مبتلا نیستند.

دکتر گویا 22 دی‌ماه از آغاز موج دوم ابتلا به آنفلوآنزا و ویروس نوع B در کشور خبر داد.

رییس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی اراک نیز با اشاره به اینکه آنفلوآنزا یک بیماری فصلی است که در فصل سرد سال کشورهای نیم‌کره شمالی را درگیر می کند، افزود: این بیماری در برخی سال‌ها حالت اپیدمی پیدا می کند و گاهی به مرگ و میر ختم می‌شود.

علی منصوری با بیان اینکه علائم آنفلوآنزا به نوع و زیرگونه آن بستگی دارد که در برخی از موارد و در برخی از افراد علائم شدت می‌گیرد، گفت: موج اول این بیماری عموما در آذرماه آغاز می‌شود و موج دوم نیز اواسط یا اواخر دی‌ماه شیوع می‌یابد.

وی تصریح کرد: هنوز مشخص نیست که گونه یا همان ویروس نوع B در استان مرکزی شایع شده است یا خیر، نمونه‌هایی از این بیماری در دست بررسی است که پس از اعلام نهایی می‌توان نوع ویروس را اعلام کرد.

منصوری با اشاره به اینکه در موج اول بیماری آنفولانزا نوع H1N1 در کشور و استان مرکزی شایع شد، گفت: در حال حاضر برخی از نمونه‌ها در کشور شیوع نوع B را نشان می‌دهد، اما باید منتظر نتیجه بررسی‌ها و آزمایشات بود.

وی اظهار کرد: علائم آنفلوآنزا عموما شامل علائم سرماخوردگی شدید می‌شود و همراه با تب و لرز، خستگی و کوفتگی عضلات، سردرد و سرگیجه و در کوکان با تهوع، استفراغ و حتی اسهال همراه است و در مواردی این علائم شدت می‌گیرد، اما ویروس نوع B نیز همین علائم را به همراه خواهد داشت.

رییس گروه مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان مرکزی در خصوص آمار ابتلا به ویروس H1N1 در موج اول بیان کرد: در موج اول تمامی موارد ثبت نشد، آنچه ثبت شد حاکی از ابتلای حدود 2 هزار نفر به این ویروس در استان بود و تنها مواردی که علائم شدید داشت و در ICU بستری شدند به ثبت رسیدند.

منصوری افزود: این بیماری تمامی گروه‌های سنی بویژه افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای، دیابت، بیماری مزمن کلیوی، تنفسی و نقص سیستم ایمنی، HIV  هستند یا مصرف کنندگان داروهای شیمیایی، سالمندان، کودکان زیر 5 سال و زنان باردار را درگیر می‌کند و ارتباطی بین گروه سنی و اقشار مختلف با نوع ویروس وجود ندارد.

چهارشنبه 25 دی 1398  9:29 AM
تشکرات از این پست
ali_81 rezajafarizadeh donya78
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2349
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:موج دوم آنفلوآنزا در راه است؟

باسلام،

امیدوارم که خدمات پزشکی و کارها و اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با آنفولانزا همه گیر شده و منحصر به مناطق و افراد و استان ها و شهرهای خاص نبوده و برای همه ی هم وطنانمان به رایگان فراهم شود.

پنج شنبه 26 دی 1398  11:40 PM
تشکرات از این پست
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 8501
محل سکونت : اصفهان
جمعه 27 دی 1398  9:11 AM
تشکرات از این پست
mahdi595959
mahdi595959
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1398 
تعداد پست ها : 238
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:موج دوم آنفلوآنزا در راه است؟

چرا گول این مافیای پزشکی موجود در کل دنیا و علی الخصوص ایران رو میخورید.

نمیبینید چطور دارند جیب مردم را خالی میکنند. با یک خبری که آنفولانزا در راه است چقدر واکسن آنفولانزا فروختند و چه بازار سیاهی راه انداختند و چه سودی کردند.

میگن در فلان استان این تعداد از آنفولانزا مردند !!! کی میره تحقیق کنه و بپرسه این درسته یا نه؟! اول گفتند پنجاه نفر مردن دیدن انگار استقبال از واکسن خوب شد بعد گفتند صد و خرده ای دیدن کل واکسن ها که رو دستشون مونده بود تمام شد ... و این قصه ادامه دارد. میتونید یه سرچ در اینترنت در مورد جنبش ضد واکسن!!! در کل دنیا و در ایران بکنید و اطلاعاتی کسب کنید.!!!

آیا خداوند در بدن انسان سیستم ایمنی قرار نداده است ؟ در صورتی که خود انسان آن را ضعیف نکند بهترین پیشگیری از تمام بیماری ها می باشد (ضعف سیستم ایمنی با خوردن مواد غذایی غیر طبیعی و دستکاری شده ، به قول یه استادی میگفت هرچی در تلویزیون تبلیغ میکنند نباید خورد تا سالم باشیم. سبوس آرد و برنج رو گرفتند میدن به گاوها و بجاش هزار نوع ماده افزودنی مضر در آرد ها اضافه میکنند.)

در ضمن واکسن های طبیعی در طب اسلامی موجود می باشد که عوارض خطرناک این واکسن های شیمیایی را هم ندارد

یک شنبه 29 دی 1398  9:52 AM
تشکرات از این پست
oskoui
oskoui
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 2495
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:موج دوم آنفلوآنزا در راه است؟

بهترین  راه پیشگیریه

«آذربایجان، سرِ ایران است»

S.D.Oskoui

 

یک شنبه 29 دی 1398  5:27 PM
تشکرات از این پست
donya78
donya78
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1397 
تعداد پست ها : 252
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:موج دوم آنفلوآنزا در راه است؟

این که می گویند پیشکیری بهتر است درمان است مهم است. وباید نکات بهداشتی را رعایت کرد .

یک شنبه 29 دی 1398  6:16 PM
تشکرات از این پست
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2349
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:موج دوم آنفلوآنزا در راه است؟

باسلام،

کاربر گرامی همان طور که شما نسبت به هشدار در مورد آنفولانزا ابراز ظن و تردید می کنید آیا تحقیق کرده اید که چقدر صحت دارد یا نه که این چنین نسبت به همه چیز خود را مشکوک می دانید؟ البته اینکه اینقدر به همه چیز بدبینانه و با ظن و تردید نگاه کنید به شما حق می دهم اما بهتر است به جای توجه به شایعات و خبرهای مایوس کننده به دنبال حقایق بوده و کمی عاقلانه و منصفانه به همه چیز نگاه کنیم که مکرر خداوند متعال در قرآن فرموده است که اکثر افراد از روی نادانی خود به نشانه های پیرامونشان با دیده شک و تردید و بدبینی نگاه می کنند جز آنها که اهل تعقل و تامل هستند. و خداوند نیز اهل علم و تحقیق و اعتدال و انصاف را دوست می دارد نه شکاک ها و ناامیدها و افراط گران چه در حوزه دین و مذهب و چه زندگی و سیاست. 

یک شنبه 29 دی 1398  9:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها