تکنیک های مراقبت از نوزاد در فصل زمستان

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 24987
محل سکونت : اصفهان

تکنیک های مراقبت از نوزاد در فصل زمستان

 

زمستان در راه است. اما چه کسی دلش می خواهد در خانه بماند؟ شاید شما مادران کمی به خاطر کوچولویتان اذیت شوید به خصوص در طول ماه های سرد. اما اگر نحوه ی مراقبت از نوزاد در فصل زمستان را بلد باشید، مشکلی برای شما و نوزاد دلبندتان پیش نخواهد آمد. البته که نوزاد، در بیرون از خانه سردش می شود! اما در این مطلب به اینکه چطور کوچولوی خود را از سرما محافظت کنید پرداخته ایم.

دکتر اریکا لاندا متخصص اطفال نیویورکی می گوید” نوزادان و والدین به هوای تازه نیاز دارند”. ” مگر اینکه هوا وحشتناک سرد باشد، اما بودن در هوای بیرون به نوزادان کمک می کند تا به آب و هوای فصول و چرخه روز و شب عادت کنند و اغلب باعث آرام گرفتن آن ها می شود.”

لباس مناسب نوزاد در پاییز و زمستان
مراقبت از نوزاد در زمستان

والدین باید بسیار محتاط باشند. زمانی که دمای هوا زیر صفر می شود شما نباید نوزادتان را بیرون ببرید مگر برای سفرهای کوتاه و آن هم با ماشین. حتی وقتی دما بالاتر از صفر درجه است وزش باد هم می تواند خطرناک باشد. دکتر جنیس مونتوگو مدیر بیمارستان وستر چستر می گوید “نوزادان و اطفال زیر ۷ سال توانایی تطابق خود با دما را ندارند”. او توصیه می کند در هوای سرد بیرون رفتن را به چند دقیقه کوتاه محدود کنید و برف بازی را بگذارید برای زمانی که بچه ها بزرگتر شوند.

مراقبت از نوزاد در زمستان

دکتر کیت پاتگن مدیر موسسه اطفال در بالتیمور می گوید: ” نوزادان خیلی زودتر از بزرگسالان گرمای بدنشان را از دست می دهند و در سنین پایین کمتر قادر هستند که با سرما کنار بیایند”.” نوزادان کوچک توانایی افزایش دمای بدنشان را ندارند و چربی بدن هم ندارند تا وقتی سردشان شد آن ها را گرم نگه دارد”
برای اینکه کودک خود را در زمستان گرم و سالم نگه دارید این ایده ها را دنبال کنید.

چندین لایه به او لباس بپوشانید

دکتر مولی برودر مدیر موسسه مربوط به اطفال در نیویورک می گوید” اگر خود شما با پوشیدن ژاکتی بر روی لباس هایتان راحت هستید باید تن نوزادتان هم یک ژاکت و لباس زمستانی کنید و یک پتو دورش بپیچید. پوشاندن چند لایه لباس به تن نوزاد، به شما کمک می کند به نیازهای او پاسخ دهید.”

لایه ی زیری می تواند بسیار راحت و نرم همانند شلوارهای لگ دار یا لباس های تنگ مخصوص بالا تنه باشد. روی آن هم می توانید لایه دیگری مثل شلوار یا بلیز آستین بلند تن او کنید. روی آن هم یک ژاکت، کلاه، دستکش و یک بوت گرم برای گرم نگه داشتن دست و پاهایش بپوشانید. از لباس های نخی همانند کتان استفاده کنید تا زمانی که لازم بود بپوشانید و در بیاورید. پس لازم است لیست ملزومات نوزاد در زمستان را از قبل به طور کامل تهیه نمایید.

لباس پوشیدن نوزاد در زمستانداخل ماشین کت را از تن نوزاد در بیاورید

در آوردن کت نوزاد در ماشین کمی دور از عقل سلیم است. اما مشکل این کت های با مزه و پف دار این است که داخل آن کلی مواد پشمی وجود دارد که بین نوزاد و کمربند ایمنی ماشین قرار می گیرد. این مواد در حین تصادفات جمع می شود و فضای خالی ای که ایجاد می شود باعث می شود نوزاد در شرایط نا امن قرار بگیرد. کت ها خطرناک هستند چون شما مجبور می شوید طول کمربند ماشین را گشادتر کنید تا کودک راحت باشد اما در هنگام تصادفات این لباس ها جمع می شود و فاصله ی زیادی بین کمربند و نوزاد به وجود می آید و باعث می شود نوزاد بیشتر صدمه ببیند.

به جای این کت ها اول کودک را در صندلی ماشین بنشانید و بعد تن او چیزی بپوشانید. دکتر برودر می گوید” اگر از لحاف استفاده می کنید نباید فضای بین کمربند و نوزاد را پر کند و باید چیز نازکی مثل پتو باشد.” ” هم چنین می توانید از یک پتو یا کت استفاده کنید و وقتی ماشین گرم تر شد آن را بردارید “. می توانید از قبل ماشین را گرم کنید تا جای نوزادتان گرم و نرم باشد.

برای گردش رفتن های بیرون خیلی لباس تن نوزاد کنید

اگر دما یا سرمای حاصل از وزش باد خیلی شدید است یا دمای هوا متوسط به همراه باران و طوفان است نوزاد خود را در خانه نگه دارید. مگر برای گردش های خیلی کوتاه و با ماشین. اگر بیرون خیلی سرد نیست تن او یک ژاکت زمستانی کنید و یک کلاه که گوش هایش را بپوشاند و دستکش دستش کنید و یک پتو یا شنل بچه گانه مخصوص کالسکه برایش بردارید. دکتر مک آلیستر می گوید” هر چند دقیقه یک بار چک کنید تا مطمئن شوید جایش راحت است. اگر او بی قرار است و چشمانش اشکی و پوستش یخ زده به احتمال قوی خوب تن او لباس نپوشانده اید”

 

دمای اتاق نوزاد در زمستانکودک خود را با لباس پوشاندن گرم نگه دارید

آغوشی نوزاد بهترین وسیله برای استفاده است تا گرمای بدن خود را به نوزاد انتقال دهید و راحتی زیادی برای او در هوای سرد فراهم کنید. اما احتمالا نوزاد نیاز به ژاکت بیشتری داشته باشد. با اینکه اکثر وقت ها سر و پاهای او را می پوشانید اما کم کم گرمای بدن شان را از دست می دهند. وقتی تن او لباس می کنید مطمئن شوید صورت او به قفسه سینه شما فشرده نشود. همچنین وقتی ژاکت تن او می کنید، مراقب یخ زدگی ها و جاهای لغزنده باشید.

وقتی روی کالسکه نوزاد را می پوشانید مراقب باشید

به خاطر مراقبت و احتیاط بیشتر شاید بخواهید تا پتویی روی کالسکه بیندازید یا از آن کاورهای از مد افتاده پلاستیکی روی کالسکه بکشید. اما دکتر مونتاگو هشدار می دهد که این کار باعث توقف ورود جریان هوا به بدن نوزاد می شود. بعضی از کالسکه ها به خصوص برندهای معروف طوری طراحی شده اند که باعث گردش هوا در کالسکه می شوند. در غیر این صورت به نوزاد خود ژاکت، کلاه، دستکش و بوت بپوشانید و بعد او را زیر پتو بگذارید تا درون کالسکه گرم بماند و سعی کنید بر خلاف باد حرکت کنید.

دمای خانه را مناسب نگه دارید

ممکن است در مورد اینکه نوزاد خیلی سردش شود نگران باشید اما گرمای بیش از حد خانه نیز می تواند دردسر ساز باشد. دکتر پاتگن می گوید” گرم بودن زیاد خانه باعث کم شدن رطوبت می شود و عدم رطوبت در هوا می تواند باعث خشکی پوست حساس نوزاد شود”  برای جلوگیری از این موضوع، دمای اتاق نوزاد را تا جایی که قابل تحمل باشد در طول روز خنک نگه دارید چیزی تقریبا بین ۶۸ تا ۷۲ درجه فارنهایت.

وقتی نوزاد شما در حال خواب است باید درجه هوا را پایین بیاورید و چیزی بین ۶۵ تا ۶۸ درجه فارنهایت باشد که نه تنها برای پوست او خوب است بلکه طبق مطالعات می تواند خطر مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را کاهش می دهد. او را در یک کیسه خواب بگذارید یا پتوی پوشیدنی تا او را به حد کافی گرم نگه دارید.

بیرون بردن نوزاد در زمستان
مراقبت از نوزاد در زمستان

از خشک شدن پوست او جلوگیری کنید

دکتر سوانسون می گوید” دمای بالا، فقدان رطوبت و هوای خشک می تواند باعث پوست خشک، خارش دار و زبر شود. رطوبت پوست کم می شود . البته اکثر نوزادان نیاز ندارند تا در زمستان هر روز شسته شوند. برای شست و شو از آب گرم( نه خیلی داغ) استفاده کنید و نگذارید نوزاد شما خیلی خیس بماند. دمای آب را حدود ۱۰۰ درجه فارنهایت برسانید( با دست تان دمای آب را بسنجید تا فقط گرم باشد و خیلی داغ نباشد) و حمام کردن نوزاد تازه دنیا آمده را به ده دقیقه محدود کنید.

وقتی نوزاد را خشک می کنید از یک مرطوب کننده خوب که هیچ ماده ی شیمیایی ندارد استفاده کنید. می توانید هر چند بار که می خواهید در طول روز دوباره از آن برای نوزاد استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که مرطوب کننده بهتر از کرم می باشد. اگر پوست بچه قرمز شد یا بر افروخته شد با پزشک صحبت کنید.

مراقب علائم هشدار دهنده باشید

اگر بچه شما شروع به لرزیدن کرد یا بدتر از آن دست ها، پاها و صورتش سرد و قرمز شدند یا سفت و رنگ پریده به نظر آمد، سریع او را به داخل خانه بیاورید. دکتر برودر می گوید ” شما نباید برای گرم شدن نقاطی که یخ زده آن نواحی را بمالید چون این کار باعث آسیب های بعدی بر پوست سرد می شود”. به جای این کار از حوله گرم استفاده کنید و به آرامی پوست او را گرم کنید سپس تن او لباس گرم و خشک بپوشانید. اگر بعد از چند دقیقه حالش بهتر نشد با پزشک تماس بگیرید. نشانه های دیگری که نشان می دهد نوزاد شما خیلی سردش شده و نیاز به مراقبت پزشکی دارد رخوت و خواب آلودگی، عدم واکنش، لب و یا صورت کبود است.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

جمعه 20 دی 1398  9:48 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها