۱۵ نقش پدر در مراقبت از نوزاد که به آن توجه نکرده اید

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 24987
محل سکونت : اصفهان

۱۵ نقش پدر در مراقبت از نوزاد که به آن توجه نکرده اید

 

پدران با بچه ها خیلی خوب هستند. آن ها باعث خنده بچه ها می شوند و پسرهایشان را از دختران بدجنس دور می کنند و به دخترهایشان یاد می دهند که با پسران حقه باز چطور برخورد کنند. آن ها آنجا هستند تا تهدیدی برای پسران بد دیگر باشند. پدر ها در مراقبت از نوزاد نیز نقش موثری دارند.

نقش پدر در مراقبت از نوزاد

آیا پدرها همان طور که با بچه های بزرگتر رفتار می کنند با کوچک تر ها هم خوب هستند؟ در یک کلمه جواب مثبت است. دیگر، روزهایی که ارتباط مادر با فرزندش خیلی برجسته بود و قوی ترین رابطه روی زمین بود گذشته است. امروزه دیگر بر کسی پوشیده نیست که مردان همانند زنان می توانند والدین عالی باشند.

امروزه جنسیت هیچ اهمیتی ندارد. در واقع هرکاری که والدین انجام می دهند به احساسشان در مورد بچه مربوط می شود درست است؟ موافق هستید که هر کدام از والدین که بچه اش را دوست دارد در مسائل والدینی برنده است.

اکنون در اینجا چیزهایی وجود دارد که خیلی از ما متوجه اش نمی شویم. پدران همانند مادران خیلی از نقش های مختلفی را که قبلا اجرا می کرده اند به خاطر زندگی بچه هایشان کنار گذاشته اند. آنها فعالیت های زیادی را به روش های مختلف با توجه به ظرفیت زندگی بچه هایشان ، وقتی نوزادشان به دنیا می آید انجام می دهند و نوزادان کوچک آن ها را بیش از هر چیز دیگری در دنیا می ترساند.

در اینجا ۱۵ نقش پدر در مراقبت از نوزاد تازه به دنیا آمده شان را می خوانیم.

۱۵- پدران صندلی کودک نیستند.

نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک

البته که پدران صندلی کودک نیستند اما وقتی مادر سرگرم نوزاد تازه متولد شده است چه اتفاقی برای بچه های دیگر خواهد افتاد؟ خانم هایی که برای بار اولشان است مادر بودن را تجربه می کنند نباید در مورد این موضوع نگران باشند. اما بقیه مادران که یک یا دو بچه دارند چه کار خواهند کرد؟ از چه کسی کمک می گیرند؟ در این زمان از پدرها و توانایی هایشان استفاده کنید.

نقش پدران دارای بچه نباید ناچیز شمرده شود. او هم یکی از والدین است و هیچ وقت نمی نشیند فقط بچه ها را نگاه کند. در حالیکه مادر سرش با یک بچه نق نقوی بی قرار گرم است پدر مراقب بقیه جوجه ها است که در واقع می تواند یک نجات دهنده واقعی برای مادر در کل دنیا باشد.

البته بعضی از مادرها وظایف شان را واگذار می کنند. آنها ترجیح می دهند که پدر از نوزاد تازه دنیا آمده مراقبت کند و نقش موثری ایفا کند در حالیکه آن ها خودشان بچه های دیگرشان را برای انجام تکالیف مدرسه، نهار دادن و بردنشان به مدرسه آماده می کنند.

۱۴- پدر خیلی مراقب

نقش پدر در خانواده

آیا چیزی هست که پدران نخواهند در زندگی شان از آن مراقبت کنند؟ گذشته از این اگر پدران حامی نباشند کار دیگری هست که به خاطر جنسیت‌شان بخواهند انجام دهند. این غریزه ای است که به طور طبیعی برای اغلب والدین وجود دارد. به اصطلاح مامان خرسه فکر کنید و ببینید چه تصویری به ذهنتان می رسد و اینکه متوجه شوید نقش حامی داشتن ربطی به جنسیت ندارد.

اینترنت پر از داستان های جالبی در مورد مادران و پدرانی است که وقتی می خواستند از بچه هایشان محافظت کنند گرایشات قهرمانانه داشتند.

اینکه پدران بیشتر نقش حامی و مراقبتی دارند را انکار نمی کنیم همانند پادشاهی که در یک نبرد است و امنیت هر چیزی را برای بچه هایش فراهم می کند. و این شامل این است که قبل از ورود بچه هر کار عجیبی انجام می دهد. البته ممکن است بارها و بارها شکست بخورد اما کدام والدینی این کار ها را نمی کنند؟

۱۳- فهمیدن نیازهای مادران جدید

فهمیدن نیازهای همسر، همانند نیازهای نوزاد، چیزی است که یک پدر عالی باید آن را انجام دهد. شاید مادر اغلب، خیلی زود از خواب بیدار شود تا به بچه غذا دهد. در این زمان ها همسر باید فورا به همه کارهای خانه رسیدگی کند یا از بچه مراقبت کند. خیلی از زن ها حس می کنند که نمی توانند به همسرشان برای مراقبت از بچه اعتماد کنند چون به هر حال مرد هستند. اما حقیقت غیر این است. ما باید یاد بگیریم که بیشتر به شریک زندگی مان اعتماد کنیم. آن ها همیشه در کنار ما هستند و از اینکه به ما کمک کنند خوشحال تر می شوند.
در حقیقت اگر زنی سلامت ذهنی و فیزیکی بخواهد یک شریک با فهم تنها چیزی است که او نیاز دارد. بنابراین خانم های عزیز، اگر شوهرتان پیشنهاد انجام کارهای خانه را داد، بچه را نگه دارید و همه چیز را به او بسپارید.

۱۲- پدران آرامش می آورند.

نقش پدر در دوران بارداری

زنان کارهای زیادی را تا دیر وقت برای نوزادشان انجام می دهند. گاهی بازی با یک نوزاد می تواند جالب و سرگرم کننده باشد. گاهی اوقات هم خسته کننده یا آزار دهنده است ، گاهی وقت ها نوزادان به راحتی کج خلقی می کنند یا یک سره گریه می کند و موی مادرشان را می کشند و یا به سر و صورتش تف می پاشند. خیلی از مادران با صبوری آن را تحمل می کنند چون چاره ای دیگری هم ندارند. اما بعضی دیگر این شرایط نا امید شان می کند.

اینجا جایی هست که پدران وارد صحنه می شوند و نقش آرامش دهنده را ایفا می کنند. بله پدر به بچه شیر نمی دهد، مجبور نیست نیمه های شب از خواب بیدار شود یا تمام روز در خانه با بچه بماند. به همین دلیل در حقیقت او نمی فهمد که چقدر برای مادر واقعا سخت و ناامید کننده است. اما او اینجاست و می تواند تمام کارهایی که همسرش نمی تواند(یا نمی خواهد) را انجام دهد و آرامش دهنده ی خانواده خواهد بود. حتی می تواند در مراقبت از نوزاد تازه متولد شده نیز نقش مهمی ایفا کند!

۱۱- پدران می توانند به بچه غذا دهند.

نقش پدر در بارداری

بچه داشتن خیلی عالی است. ما باید از یک آدم کوچک نحیف که نمی تواند خودش کاری انجام دهد حتی سرش را تکان دهد مراقبت کنیم. به طور سنتی همیشه مادران بوده اند که تا زمانی که لازم بوده بازی را جلو برده اند. به این معنی که نه تنها کارهایی که ضروری هست را باید انجام دهند بلکه باید مسئولیت های اضافی را هم بر عهده بگیرند.

شاید به این معنی باشد که مادران این اجازه را دارند که فعالیت های مهمی را انجام دهند (مثل اینکه کمتر غذا بخورند) یا زمان بیشتری بگذارند که کارهای خانه را انجام دهند (مهم تر از آن اینکه به بچه غذا بدهند).
در این موارد پدران خوب موقعیت را درک می کنند(بهترین پدرها اجازه نمی دهند از این مرحله جلوتر برود( تمام همسران نیاز دارند تا از همسرانشان کمک بگیرند- به من غذا بده یا به بچه غذا بده ) و ما می توانیم خواننده هایمان را مطمئن سازیم که پدران از اینکه خواسته ی شما را برآورده کنند خوشحال می شوند.

۱۰- قوی ترین شخص کاری در خانواده

نقش پدر برای نوزاد

خیلی از زنان ممکن است وقتی شاغل هستند خیلی از صورت حساب ها را بپردازند اما بارداری شرایط را تغییر می دهد. با وجود بچه خانواده ها به پول بیشتری نیاز دارند اما در این شرایط فقط یکی از والدین می تواند کار کند که معمولا مرد است. به این معنی که زنان می توانند در خانه بمانند و به طور منظم به فاصله های مختلف به نوزادشان شیر بدهند.
البته بعضی از مردم پرستار یا مراقب را پیشنهاد می دهند در حالیکه بعضی از زنان نان آور خانه می شوند و از همسرشان می خواهند که در خانه بماند و به نوزادشان با شیشه شیر، غذا بدهد در حالیکه خودشان به سرکار می روند.

اما در اغلب موارد این خانم خانه است که در خانه می ماند و مرد سر کار می رود. و چه کسی این کارهای سخت مردانه را و برای چه کسی انجام خواهد داد؟ البته که برای خانواده. امروزه مراقبت سنتی از نوزاد روش مستقیمی نیست اما بالاخره شخصی باید صورت حساب ها را بپردازد!

۹- پدر پادشاه تشکیلات می شود.

نقش پدر در زندگی

با تشکر از شرایط اجتماعی خیلی از مردان فکر می کنند اینکه نسبت به کارهای خانه، قرارهای کاری و قرارهای عاشقانه و چیزهایی شبیه آن بی توجه باشند اشکالی ندارد. چون زنان خانه دار می توانند مراقب همه این مسائل باشند. خیلی از زنان با این مساله موافق خواهند بود حتی بعد ازدواج این خودشان هستند که دائما به همسرشان یادآوری می کنند که کلید، کیف پول ، شلوار، جوراب هایشان و … را کجا گذاشته اند.

اما خداروشکر اکثر این زنان بعد تولد نوزاد رفتارشان تغییر می کند. چون بعد از آن همسر تبدیل به آقای منظم می شود. جدا از شوخی (چون آقایان همه ی مسئولیت های اضافی همسر را به دوش می گیرند) آن ها حس می کنند که باید بیخیال شوند و رفتارشان را تغییر دهند.

با هر منطقی که دارند در نهایت پوشک عوض می کنند، برای بچه شیرخشک درست می کنند، لباس بچه عوض می کنند، قرار با دکتر تنظیم می کنند و همسرشان را شگفت زده می کنند. خیلی وقت ها برای خودشان مادری می شوند!

۸ – گلاویز شدن پدران با تمیز کردن پوشک نوزاد

کمک پدر در بچه داری

امروز همه خانم ها موافق هستند که مادر بودن بهترین نقشی است که بر عهده دارند. یک محدودیت خاصی برای مادر وجود دارد که به تنهایی خانه و نوزاد کوچکش را مدیریت کند. کارهای خیلی زیادی برای مادران در هفته های اول که نوزاد به خانه می آید وجود دارد و وقتی که این محدودیت ها می رسد نوبت پدر ها است که گرد و خاک کنند و نقش های کوچکی حتی مراقبت از نوزاد بر عهده بگیرند.

بله والدین به طور میانگین ۵۴۷۵ پوشک از تولد نوزاد تا زمانی که دستشویی رفتن را یاد بگیرد عوض خواهند کرد. فکر کنم همه متوجه موضوع شدند. مادرانی که در خانه می مانند این تعداد از پوشک ها را عوض خواهند کرد بنابراین وقتی پدران خانه می آیند این دفعه نوبت آن ها است که آستینهایشان را بالا بزنند و مشغول کار شوند. این کاری نیست که والدین از انجامش خوشحال شوند اما جزو آن کارهای سختی است که باید حتما آن را با همدیگر تا جایی که امکان دارد تقسیم کنند.

بهترین و جالب ترین بخش زمانی است که پدران برای تعویض پوشک بچه تقلا می کنند. آیا قابل ستایش نیست؟

۷ – پدر برنده مسابقه خوانندگی

نقش پدر در رشد کودک

مادران هر کاری می کنند تا نوزاد به خواب برود. خیلی وقت ها ما نمی دانیم چرا نوزادان ترجیح می دهند به جای صدای زنانه زنگ صدای مردانه بشنوند. معمولا این مشکل در صحبت کردن نیست اما وقتی بچه می خواهد بخوابد آن ها نمی خواهند به صدای لالایی مادر گوش دهند. اینجا پدر است که می تواند با صدای آرام، او را بخواباند.

پدر با او هم صداست و وقتی نوزاد به طور واضح خواسته اش را بیان می کند در واقع نشان دهنده مهارت های آواز خواندن پدر است. شاید به گوش مادر صدای پدر صدای قشنگی نباشد اما برای بچه اینطور نیست و در واقع بهترین صدایی است که در کل عمرش شنیده است.
و این همان لحظه ای است که پدران این نگاه برتر بودن را به دست می آورند، به این معنی که حداقل یک جا وجود دارد که در آن کودک پدر را بر مادر ترجیح می دهد!

۶ – پدر بیش از حد مراقب و سخت گیر

بیش از حد مراقب بودن حق والدین است. نه ماه طول می کشد که بچه داشته باشید و اکنون او دنیا آمده است. بیشتر والدین مجبورند با تمایلشان برای قنداق کردن آنها بجنگند. نوزادان خیلی ظریف و شکننده و کوچک هستند. کدام پدر مادری هست که این حس مراقبتی افراطی را نداشته باشد؟ بعضی از پدران هم هستند که به خاطر اینکه بیش از اندازه مراقب کودکانشان هستند، احساس غرور می کنند.
مادران عزیز اگر یک سری سوالات جزو چیزهایی است که اغلب می شنوید در واقع با یک پدر سختگیر خیلی مراقب مواجهه شده اید. پدران این مدلی خیلی به بچه هایشان سخت می گیرند و دلیلش هم واضح است افرادی که به طرز خنده داری نگران هستند.

۵ – پدران همه چیز را بهتر می کنند.

نقش پدر در تربیت کودک

خیلی زمان های پیش مردان هرکاری که می توانستند با توجه به قدرتشان انجام می دادند تا ابتدا همسر و فرزندشان در آرامش و راحتی باشد. بنابراین زنان نمی خوابیدند و همیشه فداکار بودند و به خواب احتیاج داشتند. پدرها از بچه ها مراقبت می کردند تا مادران بتوانند چشم بر روی هم بگذارند.

چون بچه ها خیلی سریع بزرگ می شدند به این معنی بود که نیاز بیشتری به لباس، پوشک و چیزهای دیگری که برای کودک در حال رشد لازم است، داشتند. خب لازم بود پدران برای خرید چیزهای گران و جزیی، هفته ها برنامه ریزی می کردند. بچه ها در اولین سال زندگی شان به اندازه خیلی باورنکردنی رشد می کردند که هیچ وقت همچنین رشدی را در تمام طول زندگی شان تجربه نمی کنند و به خاطر همین است که هر ماه به نظر می رسد که شما یک جعبه با سایز بزرگتر پوشک می خرید.
پدران حتی می توانند فیزیکی و ذهنی هم مادران را بعد آمدن نوزاد به خانه آسوده خاطر سازند. حرکت های کوچکی مثل ماساژ سر و پا ، عوض کردن پوشک ، درست کردن چای بانونه مورد علاقه همسرشان هر دوساعت و …همه این کارها تفاوت بزرگی ایجاد می کند و هر دوی مادر و فرزند خوشحال می شوند.

۴ –او آقای رفاه و تکامل خانه است.

هیچ مرد مرموزی که علاقه ای به ساختن چیزها داشته باشد وجود ندارد، صرف نظر از اینکه آن ها قادر به ساخت آن چیز ها باشند یا نباشند. این یکی از آن نقش هایی است که به دست پدر ها حل می شود و نشانه های این نقش از زمانی آغاز می شود که مردان در طول بارداری دقیق تر می شوند و برای مراقبت از نوزاد خود حساسیت به خرج می دهند. به خصوص اگر پدر از آن نوع افرادی باشد که به خرید کل فروشگاه به خصوص برای بچه اعتقاد دارد که این خوب نیست.

اگر او بتواند برای ساخت گهواره یا کارهای دستی کمک کند در واقع آن را درست کرده است. پدر در اینجا شخصی است که اسباب بازی های بچه را جمع می کند، لباس های بچه را به اتاقش می برد و به مادر در پیدا کردن رنگ اتاق بچه کمک می کند همانند یک طرفدار پر و پا قرص.

با پرستاری کردن شروع می شود. از نقاشی کردن دیوار ها شروع و با ساختن گهواره بچه تمام می شود. اما به نظرتان واقعا همان جا تمام می شود؟ نه همان طور که در بالا بیان شد پدر ها برای مراقبت از بچه خودشان را می کشند و اگر چیزی اطراف خانه شکست، سریع باید تعمیر شود. برای رضایت بچه از هیچ کاری دریغ نمی کند.

۳ – همبازی دائمی بچه

 

به چند دلیل پدران لقب بامزه و مفرح بودن را گرفته اند. احتمالا به این دلیل که پدران استاد حواس پرت کردن هستند اما به نظر می رسد بچه ها همزمان به پدر و تفریح با او فکر می کنند. اگر پدر یک شخص سفت و سخت بود اشکال ندارد اما اگر پدر یک شخص سست عنصر که ترجیح می دهد کل شب را با دوستانش بیرون برود و به مسائل سیاسی بپردازد یا اینکه در کافه بنشیند و بازی تماشا کند برای بچه جالب نخواهد بود.

پدران برای اینکه بچه هایشان را راضی کنند باید تسلیم خواسته های آنها باشند، باید احساساتشان را تغییر دهند و با آنها بازی کنند، حرف بزنند و کارهای بامزه ای برای بچه شان انجام دهند. او نه فقط مرد خانه است بلکه پدر نیز هست. مادر به جای یک بچه، بچه های دیگری هم در خانه دارد.

صداهای پرشر و شور، صورت های ماچ شده ، انجام بازی و صحبت های بچه، این ها همه برای پدری است که در کنار خانواده اش هست و بچه اش عاشقانه دوستش دارد. در اینکه همه این ها فقط یکی از وظایف مورد علاقه پدران هست هیچ انکاری نیست.

۲ – آقای مادر نه فقط پدر

وظایف پدر هنگام تولد نوزاد

زوج، نوزاد شیرین شان را به خانه می آورند. اما می دانید مشکل چیست؟ آنقدر هم همه چیز خوش و خرم نیست. همه چیز آنطور که شرکت های تبلیغاتی پوشک می گویند عالی و جادویی نیست که باور کنیم بلکه کاملا برعکس است. بچه خیلی پر سر و صداست، یک سره کثیف کاری می کند، هشت ساعت کامل نمی خوابد و مادر نمی تواند برای زمان طولانی تنهایش بگذارد.
وقتی پدر سرکار است مشغول کارهایش است اما او در حال جامعه پذیری و خارج شدن از منزل است. زنان به مرور با خانه ماندن و مراقبت از نوزاد حس آشفتگی بهشان دست می دهد. حدس بزنید چه می شود؟ اولین کاری که پدر بعد آمدن به خانه می کند چیست؟ در آغوش گرفتن نوزاد و از آن لحظه به بعد نوزاد برای پدر است.

۱ – پدر به اشاره شما با سر می دود.

هیچ انکاری نیست که وقتی نوزاد متولد می شود اطرافیان در خانه صف می کشند تا دسته گل تازه متولد شده را ببینند. بیشتر زنان در مورد این موضوع خوشحال هستند و مسلما باید هم باشند اما در همان زمان صف طولانی از ملاقات کنندگان خیلی سریع خسته کننده می شوند. چرا؟ چون این غیر ممکن است که ۲۴ ساعته کنار نوزاد باشی و مادر یک سره چک کند که چه کسی پشت در است. هم چنین نوزاد ثانیه به ثانیه از وقتی که می خواهد کمی چرت بزند از خواب می پرد و آشفته می شود.

پدران به طرز فوق العاده ای خوشحال هستند اما لازم است بدانند که شاید مادران این حس را نداشته باشند. او ممکن است خسته شود، از بچه اش بدش بیاید و فکر کند که برای بار اولی که مادر شده در حال غرق شدن است. اما بعضی از پدران عالی هستند. آنها نقش پیش خدمتی را بر عهده می گیرند که هر کاری که بر عهده شان بگذاری را انجام می دهند بدون اینکه رییس خانه (نوزاد) و کدبانوی خانه(مادر) را آشفته کنند.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

جمعه 20 دی 1398  9:52 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها